Abp. Depo: Kościół nie poradzi sobie bez Maryi – Ikona w Instytucie Prymasa Tysiąclecia

5 godzin temu
Fot. Radio Fiat/BNO

Ze Zgromadzenia zakonnego Sióstr Felicjanek kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej trafiła do Instytutu Prymasa Tysiąclecia. To istotny punkt na mapie peregrynacji, ponieważ bł. kard. Stefan Wyszyński był jednym z inicjatorów nawiedzenia jasnogórskiej Ikony po parafiach w całej Polsce.

Wraz z opiekunami Instytutu Maryję powitał metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii duchowny wymienił trzy zadania, jakie wynikają z nauczania Prymasa Tysiąclecia.

– […] Pierwszym zadaniem, aby wypełnić Jego testament, jest życie w prawdzie. Prawda zawsze jednoczy i zespala. Wielkość prawdy demaskuje i przeraża ludzi zalęknionych. Drugie zadanie to uformowanie sprawiedliwości społecznej, jakżeż dzisiaj potrzebne. Nie można zbudować sprawiedliwej, wolnej i suwerennej Polski w oczach świata bez dźwigania jeden drugiego i nigdy jeden przeciw drugiemu, a to znów nam zagraża. Powiedzmy sobie wprost: bez pomocy Boga nie ocalimy siebie, nie ocalimy naszych rodzin, również i Kościoła. Dlatego jest to trzecie zadanie, bez którego nie sposób stąd odejść […] – głosił abp Wacław Depo.

Bł. Kard Stefan Wyszyński opracował program odnowy moralnej Narodu w postaci pielgrzymki kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej od parafii do parafii. W pewnym momencie historii władze aresztowały obraz, zabraniając jego wędrówki. Udowadniając silną wiarę Polaków, wierni kontynuowali wędrówkę pustej ramy, jako symbolu Obrazu. Stanisława Grochowska z Instytutu przypomina, iż wraz z nawiedzeniem Matki Bożej, peregrynują też relikwie kard. Wyszyńskiego.

– Pielgrzymował z Matką Bożą, teraz jest naszym orędownikiem i pielgrzymuje razem z Matką Bożą po naszej archidiecezji częstochowskiej. Każde miejsce i serce jest ważne. My się szczególnie cieszymy, bo jako Wspólnota od początku stałyśmy na drogach duchownych, którzy zainicjowali i kultywowali wędrówkę Matki Bożej po Polsce – powiedziała Stanisława Grochowska.

Instytut Prymasa Tysiąclecia, zwany także Instytutem Prymasa Wyszyńskiego do 2005 roku nosił nazwę Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła. Jego historia sięga 1942 roku, z kolei prawa papieskie uzyskał w roku 1998.

BNO

Homilia abp. Wacława Depo:

Galeria: Radio Fiat/BNO

Idź do oryginalnego materiału