Stan Teksas pozwał NCAA za dopuszczanie mężczyzn do rywalizacji w kobiecych dyscyplinach sportowych, twierdząc, iż organizacja stosuje nieuczciwe praktyki.
Pozew ma na celu ochronę uczciwości kobiecych zawodów sportowych i podkreśla, iż NCAA nie działa zgodnie z oczekiwaniami opinii publicznej.
Czas czytania: 4 minuty.
Źródło: Tyler Arnold | CNA | 30 grudnia 2024 |Photo credit: Envato.com | Matthew D Britt przez Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Prokurator generalny stanu Teksas, Ken Paxton, wniósł pozew przeciwko National Collegiate Athletic Association (NCAA), twierdząc, iż zezwalanie mężczyznom na uprawianie sportu kobiecego jest „fałszywą, oszukańczą i wprowadzającą w błąd” praktyką reklamową.
NCAA, największa studencka organizacja sportowa, pozwala mężczyznom biologicznym, którzy identyfikują się jako kobiety transpłciowe, na udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, pod warunkiem, iż obniżą poziom testosteronu dzięki leków hamujących wydzielanie testosteronu.
Zgodnie z zasadami NCAA , każdy konkretny sport ma maksymalny poziom testosteronu dla biologicznego mężczyzny, aby mógł on brać udział w zawodach kobiet. Zawodnicy muszą kilka razy w roku dostarczyć dokumentację, aby wykazać poziom testosteronu.
W pozwie zarzuca się, iż NCAA „reklamuje i sprzedaje towary i usługi” jako wydarzenia sportowe dla kobiet, ale w rzeczywistości organizuje „wydarzenia sportowe dla obu płci, w których mężczyźni mogą rywalizować z kobietami”. Twierdzi się, iż praktyka ta jest „ma na celu wprowadzanie konsumentów w błąd” i stanowi oszukańczą praktykę handlową naruszającą prawo stanowe.
W oświadczeniu Paxton oskarżył NCAA o „umyślne i świadome narażanie bezpieczeństwa i dobrostanu kobiet poprzez oszukańczą zmianę zawodów kobiecych na zawody koedukacyjne”.
„Kiedy ludzie oglądają na przykład mecz siatkówki kobiet, spodziewają się, iż zobaczą kobiety grające z innymi kobietami, a nie biologicznych mężczyzn udających kogoś, kim nie są” – powiedziała Paxton.
Kiedy CNA zwróciła się z prośbą o komentarz, rzecznik NCAA odmówił komentarza na temat konkretnego sporu sądowego, ale przedstawił oświadczenie, w którym stwierdził, iż polityka NCAA promuje Tytuł IX — federalne prawo zakazujące dyskryminacji ze względu na płeć w szkołach podstawowych i średnich, szkołach wyższych i innych placówkach edukacyjnych.
„Sport akademicki jest najważniejszą areną dla sportu kobiecego w Ameryce i chociaż NCAA nie komentuje toczących się postępowań sądowych, stowarzyszenie i jego członkowie będą przez cały czas promować Tytuł IX, dokonywać bezprecedensowych inwestycji w sport kobiecy i zapewniać uczciwą konkurencję we wszystkich mistrzostwach NCAA” – czytamy w oświadczeniu.
W pozwie Paxtona stwierdzono jednak, iż „większość konsumentów wie, iż „kobieta” oznacza dorosłą kobietę”, dodając, iż „najważniejsze jest to, jak konsumenci w Teksasie rozumieją to słowo”.
W pozwie stwierdzono, iż konsumenci, którzy kupują towary i usługi związane ze sportem kobiecym, „lubią oglądać rywalizację kobiet z kobietami”, a nie „mężczyzn z kobietami” i iż „dokonują tych zakupów, aby wspierać emancypację kobiet i uczciwą konkurencję między nimi”.
„Wpływ sportu kobiecego na poczucie własnej wartości, osiągnięcia naukowe, przyszłe zatrudnienie i rozwój kobiet i dziewcząt jest głęboki i trwały” – kontynuuje pozew. „Rywalizacja mężczyzn w sporcie kobiecym jest z natury niesprawiedliwa i niebezpieczna ze względu na ich fizjologiczne zalety”.
W pozwie Paxtona zarzuca się ponadto, iż konsumenci nie popierają kobiecego sportu, „aby oglądać mężczyzn kradnących medale i rekordy uczestniczkom”. Dodaje się: „Kiedy konsumenci kupują towary i usługi związane z kobiecymi wydarzeniami sportowymi, a potem odkrywają, iż bierze w nich udział mężczyzna, niezmiennie reagują odrazą i oburzeniem”.
„NCAA nie ujawnia, iż niektóre z jej kobiecych wydarzeń sportowych są wydarzeniami mieszanymi, a ich celem jest nakłonienie konsumentów chcących wspierać kobiece sporty do zakupu powiązanych z nimi towarów i usług” – czytamy dalej w pozwie. „Wielu konsumentów nie kupowałoby towarów i usług związanych z kobiecymi wydarzeniami sportowymi NCAA, gdyby wiedzieli, iż biorą w nich udział biologiczni mężczyźni”.
Pozew, złożony w sądzie okręgowym w Lubbock, ma na celu zakazanie NCAA zezwalania na udział biologicznych mężczyzn w sporcie kobiecym we wszystkich wydarzeniach sportowych odbywających się w Teksasie lub w których biorą udział drużyny z Teksasu, a także nakazanie NCAA zaprzestania reklamowania wydarzeń słowem „kobiety”, jeżeli dopuszcza się udział biologicznych mężczyzn.
Około połowa stanów w kraju ogranicza udział dziewcząt i kobiet w zawodach sportowych dla szkół średnich i wyższych wyłącznie do biologicznych dziewcząt i kobiet, ale wiele stanów zezwala biologicznym mężczyznom na rywalizację w zawodach sportowych dla dziewcząt i kobiet, jeżeli identyfikują się jako dziewczęta lub kobiety transseksualne.
Departament Edukacji (DOE) prezydenta USA Joe Bidena wydał w kwietniu przepisy , które na nowo zdefiniowały zakaz dyskryminacji ze względu na płeć w ramach Title IX, aby objąć nim zakaz dyskryminacji ze względu na czyjąś samodeklarowaną tożsamość płciową. Administracja rozważała dalszą zmianę przepisu, aby wyraźnie wymagać od szkół i uczelni, aby zezwalały biologicznym mężczyznom na udział w zawodach sportowych dziewcząt i kobiet — jeżeli identyfikują się jako dziewczęta lub kobiety transseksualne — ale porzuciła ten pomysł.
Kilku prokuratorów generalnych stanów pozwało DOE za jego kwietniową reinterpretację, twierdząc, iż interpretacja ta jest niezgodna z prawem federalnym przyjętym w 1972 r. Sędziowie
zablokowali egzekwowanie przepisów DOE w 26 stanach. Niektórzy
prawnicy ostrzegali , iż przepisy te mogą unieważnić prawa stanowe, które ograniczają sporty kobiece, szatnie, łazienki i akademiki wyłącznie do biologicznych dziewcząt i kobiet.
słowa kluczowe: Teksas, NCAA, kobiecy sport, pozew, uczciwość,