Religia
W pedagogice św. Jana Bosko istotne miejsce zajmuje kształtowanie w młodych ludziach postaw religijnych. Wskazywał na możliwości naturalne i przekonanie o wartości, będącej częścią każdej osoby.
W pracy odwoływał się do religii, która potrafi przygotować człowieka do dojrzałości społeczno-religijnej. W rozmowach z podopiecznymi odznaczał się jako ojciec i przyjaciel. W proponowanym przez niego ideale wychowawczym zasada religijności występuje między zasadą rozumności i miłości, wiążąc obydwie wewnętrznie z klimatem wspólnoty-rodziny, który przesycony był duchem radości. Ten element jest najbardziej charakterystyczny w pedagogice św. Jana Bosko. Założenie to pokazuje, iż religia powinna wypełniać całe życie człowieka, w tym też wychowanie.
Św. Jan Bosko pragnął, by młody człowiek zrozumiał swoje powołanie w perspektywie eschatologicznej. Przekazywał swym podopiecznym, by swoje życie opierali na przyjaźni z Chrystusem i Jego Matką. Cały sekret polega na wpojeniu młodzieży bojaźni Bożej. Można zatem powiedzieć, iż religia w systemie prewencyjnym św. Jana Bosko ma wychowywać, ewangelizując, i ewangelizować, wychowując. Wolność w pedagogice św. Jana Bosko musi być ukierunkowana na dobro i rozumienie jako umiejętność trafnego wyboru wartości ludzkich i nadprzyrodzonych. Religijność powinna też wypływać z praktyk religijnych, które ubogacają wnętrze wychowanka, a którymi są: radość, nauka, posłuszeństwo, praktykowanie miłości Boga i bliźniego oraz sumienne wypełnianie podstawowych praktyk religijnych. Jan Bosko za wzór idealnego człowieka stawiał Pana Jezusa Chrystusa. Uważał, iż wszystko zmierza do zjednoczenia się z Królem Świata.
Jan Bosko, mając swą świadomość wychowawczo-duszpasterską, zmierzał do „całościowego” uformowania młodego człowieka. W tym kontekście Bóg zajmował „pierwsze miejsce”, a idea chrześcijańska przeciwstawiała się wyraźnie neutralności i pustce ideologicznej. Pragnął, aby młodzi ludzie byli dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami.
Wcześniejsze materiały dostępne na oraz w zakładce na stronie:
System prewencyjny – w działalności wychowawczej św. Jana Bosko
System prewencyjny – pole działalnościSystem prewencyjny – myśl pedagogiczna
System prewencyjny – wychowanek i wychowawcaSystem prewencyjny – rozum, religia, miłość
System prewencyjny – rozum
Za: A. Łuczyński. System prewencyjny w działalności wychowawczej św. Jana Bosko