W kolegiacie świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu dolnośląscy katolicy obchodzili ćwierćwiecze istnienia Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej. Na uroczystej Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego modlił się z nimi abp Józef Kupny, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
To jedno z najdłużej funkcjonujących duszpasterstw w Polsce, pielęgnujących przedpoborowy ryt Najświętszej Ofiary, nazywany popularnie trydenckim.
– Nie sposób zmierzyć działania łaski Bożej, która w ciągu 25 lat istnienia naszego duszpasterstwa poruszała serca najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba, jaką jest sprawowanie Mszy św. w starym tradycyjnym rycie Kościoła. Liturgia właśnie dlatego jest piękna, iż my sami nie jesteśmy jej aktorami, ale wkraczamy w coś większego od nas samych, co nas ogarnia i przejmuje na własność – mówi ks. Ireneusz Bakalarczyk, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej, który odprawił Mszę jubileuszową.
Kościół wrocławski już od kard. Henryka Gulbinowicza, przez abp. Mariana Gołębiewskiego był otwarty na sprawowanie Mszy w klasycznej formie rytu rzymskiego. Ten kierunek kontynuuje abp Kupny. Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej spotyka się regularnie w jednym z najpiękniejszych kościołów Wrocławia – kolegiacie świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim.
– Dziękujemy metropolicie wrocławskiemu za wielką życzliwość na sprawy tradycji łacińskiej w naszej archidiecezji – dodaje ks. Bakalarczyk.
Podczas jubileuszowej liturgii, w której uczestniczyło kilkaset osób, abp Józef Kupny udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa, a także wygłosił Słowo Boże. Podziękował wszystkim, którzy angażują się poprzez swoje zdolności i talenty w budowanie tej wspólnoty.
– Żyjcie mocą Ewangelii, nie lękajcie się przemieniać tego świata, bo Chrystus jest z nami. Fundamentem skutecznej ewangelizacji jest osoba Jezusa, modlitwa i świadectwo. Jezus jest najważniejszy. Jesteśmy prawdziwymi ewangelizatorami, kiedy pozwalamy, aby On nas prowadził. Tak jak św. Piotr, który dał się prowadzić do pogan – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.
Biskup zachęcał wiernych tradycji łacińskiej nie zamykali się na innych, nie ulegali zniechęceniu, Namawiał do „otwartości” na tych, którzy myślą inaczej i świadczenia o Chrystusie w swoim środowisku.
Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej powstało w trzecim w 1999 roku i w Polsce było trzecim miejscem z regularną celebracją Mszy w rycie trydenckim. Pozwolenia udzielił kard. Henryk Gulbinowicz, a wierni zbierali się w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu. Od niedawna modlą się w kościele pw. Świętego Krzyża.
KAI/oprac. FA