Zanurz się w refleksjach na dzień 21 października, poświęcony Świętym Aniołom Stróżom i ich roli podczas Męki Pana Jezusa. Odkryj, jak Aniołowie towarzyszyli Panu Jezusowi, przynosząc Mu pocieszenie i wsparcie w najtrudniejszych chwilach. Te rozważania ukazują, jak anioły wspierają nas w codziennym życiu, pomagając wzmacniać naszą Wiarę i zaufanie Panu Bogu.
O nabożeństwie miesięcznym.
Źródło: Zbior wybornego y gruntownego nabozenstwa na codzienne, tygodniowe, miesięczne, w dni swięte i roczne 1819
Nauka.
Chociaż nie zdaje się być osobliwszym i różnym od codziennego, tygodniowego, i rocznego, jakoż nie znajduje się w innych do Nabożeństwa książkach, przestrzec jednak potrzeba Wiernych Chrystusowych.
Najpierw, iż niektórzy z nich zostają w rozmaitych Bractwach, którym oprócz innych w roku dni, na jedną w w każdym miejscu Niedzielę nadane są Odpusty to zawsze pod obowiązkiem jakiego nabożeństwa. Po wtóre: Wszyscy, którzykolwiek nabożnie co dzień trzy razy odmawiają Anioł Pański, i którzy codziennie przez pół lub ćwierć godziny odprawiają medytację, to jest modlitwę wewnętrzną, tak ci jako i pierwsi wiernie się każdego dnia w tych pobożnych uczynkach zachowując przez cały miesiąc, w każdym całego roku dostąpić mogą zupełnego Odpustu w te dni Miesięczne, które sami sobie obiorą, a w nie spowiadać się i komunikować, i modlić się będą. Przysposobienia do Spowiedzi opisane są niżej w Nabożeństwie do Świętych Sakramentów, w Nabożeństwie także tyczącym się Odpustów, wyrażone tj. wzglądem nich uwiadomienia i modlitwy.
Co się zaś tyczv Medytacji, czyli modlitwy wewnętrznej, ta choćby tak wielkimi, (jako się wyżej nadmieniło) Odpustami zalecona nie była, sama jednakże przez się od modlitwy ustnej daleko jest zacniejsza i pożyteczniejsza; gdyż kiedy się modlimy ustnie mówimy tylko do Pana Boga; ale gdy się modlimy wewnętrznie, tj., gdy rozmyślamy co nabożnego, wtenczas Sam Pan Bóg mówi do nas, ponieważ więc tyle jest na świecie ludzi chcących choćby pobożniejsze prowadzić życie, którzy wiele różnych i długich modlitw ustnych codziennie odmawiają, a o modlitwie wewnętrznej albo nie wiedzą, albo nie dbają, albo co rozmyślać nie mają, przetoż kładzie się tu dla wszystkich wielce gruntowne i wyborne Uwagi na każdy dzień Miesiąca. Które przeczytawszy codziennie po jednej rozważając, trzeba je znowu na drugi, i na każdy poczynający się Miesiąc z początku zaczynać. Przez całe życie odprawiając je, znajdzie się zawsze w nich co nowego do używania i ku zbudowaniu.
Uwaga o odpustach.
Źródło: Głos duszy 1881;
Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych opr. X. Augustyn Arndt 1890r.
Benedykt XIV, sławny i uczony papież, polecał Brewem d. 16 grudnia 1746r., bardzo gorąco rozmyślanie, i bardzo słusznie, mało bowiem jest ćwiczeń pobożnych, z których by Chrześcijanie mogli czerpać skuteczniejsze środki do zapewnienia sobie wytrwania i postępu w cnotach. „Dajcie mi kogoś, który co dzień choć kwadrans poświęca rozmyślaniu powiedziała św. Teresa, a ja mu obiecuję niebo“.
Odpusty:
1) Zupełny raz na miesiąc w dzień dowolnie obrany, jeżeli kto przez miesiąc co dzień rozmyśla przez pół godziny lub przynajmniej przez kwadrans. Warunki: Spowiedź, Komunia Święta i modlitwa pobożna na zwyczajne intencje.
2) 7 lat i 7 kwadr. za każdy raz, gdy kto w kościele lub gdzieindziej, publicznie lub prywatnie, naucza innych o sposobie rozmyślania, albo gdy kto tej nauki słucha. Warunek: Spowiedź, Komunia św. za każdym razem.
3) Odpust zupełny raz na miesiąc w dniu dowolnie obranym, gdy kto pilnie naucza, albo się dał pouczyć. Warunki: Spowiedź, ilekroć z sercem skruszonym przyjmą Komunię Świętą i modlitwa na zwyczajne intencje. (Benedykt XIV. Brew. dn. 16 grudnia 1746r.)
Wszystkie te odpusty można ofiarować za dusze wiernych zmarłych.
WEZWANIE DO DUCHA ŚWIĘTEGO.
V. Racz przyjść Duchu Święty i napełnić serca wiernych Twoich.
R. A ogień Miłości Twojej racz w nich zapalić.
V. Ześlij Ducha Twego, a będą stworzone.
R. A cała ziemia będzie odnowiona.
V. Módlmy się: Boże! Światłem Ducha Świętego serca wiernych nauczający, daj nam w Tymże Duchu poznawać co jest dobrem, i zawsze obfitować w pociechy Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje, Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.
R. Amen.
DZIEŃ 21.
CZYTANIE DUCHOWNE.
Źródło: Miesiąc Aniołów czci Nieba i ziemi Królowej Najświętszej, Niepokalanej Dziewicy Maryi i Wszystkich Chórów Niebiańskiej napisał ks. Stanisław Ulanecki, Wyd. nowe uzupełnione Kraków 1898r.
ROZWAŻANIE. ANIOŁOWIE PŁACZĄCY MĘKI PANA JEZUSA.
„Ukazał się Anioł z Nieba, posilając Go” — (Łuk. XXII, 43).
1. Aniołowie nie tylko dzielą euforia i wesele z ziemianami, ale jeszcze i najbardziej okazują współczucie ludziom, pospieszają im z pociechą w czasie przeciwności. Oni zbierają łzy płaczących i niosą przed Pana Boga.
Kiedy Pan Jezus po ustanowieniu Najświętszego Sakramentu, rozdaniu Komunii Świętej Apostołom, udał się do ogrodu Oliwnego i tam się modlił, wtenczas ścisnęła Go tak wielka boleść, ogarnął Duszę Jego smutek tak ciężki, iż Sam powiada: „Smutna jest Dusza Moja aż do śmierci“. Boleściom śmierci równała się Boleść Pana Jezusa, albowiem jako Bóg widział On całą Swą Mękę, wszystkie jej narzędzia, hańbę, iż Go poczytano niżej Barabasza, między łotry zawieszono, widział ogrom grzechów całego świata i wszystkie niewdzięczności ludzkie. Upadł wtedy Jezus twarzą na ziemię, i stał się pot Jego jako krople krwi zbiegającej na ziemię (Łuk. XXII). Pan stał się słabym z Miłości ku nam… Wówczas to Anioł zstąpił z Nieba dla utrzymywania, ukrzepienia Pana Jezusa.
O Jezu bolejący! i ja byłem powodem Twej Męki, krwawego potu; Tobie wówczas i moje grzechy, niewdzięczności przytomnymi były; odpuść mi je, Panie Jezu, błagam Cię o to przez przyczynę Anioła, który Cię w Ogrójcu pocieszał.
2. Wiele było Aniołów Męki Pańskiej. Widziało ich wiele Świętych w objawieniach, między innymi: Katarzyna Emmerich. Oni przedstawiali Panu wszelkie pożytki z Męki Jego, nie dlatego, aby Pan Jezus o nich nie wiedział, ale dlatego, iż gdy piekło ukazywało Mu okropności cierpień, sprośność win, niewdzięczność ludzi, Aniołowie z drugiej strony przedstawiali Mu pocieszającą rzeczywistość. Pismo Święte wprawdzie powiada, iż jeden Anioł ukazał się Panu Jezusowi, bo jeden wystarczał dla przyniesienia Mu pociechy, ukrzepienia Go, jednakże Sam Zbawiciel powiada do Piotra Apostoła: „Czyli mniemasz, żebym nie mógł prosić Ojca Mego, a stawiłby Mi teraz więcej, niż dwanaście legionów Wojska Anielskiego” (Mat. XXIV, 54). Legion jeden obejmował 12.250 rycerzy. Ta wielka liczba i jeszcze daleko więcej Aniołów było gotowych czasu Męki, aby gdyby Pan Jezus zechciał, pospieszyć na rozkaz Jego. Sam Pan Jezus, jako Słowo Wcielone, był potężniejszym nad wszystkie legiony, nad wszystkie Anioły. Miłość jednak ku nam uczyniła Pana Jezusa słabym, tak, iż powstrzymał Swą Potęgę i oraz potęgę Aniołów, i raczył się stać jako robaczek ziemi, opuszczony od wszystkich, byle tylko uczynił zadość Sprawiedliwości Ojcowskiej.
O Jezu! w Męce, w opuszczeniu Twoim, szczególniej okazuje się Miłość Twoja; z Miłości to ku nam ponieść raczyłeś Boleści wielkie, jak morze, spełniłeś aż do dna samego kielich goryczy; daj mi cząstkę w tym kielichu, dajże mi moc do zniesienia przeciwności i krzyża, jaki Ci się spodoba na mnie włożyć.
3. W pierwszej to tylko modlitwie w Ogrojcu ukazał się Panu Jezusowi Anioł, posilając Go, potem już był w zupełnym opuszczeniu tak dalece, iż zawołał: „Boże Mój, Boże Mój, czemuś Mnie opuścił?“ Sama choćby Anioła pociecha ograniczyła się na przedstawieniu pożytków, korzyści Męki, na dodaniu męstwa Panu Jezusowi; nie zmniejszyła zaś Męki, ani Boleści, ani widoków strasznych nieprawości ludzkich. To zaś wszystko miało miejsce dla naszej nauki, abyśmy nie lękali się cierpieć i boleć, ale abyśmy mężnymi byli, abyśmy wiedzieli, iż i obok nas jest także Anioł, co nas pociesza, ukrzepia; co liczy, waży, ocenia każde cierpienie nasze, każdą łzę uronioną niesie, przedstawia Panu Jezusowi na Niebiosach, Który Sam chciał być cierpiącym, płakał, aby nas pocieszył, łzę otarł, wiecznie wynagrodził. Chociaż i naszą duszę cierpienie ściśnie, choć i nam zdawać się będzie, iż Pan Bóg i Aniołowie nas opuścili, to bądźmy pewni, iż Oni są gotowi na nasz ratunek, iż gdyby była tego potrzeba, Pan Bóg by ich nam widzialnie choćby zesłał ku naszej pomocy.
Do Aniołów Męki tym więcej nabożni być winniśmy, iż żyjemy na padole wygnania, nędzy i płaczu, w krainie doświadczenia, cierpień i krzyża. W piątek człowieka Pan Bóg stworzył, w piątek dla naprawy jego cierpiał; cały przeto ciąg życia człowieka jest namaszczony godłem cierpienia piątkowego, w przyszłym dopiero żywocie nastąpi niedziela zmartwychwstania, euforia zupełna.
O Boże, przez Twe Rany i Mękę, przyjmij nasze cierpienia, na dowód naszej ku Tobie Miłości, uczyń je zasługującymi. O Aniołowie Męki, ponieście łzy nasze przed Tron Pana, przedstawcie Mu cierpienia, jakie ponosimy, zjednajcie nam pociechę!
PRZYKŁAD.
W żywotach Świętych często jest wzmianka o Aniołach, niosących ludziom pociechę, tylko kilka w krótkości przytaczamy przykładów:
Św. Roch dotknięty chorobą, raniony strzałą, opuszczony w lesie, przez Anioła jest wzmocniony; również kiedy wtrącono go do więzienia, Anioł go tam pociesza.
Św. Erazma biskupa, któremu poganie przywiązawszy do drzewa, wyrwali wnętrzności, Anioł często pocieszał, a w chwili, kiedy dusza oddzielała się od ciała, widziano ją w śnieżnej bieli, unoszoną przez Aniołów do Nieba.
Św. Anieli Mericii, Aniołowie zalecają założyć Zakon Urszulanek.
Św. Kamil, założyciel zgromadzenia dla osób nieuleczonymi chorobami dotkniętych, z wielu przygód przez Anioła był ratowany; a Św. Filip Neriusz opowiada, iż nieraz widział jak członkom tego zgromadzenia niosącym pomoc umierającym, Aniołowie poddawali wyrazy pociechy i innych w tej ważnej chwili potrzebnych aktów.
Św. Izydorowi Oraczowi, Patronowi Madrytu, osobliwszemu czcicielowi Najświętszej Dziewicy Aniołów, ciż Aniołowie w pracy pomagali.
Westchnienie do Aniołów.
Aniele Boży, przy Męce Pana Jezusa wzmacniający (Mat. XXVI.), wyjednaj nam pomoc w cierpieniach i przeciwnościach życia.
V. Wstawiajcie się za nami wszystkie Aniołów Chóry.
R. Aby Król Aniołów przyjął nas w Niebian grono.
Modlitwa kościelna.
V. Módlmy się. Boże, Który cudownym porządkiem różne posłannictwa między Anioły i ludzi rozdzielasz, racz sprawić łaskawie, aby ci, którzy nieustannie przed Oblicznością Twoją są obecni i służą Tobie na Niebiosach, nas także na ziemi nieustannie w swej straży i pieczy mieli. Przez Chrystusa Pana naszego.
R. Amen.
Litania do Anioła Stróża.
Panie, zmiłuj się nad nami! Chryste, zmiłuj się nad nami! Panie, zmiłuj się nad nami!
Chryste, wysłuchaj nas! Chryste, usłysz nas!
Ojcze z Nieba, Boże, zmiłuj się nad nami!
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryo, Królowo Nieba; módl się za nami.
Święty Aniele, Stróżu mój;
Święty Aniele, Opiekunie mój we wszelkich niebezpieczeństwach;
Święty Aniele, moja obrono od wszelkich napaści;
Święty Aniele, mój najwierniejszy Oblubieńcze;
Święty Aniele, mój Nauczycielu;
Święty Aniele, mój Przewodniku;
Święty Aniele, Świadku wszystkich mych uczynków;
Święty Aniele mój Wspomożycielu we wszystkich trudnościach;
Święty Aniele, mój Orędowniku u Boga;
Święty Aniele, mój Obrońco;
Święty Aniele, miłujący czystość;
Święty Aniele, miłujący niewinność;
Święty Aniele, najposłuszniejszy Bogu;
Święty Aniele, Przewodniku mojej duszy;
Święty Aniele, Wzorze czystości;
Święty Aniele, Wzorze posłuszeństwa;
Święty Aniele, mój Doradco w chwilach wątpliwości;
Święty Aniele, mój Stróżu w żywocie doczesnym;
Święty Aniele, moja Tarczo w godzinie śmierci;
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie!
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie!
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!
V. Módlmy się: Boże! Któryś w niewysłowionej Opatrzności raczył posłać Swoich Aniołów jako naszych Stróżów, spraw łaskawie, byśmy my pokornie proszący, mieli zawsze tę obronę i mogli cieszyć się ich wieczną kompanią. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, Który żyje i króluje z Tobą, w Jedności Ducha Świętego, Bóg na wieki wieków.
R. Amen.
Zachęcamy do:
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 21
- Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 21
Poznaj także żywot Św. Hilariona, Opata napisanego przez:
- X. Piotra Skargę T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Poznaj również żywot Św. Urszuli i Towarzyszek, Męczennic napisanego przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Piotra Skargę T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
© salveregina.pl 2024