🔉Miesiąc Październik poświęcony ku czci Świętych Aniołów Stróżów – DZIEŃ 22

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Guardian-Angel


Zanurz się w duchowych refleksjach na dzień 22 października, poświęcony ku czci Świętych Aniołów Stróżów. W szczególności rozważ ich rolę przy Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, kiedy towarzyszyli i przekazali radosną nowinę o Jego zmartwychwstaniu. Te rozważania ukazują, jak Aniołowie Stróżowie wspierają nas w naszych duchowych zmaganiach, przynosząc pocieszenie i nadzieję. Odkryj, jak modlitwa do Aniołów może wzbogacić Twoje duchowe życie i przynieść wewnętrzny spokój.

O nabożeństwie miesięcznym.

Źródło: Zbior wybornego y gruntownego nabozenstwa na codzienne, tygodniowe, miesięczne, w dni swięte i roczne 1819

Nauka.

Chociaż nie zdaje się być osobliwszym i różnym od codziennego, tygodniowego, i rocznego, jakoż nie znajduje się w innych do Nabożeństwa książkach, przestrzec jednak potrzeba Wiernych Chrystusowych.

Czytaj więcej

Najpierw, iż niektórzy z nich zostają w rozmaitych Bractwach, którym oprócz innych w roku dni, na jedną w w każdym miejscu Niedzielę nadane są Odpusty to zawsze pod obowiązkiem jakiego nabożeństwa. Po wtóre: Wszyscy, którzykolwiek nabożnie co dzień trzy razy odmawiają Anioł Pański, i którzy codziennie przez pół lub ćwierć godziny odprawiają medytację, to jest modlitwę wewnętrzną, tak ci jako i pierwsi wiernie się każdego dnia w tych pobożnych uczynkach zachowując przez cały miesiąc, w każdym całego roku dostąpić mogą zupełnego Odpustu w te dni Miesięczne, które sami sobie obiorą, a w nie spowiadać się i komunikować, i modlić się będą. Przysposobienia do Spowiedzi opisane są niżej w Nabożeństwie do Świętych Sakramentów, w Nabożeństwie także tyczącym się Odpustów, wyrażone tj. wzglądem nich uwiadomienia i modlitwy.

Co się zaś tyczv Medytacji, czyli modlitwy wewnętrznej, ta choćby tak wielkimi, (jako się wyżej nadmieniło) Odpustami zalecona nie była, sama jednakże przez się od modlitwy ustnej daleko jest zacniejsza i pożyteczniejsza; gdyż kiedy się modlimy ustnie mówimy tylko do Pana Boga; ale gdy się modlimy wewnętrznie, tj., gdy rozmyślamy co nabożnego, wtenczas Sam Pan Bóg mówi do nas, ponieważ więc tyle jest na świecie ludzi chcących choćby pobożniejsze prowadzić życie, którzy wiele różnych i długich modlitw ustnych codziennie odmawiają, a o modlitwie wewnętrznej albo nie wiedzą, albo nie dbają, albo co rozmyślać nie mają, przetoż kładzie się tu dla wszystkich wielce gruntowne i wyborne Uwagi na każdy dzień Miesiąca. Które przeczytawszy codziennie po jednej rozważając, trzeba je znowu na drugi, i na każdy poczynający się Miesiąc z początku zaczynać. Przez całe życie odprawiając je, znajdzie się zawsze w nich co nowego do używania i ku zbudowaniu.

Uwaga o odpustach.

Źródło: Głos duszy 1881;

Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych opr. X. Augustyn Arndt 1890r.

Benedykt XIV, sławny i uczony papież, polecał Brewem d. 16 grudnia 1746r., bardzo gorąco rozmyślanie, i bardzo słusznie, mało bowiem jest ćwiczeń pobożnych, z których by Chrześcijanie mogli czerpać skuteczniejsze środki do zapewnienia sobie wytrwania i postępu w cnotach. „Dajcie mi kogoś, który co dzień choć kwadrans poświęca rozmyślaniu powiedziała św. Teresa, a ja mu obiecuję niebo“.

Czytaj więcej

Odpusty:

1) Zupełny raz na miesiąc w dzień dowolnie obrany, jeżeli kto przez miesiąc co dzień rozmyśla przez pół godziny lub przynajmniej przez kwadrans. Warunki: Spowiedź, Komunia Święta i modlitwa pobożna na zwyczajne intencje.

2) 7 lat i 7 kwadr. za każdy raz, gdy kto w kościele lub gdzieindziej, publicznie lub prywatnie, naucza innych o sposobie rozmyślania, albo gdy kto tej nauki słucha. Warunek: Spowiedź, Komunia św. za każdym razem.

3) Odpust zupełny raz na miesiąc w dniu dowolnie obranym, gdy kto pilnie naucza, albo się dał pouczyć. Warunki: Spowiedź, ilekroć z sercem skruszonym przyjmą Komunię Świętą i modlitwa na zwyczajne intencje. (Benedykt XIV. Brew. dn. 16 grudnia 1746r.)

Wszystkie te odpusty można ofiarować za dusze wiernych zmarłych.

WEZWANIE DO DUCHA ŚWIĘTEGO.

V. Racz przyjść Duchu Święty i napełnić serca wiernych Twoich.

R. A ogień Miłości Twojej racz w nich zapalić.

V. Ześlij Ducha Twego, a będą stworzone.

R. A cała ziemia będzie odnowiona.

V. Módlmy się: Boże! Światłem Ducha Świętego serca wiernych nauczający, daj nam w Tymże Duchu poznawać co jest dobrem, i zawsze obfitować w pociechy Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje, Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.

R. Amen.

DZIEŃ 22.

CZYTANIE DUCHOWNE.

Źródło: Miesiąc Aniołów czci Nieba i ziemi Królowej Najświętszej, Niepokalanej Dziewicy Maryi i Wszystkich Chórów Niebiańskiej napisał ks. Stanisław Ulanecki, Wyd. nowe uzupełnione Kraków 1898r.

ROZWAŻANIE. ANIOŁOWIE PRZY ZMARTWYCHWSTANIU PANA JEZUSA.

„Ujrzała dwóch Aniołów w bieli” — (Jan XX, 12).

1. Pan Jezus rozkoszą jest Aniołów. Widzimy Aniołów przy każdej Tajemnicy, ale nade wszystko przy Zmartwychwstaniu, Tajemnicy zwycięstwa, tryumfu. Zadrżała ziemia. Anioł lotniej niż błyskawica zstąpił z Nieba, odwalił kamień grobowy, usiadł na nim. Oblicze Anioła było jasne, niby błyskawica, a szaty białe, jak śnieg. jeżeli tak świetne było oblicze Anioła, jakże nierównie świetniejsze Pana Jezusa Zmartwychwstałego!…

Maryi pierwszej, Anioł Wcielenie zwiastował; Marya z Panem Jezusem współcierpiała, Serce Jej na Kalwarii przeszył miecz Boleści; po Zmartwychwstaniu zatem przystało i tak jednozgodnie twierdzą Ojcowie Kościoła Świętego, Pan Jezus przede wszystkim ukazał się Matce Swej Maryi, otoczony świetnym, licznym, troistym orszakiem: Aniołów, dusz Błogosławionych, wybawionych z otchłani i sprawiedliwych, wskrzeszonych od umarłych; i sprawdziło się, co prorok o Matce Bożej powiedział: „Nasycona będę radością, kiedy się okaże Chwała Twoja“. O jak radośnie Marya całowała Święte Rany; ile cierpień zniosła, tyle teraz wesela doznała. Cały orszak Aniołów uznał Maryę za swą Królowę, wynurzył to, co Kościół Święty w Swych pieniach opiewa: Królowo Rajska, wesel się!”

O! wesel się, Królowo Rajska i nasza; uproś nam, wyjednaj miejsce w Niebiańskiej Jerozolimie, gdzie Aniołowie wielbią Boga i Ciebie, wzywając wszystkie stworzenia, aby Was chwalić nie przestawały.

2. Następnie Pan Jezus raczył powiadomić pobożne niewiasty o Swym Zmartwychwstaniu. Wszedłszy one do grobu, ujrzały tam dwóch Aniołów w świetnych szatach, a gdy się bały i nachyliły twarz ku ziemi, Aniołowie im rzekli: „Co szukacie żyjącego między umarłymi? Nie masz Go tu, Zmartwychwstał. Wspomnijcie jako wam powiadał, gdy jeszcze był w Galilei: potrzeba, aby Syn Człowieczy był wydan w ręce grzeszników, ukrzyżowan i trzeciego dnia Zmartwychwstał”. I wspomniały na słowa Jego, i wróciwszy od grobu, oznajmiły to wszystko owym jedenastu (zob. Łuk. XXIV, 8). Z tego ustępu jasno się pokazuje, jak Aniołowie zwykli przywodzić na pamięć wyrazy Pana naszego Jezusa Chrystusa; jak pragną nas pocieszyć, utwierdzić w wierze, ukrzepić nadzieję naszą, rozpłomienić miłość; słowem, uczynić nas godnymi i przywieść do widzenia, do posiadania Pana Jezusa Zmartwychwstałego.

O! jakże dla nas godne uwagi wyrazy Anielskie: „Co szukacie żyjącego między umarłymi?” Do nas one się odnoszą, którzy chcemy znaleźć szczęście w rzeczach ziemskich, między śmiertelnymi. O! Aniołowie Zmartwychwstania, wyprostujcie intencje nasze, aby dusza nasza w krainie żyjących na niebiosach szukała Jezusa.

3. Anioł zmartwychwstania rzekł niewiastom: „Nie bójcie się: Jezusa szukacie Nazarańskiego Ukrzyżowanego? Zobaczcie miejsce, gdzie Go położono“. ale stróże, dodaje Pismo Boże, przestraszeni są i stali jakby umarli (zob. Mat. XXVIII, 4). Ukazanie się przeto Aniołów i cała Tajemnica Zmartwychwstania zadziwia, przeraża zarówno dobrych i złych, ale w sposób zupełnie odmienny: złych, jakimi są żołnierze, wrogowie Chrystusa, tych powala o ziemię, zostawia ich na wpół umarłymi; co do świętych niewiast, Anioł je pociesza, uspokaja, powiada: „Nie bójcie się!” Bojaźń dla nieprzyjaciół Ukrzyżowanego, Zmartwychwstałego, wam zaś, miłośnice Chrystusowe, dusze czyste, wam niesiemy błogą nowinę: Pan Zmartwychwstał, oglądać Go zaraz będziecie.

Anioł Zmartwychwstania nazywa Pana Jezusa Nazareńskim, Ukrzyżowanym. Nazareński, to znaczy, wdzięczny kwiat. Ukrzyżowany, to godło naszej Wiary, zwycięstwa! Na drzewie Krzyża zakwitł nam kwiat nowy, przyniósł nam zbawienia owoce. O! kiedyż Panie Jezu, będę zjednoczon z Tobą, abym się mógł pochlubić z Św. Pawłem Apostołem, iż nie umiem, nie znam nic więcej jeno Jezusa Chrystusa i to Tego Ukrzyżowanego (zob. I Kor. 2, 2).

O Aniołowie Zmartwychwstania, umocnijcie nas, upójcie miłą wonią tego kwiatu, nakarmcie jego owocem, którym jest Pan Jezus, abyśmy jedną tylko pałali żądzą oglądania Pana Jezusa Nazareńskiego, Ukrzyżowanego.

PRZYKŁAD.

(z Brewiarza Rzymskiego)

Nie tylko w Starym Przymierzu bardzo często pokazywali się Aniołowie Patryarchom, ale i w Nowym Przymierzu pełno jest tego przykładów.

Św. Marcin, biskup Turoneński, często miewał Łaskę widzenia Świętych Aniołów, a przy skonie sędziwym w 85 roku życia liczne Zastępy Aniołów otoczyły Świętego i wielu słyszało wdzięczne śpiewania Anielskie, a zwłaszcza Seweryn, biskup Kolonii.

Podobnież i Św. Mikołaj, biskup Mireński, kiedy zasypiał w Panu Bogu, widział mnóstwo Aniołów, z wdzięcznym pieniem, z jasnością przybywających, aby unieść jego duszę w krainę Błogosławionych.

Mamy także wzmiankę w Brewiarzu, iż po Zmartwychwstaniu Pańskim Św. Martę i jej siostrę Św. Marię Magdalenę, tudzież wskrzeszonego przez Pana brata ich Łazarza wraz z służebną Marcelą, Maksymina, jednego z 72 uczniów Chrystusowych i wielu innych Chrześcijan, żydzi wsadzili na okręt i takowy bez wioseł i steru puścili na otwarte morze w spodziewaniu, iż w głębiach oceanu niezawodną znajdą zgubę. Cudownie jednak okręt zapłynął do Marsylii, Maria Magdalena udała się w góry i dzikie skały pod miastem Tarragoną, tam lat 30 w samotnej ustroni na pokucie i rozmyślaniu spędziła, co dzień unoszona w górę przez Anioły, aby, jak u Stóp Pana Jezusa przysłuchiwała się Jego słodkiej rozmowie, mogła się też przysłuchiwać słodkim pieniom Aniołów, jakie oni do Pana Jezusa zanoszą (in officio 29 Julii).

Westchnienie do Aniołów.

Anioły Święte, Zmartwychwstanie Pana ludziom oznajmujący (Łuk. XXIV), wyproście nam Łaskę, abyśmy do Chwały zmartwychwstania dojść mogli.

V. Wstawiajcie się za nami wszystkie Aniołów Chóry.

R. Aby Król Aniołów przyjął nas w Niebian grono.

Modlitwa kościelna.

V. Módlmy się. Boże, Który cudownym porządkiem różne posłannictwa między Anioły i ludzi rozdzielasz, racz sprawić łaskawie, aby ci, którzy nieustannie przed Oblicznością Twoją są obecni i służą Tobie na Niebiosach, nas także na ziemi nieustannie w swej straży i pieczy mieli. Przez Chrystusa Pana naszego.

R. Amen.

Litania do Anioła Stróża.

Panie, zmiłuj się nad nami! Chryste, zmiłuj się nad nami! Panie, zmiłuj się nad nami!

Chryste, wysłuchaj nas! Chryste, usłysz nas!

Ojcze z Nieba, Boże, zmiłuj się nad nami!

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

Święta Maryo, Królowo Nieba; módl się za nami.

Święty Aniele, Stróżu mój;

Święty Aniele, Opiekunie mój we wszelkich niebezpieczeństwach;

Święty Aniele, moja obrono od wszelkich napaści;

Święty Aniele, mój najwierniejszy Oblubieńcze;

Święty Aniele, mój Nauczycielu;

Święty Aniele, mój Przewodniku;

Święty Aniele, Świadku wszystkich mych uczynków;

Święty Aniele mój Wspomożycielu we wszystkich trudnościach;

Święty Aniele, mój Orędowniku u Boga;

Święty Aniele, mój Obrońco;

Święty Aniele, miłujący czystość;

Święty Aniele, miłujący niewinność;

Święty Aniele, najposłuszniejszy Bogu;

Święty Aniele, Przewodniku mojej duszy;

Święty Aniele, Wzorze czystości;

Święty Aniele, Wzorze posłuszeństwa;

Święty Aniele, mój Doradco w chwilach wątpliwości;

Święty Aniele, mój Stróżu w żywocie doczesnym;

Święty Aniele, moja Tarczo w godzinie śmierci;

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!

V. Módlmy się: Boże! Któryś w niewysłowionej Opatrzności raczył posłać Swoich Aniołów jako naszych Stróżów, spraw łaskawie, byśmy my pokornie proszący, mieli zawsze tę obronę i mogli cieszyć się ich wieczną kompanią. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, Który żyje i króluje z Tobą, w Jedności Ducha Świętego, Bóg na wieki wieków.

R. Amen.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 22
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 22

Poznaj także żywot Św. Gallusa, Opata napisanego przez O. Prokopa Kapucyna.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału