KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 21 Października.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Zanurz się w refleksjach na 21 października z kartki kalendarza liturgicznego. Te przemyślenia przybliżą Cię do Świętych wspominanych tego dnia, pogłębiając Twoje zrozumienie Liturgii i Wiary. Odkryj inspirujące duchowe przesłania, które wzbogacą Twoje życie codzienne.

ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

ODPUSTY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK.

Papież Leon XIII. zachęcił w r. 1883 cały świat chrześcijański do poświęcenia miesiąca października szczególnemu nabożeństwu do Matki Bożej Różańcowej, aby przez nie uzyskać od Boga pomoc w ciężkich utrapieniach Kościoła. Tę samą zachętę powtórzył tenże papież w następujących latach swego panowania.

Poznaj dalszą treść

Dekrety Kongregacji Obrzędów z 20 sierpnia 1885 i z 26 sierpnia 1886 (n. 3666, 3681) rozporządzają, aby to nabożeństwo odbywało się co roku tak długo, jak długo trwać będzie smutny stan Kościoła i póki nie będzie można podziękować Panu Bogu za odzyskaną wolność. Postanawiają zatem, aby co roku od 1 października do 2 listopada we wszystkich kościołach katedralnych i parafialnych całego świata, oraz we wszystkich kościołach i kaplicach poświęconych Matce Najświętszej, a w innych wedle uznania biskupa, odmawiano codziennie przynajmniej pięć dziesiątków różańca z dołączeniem Litanii Loretańskiej. Nabożeństwo to winno się odbywać w czasie Mszy Świętej, albo popołudniu, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji, po czym ma być błogosławieństwo. Gdzie dla ubóstwa kościoła nie może być uroczystego nabożeństwa w monstrancji, można za pozwoleniem biskupa zrobić wystawienie w puszce, w ten sposób, iż na początku nabożeństwa otwiera się Tabernakulum, a na końcu daje się błogosławieństwo puszką.

— Dla wiernych po wsiach, którzy w miesiącu październiku zajęci są przy pracy w polu i dlatego nie mogą być na nabożeństwie, pozwolił Ojciec Święty, aby biskup według swego uznania mógł przenieść to nabożeństwo wraz z odpustami na miesiąc listopad lub grudzień.

Za odmawianie różańca w miesiącu październiku, tj. od 1 października aż do 2 listopada, nadał Leon XIII. szczególne odpusty, mianowicie:

1. 7 lat i tyleż kwadragen zyskuje raz dziennie, kto odmówi trzecią część różańca czyli pięć dziesiątków, czy wspólnie w kościele, czy prywatnie.

Poznaj dalszą treść

2. Odpust zupełny zyskuje w samą uroczystość M. B. Różańcowej lub w ciągu oktawy, kto w samo święto i przez całą oktawę odmówi co dzień pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

3. Odpust zupełny zyskuje, kto po oktawie tej uroczystości, odmówi przynajmniej przez 10 dni cząstkę różańca, tj. pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

(Leon XIII. 23 lipca 1898; 29 sierpnia 1899. Coli. 170).

4. Odpust zupełny toties quoties.

Uroczystość Matki B. Różańcowej obchodzi się w tej chwili 7 października, ale zewnętrzny obchód przenosi się na pierwszą niedzielę października, zatem też i odpust się przenosi.

W tym więc dniu wszyscy wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego toties quoties, tj. ile razy, prócz Spowiedzi i Komunii Świętej nawiedzą kaplicę, w której istnieje kanonicznie założone bractwo różańcowe albo, poza kaplicą, wystawioną w kościele ku czci publicznej figurę Królowej Różańca Świętego, i pomodlą się na intencję Ojca Świętego.

Odpustu tego nie mogą gdzieindziej dostąpić choćby członkowie bractwa, którzy inne odpusty różańcowe mogą zyskiwać, nawiedzając własny swój kościół lub kaplicę (Św. Peniten. 20/11 1923, Coli. Brug., 1925, p. 471/Leon XIII. 7 lipca 1885, ASS. XXXII, 237.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 21
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 21
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów — dzień 21

Poznaj także żywot Św. Hilariona, Opata napisanego przez:

  1. X. Piotra Skargę T.J.
  2. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Poznaj również żywot Św. Urszuli i Towarzyszek, Męczennic napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.

I. ŚW. HILARIONA, OPATA; ŚŚ. URSZULI I TOWARZYSZEK, MĘCZENNIC.

1. Św. Hilarion.

Czemuś smutna jest, duszo moja, i czemu mnie trwożysz?

Św. Hilarion z Gazy, opat, urodził się w 291 r. w Tabatha pod Gazą (Palestyna), z pogańskich rodziców, którzy go w bardzo młodym wieku wysłali na studia do Aleksandrii. Tu młodzieniec, wyróżniający się spośród rówieśników zdolnościami i pilnością, nawrócił się na Wiarę Chrystusową.

Poznaj dalsze rozważanie

Jako Chrześcijanin gwałtownie postępował w wierze i cnocie miłości, często nawiedzał kościoły, był gorliwy w modlitwie, praktykował posty i inne umartwienia, a gardził dobrami i uciechami świata. Zachęcony przykładem Św. Antoniego Pustelnika (zob. 17 stycznia), którego imię słynęło już w całym Egipcie, udał się do niego na pustynię i przez dwa miesiące przebywał tam jako jego uczeń. Po powrocie do domu nie zastał już rodziców przy życiu. Rozdał więc całe swe mienie ubogim i w roku 306, nie mając jeszcze skończonych piętnastu lat, udał się ponownie na pustynię. Tu zbudował sobie chatkę tak małą, iż zaledwie mógł się w niej pomieścić. Sypiał na gołej ziemi. Odziewał się w szorstką opończę, której nigdy nie prał ani nie zmieniał, mawiał bowiem, iż próżnością byłoby dbać o czystość sukni pokutnej. Całe prawie dni spędzał na czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego. Za pokarm starczyło mu kilka fig i trochę gotowanych ziół, których jednak nigdy przed zachodem słońca nie spożywał. Cierpliwością swą i pokorą zdołał zwalczyć ciężkie pokusy szatana, którego też z wielu ludzi wy-pędził. Założył wiele pustelni (miał bowiem 2000 uczniów) i czynił liczne cuda. W osiemdziesiątym roku życia, złożony śmiertelną chorobą, dodawał sobie otuchy mówiąc: „Czemuś smutna jest, duszo moja, i czemu mnie trwożysz? Przez siedemdziesiąt lat służyłaś Chrystusowi. a teraz miałabyś się lękać śmierci!” Natychmiast po wypowiedzeniu tych słów święty starzec zasnął spokojnie w Panu (21 października 371 r.). W dwadzieścia lat po jego śmierci Św. Hieronim napisał jego żywot.

Msza (Os justi) wspólna na uroczystość opata.

2. Św. Urszula z Towarzyszkami.

— Żywot. Legenda o męczeńskiej śmierci tych dziewic ma w sobie ziarno prawdy historycznej. Poniosły one śmierć męczeńską w czasie prześladowania za Dioklecjana. Szczegóły natomiast, dotyczące imion, liczby (która rzekomo sięgała jedenastu tysięcy) i bliższych okoliczności męczeństwa, oparte są na legendzie, zrodzonej na tle podania brytańskiego. Według tegoż podania jedenaście tysięcy dziewic brytańskich wraz z licznym orszakiem opuściło Brytanię; ale w gwałtownej burzy morskiej okręty uległy rozbiciu, one zaś same częściowo utonęły, częściowo zamordowane zostały przez Hunów.

— Zastosowanie. W Św. Urszuli i jej Towarzyszkach czcimy przedstawicielki wszystkich dziewic, które dla miłości Chrystusowej wyrzekły się małżeństwa i ziemskich rozkoszy; świecą nam one przykładem ofiarności i czystości obyczajów, bez których żaden naród ostać się nie może.

II. CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W 4 TYGODNIU PAŹDZIERNIKA.

Poniedziałek (2 Ks. Mach. 2, 1-9).

Ciąg dalszy powyższego listu o ponownym poświęceniu świątyni.

Poznaj dalsze rozważanie

„A znajduje się to w pismach Jeremiasza proroka, iż rozkazał wziąć ogień tym, którzy się przeprowadzali, jako jest oznajmiono i jako rozkazał przeprowadzonym. I dał im Zakon, aby nie zapominali przykazania Pańskiego a iżby nie wykroczyli umysłem widząc bałwany złote i srebrne, i ochędóstwa ich. I inne takowe rzeczy mówiąc, napominał, aby Zakonu nie spuszczali z umysłu swego. A było w onym piśmie, jako przybytek i skrzynię rozkazał prorok za wyrokiem Boskim do niego uczynionym za sobą nieść, aż wyszedł na górę, na którą wstąpił Mojżesz i widział dziedzictwo Boże. I wszedłszy tam Jeremiasz znalazł miejsce jaskiniej: i przybytek, i skrzynię, i ołtarz kadzenia wniósł tam i zawalił drzwi. I przystąpili niektórzy pospołu, którzy szli za nim, aby sobie miejsce naznaczyli, i znaleźć nie mogli. A skoro się dowiedział Jeremiasz, winując je, rzekł: Iż miejsce nie będzie wiadome, aż zbierze Bóg zgromadzenie ludu a zmiłuje się. A na ten czas Pan te rzeczy ukaże i okaże się majestat Pański, i obłok będzie, jako się i Mojżeszowi pokazał i jako, gdy Salomon prosił, aby miejsce wielkiemu Bogu było poświęcone, pokazywał te rzeczy. Bo się wielmożnie z mądrością obchodził a jako mądrość mający ofiarował ofiarę poświęcenia i dokonało nią kościoła”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.

1. Świętego Hilariona Opata.

Święty Hilarion na Wschodzie, a Święty Marcin na Zachodzie rozpoczęli poczet Świętych, zwanych Wyznawcami. Urodzony w Palestynie, Św. Hilarion za przykładem Św. Antoniego pustelnika wszystko opuścił, by iść za Jezusem (Ew.) i poświęcił się pokucie i umartwieniom, i dał początek życiu zakonnemu w Palestynie. Umarł bogobojnie mając lat 80, około 372 r. Życie jego opisał Św. Hieronim.

2. Kom. Św. Urszuli z Towarzyszkami.

„W Kolonii, mówi Martyrologium Rzymskie, narodziny dla Nieba Św. Urszuli z błogosławionymi jej Towarzyszkami, które, z nienawiści do Wiary Chrześcijańskiej i do ich dziewiczej czystości, zostały zamordowane przez Hunnów. Wiele z nich zostało pochowanych w tym mieście” (383 r.).

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 21-go października oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

Na Cyprze pamiątka Św. Hilariona, Opata, którego cnotliwy i obfitujący cudami żywot opisał Św. Hieronim.

W Kolonii męczeństwo Św. Urszuli i Jej towarzyszek, które dla stałości w Wierze i czystości pomordowane zostały przez Hunnów; święte ciała Ich złożono po większej części w Kolonii samej.

Pod Ostylią śmierć męczeńska Św. Asteriusza, Kapłana, który wedle aktów Św. Kalista, Papieża cierpiał za cesarza Aleksandra.

W Nikomedii męczeństwo Świętych Dazjusza, Zotyka, Kajusa i 12 innych żołnierzy, wrzuconych po wielu męczarniach w morze.

W Maronii w Syrii pamiątka Św. Malchusa, Mnicha.

W Lyonie uroczystość Św. Wiatora, Sługi Św. Justa, Biskupa Lyonu.

W Laonie uroczystość Św. Cylinii, matki Św. Remigiusza, Biskupa z Reims.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału