Dlaczego Polacy masowo odchodzą z Kościoła Ksiądz ujawnia szereg przyczyn

news.5v.pl 4 godzin temu
Onet

Szymon Piegza, Onet: Czy polski Kościół faktycznie lawinowo traci wiernych, czy to jednak niepotrzebna panika?

Ks. prof. Wiesław Przyczyna*: Gołym okiem widać, iż ludzie odchodzą od Kościoła. Świadczą o tym pustoszejące świątynie, wypisywanie się młodzieży z lekcji religii, rezygnacja ze ślubów kościelnych, malejąca liczba mieszkań odwiedzanych przez księży podczas tzw. kolędy.

Czy może ksiądz podać jakieś dane?

Sytuację dobrze ilustruje analiza niektórych parametrów życia religijnego jednej z krakowskich parafii. Liczy ona dziś ok. 23 tys. mieszkańców, w tym 10 tys. studentów zamieszkujących okoliczne akademiki.

W niedzielnej mszy świętej 22 października 2023 r. wzięło udział 2800 osób, w tym około 700 studentów. Tymczasem na początku XXI w. liczba uczestników mszy wynosiła 7000–8000 wiernych. W tym samym okresie księża z parafii w czasie tzw. kolędy odwiedzali ok. 3000 mieszkań, w 2022 r. zaś było ich już tylko 950. Spadła również liczba zawieranych małżeństw: z 80–100 rocznie na początku XXI w. do 15 w 2023 r.

Zjawisko odchodzenia ludzi od Kościoła wyraźnie widać też w badaniach.

Na przykład w ostatnich badaniach CBOS. Wynika z nich, iż w 1992 r. wiarę w Boga deklarowało 94 proc. Polaków, a w roku 2021 – 87 proc. Z kolei do udziału w praktykach religijnych przyznawało się w 1992 r. 69 proc. badanych, w roku 2021 – 43 proc., po zakończeniu pandemii zaś – 37 proc.

Wyraźny spadek religijności widać u ludzi młodych w wieku 18–25 lat.

Ma pan rację. W 1992 r. odsetek osób deklarujących wiarę w Boga wynosił w tej grupie 93 proc., podczas gdy w r. 2021 – 71 proc. Z kolei praktykujących w 1992 r. było 69 proc., a w 2021 r. – 23 proc. Te ostatnie wyniki plasują Polskę na pierwszym miejscu wśród najszybciej laicyzujących się państw świata.

„Młodych ludzi raczej na pewno nie zobaczymy w kościele”

Jakie są przyczyny tego exodusu?

Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest sekularyzacja, czyli procesy zmierzające do ograniczenia lub wręcz do wyeliminowania religii z życia społecznego. Zachodzą one w krajach rozwiniętych, w których obywatele czują się naturalnie bezpieczni, bez uciekania się do sił nadprzyrodzonych. Do takich państw w ostatnim czasie dołączyła Polska.

Dlatego również nas dotykają te procesy, obejmujące różne obszary życia.

Co dokładnie ma ksiądz na myśli?

Na przykład do tej pory przełomowym okresom życia Polaków towarzyszyły obrzędy religijne. Mam na myśli: chrzest, komunię, bierzmowanie, ślub kościelny, pogrzeb katolicki. Od jakiegoś czasu ich miejsce zajmują obrzędy świeckie: nadanie dziecku imienia, antykomunia, osiemnastka, ślub humanistyczny, tzw. rozwodówka, świecki pogrzeb z udziałem mistrza ceremonii.

Takie i podobne działania sekularyzacyjne doprowadziły do tego, iż ok. 17 proc. młodych Polaków deklaruje dziś, iż nie odczuwa żadnych potrzeb religijnych, czyli nie potrzebuje religii jako czynnika nadającego ich życiu sens. Tych ludzi raczej na pewno nie zobaczymy w kościele.

I to jedyny powód?

Oczywiście, iż nie. Kolejnym jest na przykład prywatyzacja religii.

To znaczy?

To, według niemieckiego socjologa Thomasa Luckmanna, proces polegający na jednoczesnym kurczeniu się religii instytucjonalnej i ekspansji religii indywidualnej. Prywatyzacja występuje w dwóch formach: radykalnej i umiarkowanej.

Na czym polega różnica?

Ten pierwszy typ ma miejsce wtedy, gdy ktoś przyznaje się do wiary, ale przeżywa ją poza Kościołem. Znajduje to swój wyraz w takich sformułowaniach jak: „Nie trzeba chodzić do kościoła, by wierzyć w Boga”, „Wierzy się w Boga, a nie w Kościół”, „Wierzę w Boga, ale ksiądz nie jest mi do niczego potrzebny”.

Coraz częściej można to usłyszeć w rodzinie, wśród znajomych czy w rozmowach z nieznajomymi.

Osób praktykujących religię prywatną jest w Polsce około trzech milionów. Razem z niewierzącymi tworzą one społeczność zwaną bezwyznaniowcami. Bezwyznaniowość jest najbardziej popularna wśród ludzi młodych powyżej 18 roku życia.

A prywatyzacja umiarkowana?

Osoby deklarujące się jako wierzące wybierają ze stołu oferty religijnej Kościoła te prawdy wiary i zasady moralne, które im pasują: wierzą w Boga, ale odrzucają prawdę o zmartwychwstaniu ciał, chodzą do kościoła w każdą niedzielę, ale się nie spowiadają. W socjologii nazywa się ich katolikami selektywnymi. Z badań wynika, iż jest ich w Polsce około 48 proc.

Co leży u podstaw tak rozumianej prywatyzacji religii?

Paradoksalnie jedną z przyczyn prywatyzacji religii jest pluralizm religijny. W czasach globalizacji istnieje możliwość zetknięcia się z różnymi religiami i quasi-religiami. Każda z nich ma swoją ofertę, którą uważa za jedynie słuszną i prawdziwą. Dzisiejszemu człowiekowi trudno jest się w tym odnaleźć, dlatego na wszelki wypadek odsuwa się od wszystkich i podąża własną drogą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sojusz ołtarza z tronem. „Brak reakcji na łamanie prawa, posługiwanie się kłamstwem, zawłaszczanie majątku”

Badacze coraz częściej wskazują, iż odchodzenie od Kościoła ma swoje źródło również w rodzinie. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedyś tradycyjna rodzina przekazywała wartości religijne z pokolenia na pokolenie. Tymczasem współczesna rodzina zadanie to przekazała Kościołowi, a ten szkole. Z badań wynika, iż wpływ Kościoła na wiarę młodego człowieka jest niewielki – oscyluje w granicach 17 proc. Wpływ rodziny na wychowanie religijne wynosi zaś około 60 proc.

Tłumaczy się to między innymi tym, iż dziecko większość życia spędza w rodzinie, a na sprawy wiary poświęca około trzech godzin tygodniowo (dwie godziny lekcji religii i ewentualnie msza niedzielna). jeżeli rodzina jest religijna, to wzmacnia ona i rozwija to, co dziecko wynosi z lekcji religii i kościoła. o ile natomiast jest obojętna religijnie, to nie stwarza mu warunków do pogłębiania wiary.

Czy dzisiaj tradycyjna rodzina jest w kryzysie?

Tak. Jej miejsce z powodzeniem zajmuje tzw. rodzina pachtworkowa, nazywana też rodziną zrekonstruowaną. Składa się ona nierzadko z osób wierzących, praktykujących religię prywatną i niewierzących.

Uzgodnienie w takiej rodzinie wspólnego stanowiska, dotyczącego miejsca religii w wychowaniu, jest niezwykle trudne. Często kończy się stwierdzeniem, iż gdy dziecko dorośnie, to samo zdecyduje, czy chce być osobą wierzącą, czy nie.

Do czego to może prowadzić?

Rezygnacja rodziców lub opiekunów z wychowania religijnego sprawia, iż młodzi ze swoimi pytaniami i wątpliwościami przenoszą się do internetu, gdzie często spotykają rówieśników, którzy już wcześniej pożegnali się z Kościołem.

Zdaniem prof. Krzysztofa Koseły, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, to przeniesienie się młodych ze świata realnego do wirtualnego powoduje, iż społeczność ateistów, do tej pory nierozpoznanych i nieutrzymujących ze sobą kontaktów, może się skonsolidować i policzyć. Łatwiej też przyznać się do niewiary i apostazji w sieci, bo gwarantuje ona jakąś anonimowość. W pewnych kręgach staje się to zresztą modą.

Liczne badania, także kościelne, pokazują, iż coraz więcej osób odchodzi z Kościoła, ponieważ kategorycznie nie zgadza się na sojusz ołtarza z tronem, to znaczy wspieranie przez biskupów jednej partii politycznej w zamian za wyraźne korzyści, jak na przykład wielomilionowe dotacje. Najmocniejszym tego przykładem jest oczywiście wspieranie o. Tadeusza Rydzyka.

Kościół po 1989 r. próbował układać się z różnymi rządami. Ostatnich osiem lat jest jednak pod tym względem wyjątkowych. Tak uważa 71 proc. ankietowanych Polaków, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Onet Data.

Jawnym sposobem okazywania sympatii sprawującym władzę były wypowiedzi duchownych. Na przykład biskup z tytułem profesora mówił o politykach PiS: „Bóg dał nam ludzi, którzy myślą jak Pan Jezus”. Albo ksiądz podczas spotkania opłatkowego w Oleśnicy przekonywał zebranych: „Jarosław Kaczyński to wielki człowiek. Bądźmy dumni z niego (…) brawo dla niego (oklaski). Prawo i Sprawiedliwość to program, który spadł nam z nieba”.

Zdarzało się też udostępnianie ambony politykom jednej partii.

Najgłośniejsze pod tym względem było wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na Jasnej Górze podczas pielgrzymki Radia Maryja, które miało miejsce tuż przed rozpoczęciem mszy świętej, czyli w czasie przeznaczonym na ciszę i skupienie.

Wreszcie swoistym sposobem okazywania sympatii dla Zjednoczonej Prawicy był brak reakcji na łamanie prawa, posługiwanie się kłamstwem, zawłaszczanie majątku narodowego, dehumanizację konkurentów politycznych przez odwoływanie się do ich wyglądu i mówienie o nich, iż są personifikacją zła. Takie działania Kościoła, a adekwatnie ich brak, spowodowały, iż zaczął on być traktowany przez wielu Polaków jako druga siła polityczna rządząca w Polsce.

Nie wydaje się także, żeby ten sojusz finalnie wyszedł Kościołowi na dobre. Niektórzy katoliccy komentatorzy uważają wręcz, iż trzecia kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy doprowadziłaby do jego całkowitego upadku.

Może nie do upadku, ale do większego kryzysu. Ostatnie lata pokazały, iż Kościół nie radzi sobie z wypełnianiem swojej misji w demokratyzującym się społeczeństwie.

Potrzebuje do tego pomocy państwa, które z jednej strony będzie go bronić przed różnego rodzaju wrogami, a z drugiej pomoże zaszczepiać wartości religijne dzięki „dobrych ustaw” (np. zakaz handlu w niedzielę czy zmiana ustawy aborcyjnej). A to jest najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć.

Tylko czy Kościół nie stał się w ten sposób Kościołem wierzących w Prawo i Sprawiedliwość zamiast wierzących w Jezusa Chrystusa?

To zbyt daleko idący wniosek. Na pewno takie faworyzowanie przez Kościół jednej partii sprawiło, iż katolicy sympatyzujący z inną opcją polityczną poczuli się w nim nieswojo. Wielu z nich zaczęło mieć wrażenie, iż są katolikami „drugiego sortu”.

Związek z władzą sprawił także, iż Kościół na naszych oczach przestał być instytucją dysponującą autorytetem niezbędnym do pełnienia funkcji zwornika wspólnoty narodowej. Ta utrata autorytetu stała się jedną z przyczyn uwolnienia się w społeczeństwie radykalnej i antyreligijnej retoryki prowadzącej do narastania sporów światopoglądowych i marginalizacji roli Kościoła w przestrzeni publicznej. Dla wielu stało się to powodem rozstania z nim.

Skandale obyczajowe w Kościele. „Świeccy, widząc skandaliczne zachowania duchownych, próbują ich usprawiedliwiać”

Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie powiedzieliśmy: skandale obyczajowe. Fala nadużyć od kilku lat wstrząsa polskim Kościołem. Kard. Grzegorz Ryś, zapytany przeze mnie, dlaczego seminaria świecą pustkami, zapewnił, iż przyczyną wcale nie są kościelne skandale. A jak liczne afery postrzegają wierni?

Skandale obyczajowe z udziałem osób duchownych stoją w sprzeczności z zasadami moralnymi uznawanymi przez wiernych świeckich. Tę sprzeczność wynikającą z różnicy między tym, jak jest, a tym, jak powinno być, w teologii określa się mianem dysonansu moralnego. A z dysonansem moralnym funkcjonować się nie da.

Wydaje się, iż polscy biskupi i niemała część księży są innego zdania, iż oni od dekad funkcjonują z dysonansem moralnym.

Prof. Piotr Sztompka, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mówi o czterech strategiach redukcji dysonansu moralnego. Pierwsza to kontestacja. Podejmuje ją oburzona mniejszość katolików, która usiłuje najpierw rozmawiać z winowajcą, następnie informuje o naruszeniu norm moralnych przełożonych, potem organizuje pikiety, a w ostateczności powiadamia media.

Druga strategia to oportunistyczny permisywizm. To myślenie w stylu: „Skoro tak zachowują się osoby duchowne, które mają być dla nas wzorem, to może wszystko jest w porządku. Może zasady moralne nie są od tego, żeby je zachowywać, ale po to, by je omijać”.

Wierni te skandale zwykle tłumaczą w taki sposób: „To nieprawda. To atak na Kościół”, „To są przecież tylko ludzie. Owszem, zdarzają im się upadki, ale dbają o kościół, troszczą się o ubogich i pięknie się modlą. W innych profesjach pozostało gorzej. A co się dzieje za granicą?!”.

I to jest kolejna strategia redukowania dysonansu, zwana trywializacją. Świeccy, widząc skandaliczne zachowania duchownych, próbują ich usprawiedliwiać. To najczęstszy sposób rozładowywania dysonansu moralnego przez świeckich.

Ostatnią strategią stosowaną przez wiernych jest obojętność: „Kościół przestał mnie interesować. Nie obchodzi mnie, co robią księża. Ja z tym nie chcę mieć nic wspólnego”. Konsekwencją jest rozstanie z instytucją. Katolików, którzy z powodu skandalicznych zachowań księży odeszli z Kościoła, jest w Polsce – jak podaje CBOS – około 6 proc.

A jak ze skandalami w Kościele radzą sobie duchowni?

Podobnie jak osoby świeckie. Stosują wszystkie wymienione wyżej strategie. Również u nich największą popularnością cieszy się trywializacja, ale wykorzystują dodatkowo inną strategię – przeczekanie: „Siedzimy cicho. Może się uda i sprawa nie wyjdzie na jaw, a potem się przedawni i będzie po wszystkim”.

Problemów faktycznie jest sporo. Czy widzi ksiądz dziś w polskim Kościele jakieś recepty, by zatrzymać ten odpływ wiernych?

Na razie w polskim Kościele ich nie widać. Pewną nadzieję daje trwający w Kościele powszechnym od 2021 r. synod. On pokazuje nowy obraz Kościoła, zasadniczo odmienny od wizerunku Kościoła w Polsce.

Obrady synodu w Watykanie odbywały się przy okrągłych stołach, gdzie obok siebie zasiadali: kardynał, osoba świecka, ksiądz, zakonnica, biskup, reprezentujący Kościoły lokalne z całego świata. Obrady przy okrągłym stole miały symbolizować Kościół, który jest wspólnotą, w której nie ma równych i równiejszych.

Co jeszcze ma wyróżniać Kościół przyszłości?

Pierwsza runda obrad synodu polegała na słuchaniu tego, co na ustalony wcześniej temat mają do powiedzenia wszystkie osoby zasiadające przy stole. Ona miała przypominać, iż Kościół jest wspólnotą osób, które słuchają się nawzajem. W rundzie drugiej uczestnicy mieli za zadanie podzielić się z innymi tym, co usłyszeli, co było dla nich nowe, zaskakujące. To obraz Kościoła, który jest wspólnotą osób dialogujących ze sobą.

Trzecia runda była przeznaczona na sformułowanie wniosków i postulatów, które nasunęły się uczestnikom w rundzie drugiej. Ona miała pokazać Kościół jako wspólnotę osób rozeznających i integrujących różnorodność.

Być może taki Kościół, gdzie wszyscy jego członkowie słuchają Boga i siebie nawzajem, rozmawiają ze sobą oraz rozpoznają różnorodność i ją akceptują, stanie się znowu domem, w którym będzie się chciało pozostać na stałe.

Ks. Wiesław Przyczyna* – emerytowany profesor, homileta i teolingwista, założyciel i redaktor naukowy dwóch serii wydawniczych: homiletycznej Redemptoris Missio (34 tomy) i językoznawczej Teolingwistyka (19 tomów).

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz: szymon.piegza@redakcjaonet.pl

Czytaj inne artykuły tego autora tutaj.

Idź do oryginalnego materiału