Były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter, który zmarł w niedzielę w wieku 100 lat, był przez całe życie baptystą, a jego poglądy różniły się od nauczania katolickiego w wielu kontrowersyjnych kwestiach społecznych i doktrynalnych, w tym aborcji, małżeństw osób tej samej płci i wyświęcania kobiet na pastorów. Niemniej jednak, być może bardziej niż jakikolwiek inny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych, Carter przez całe życie jasno i konsekwentnie wyznawał wiarę chrześcijańską, zarówno słowem, jak i czynem – czytamy w komentarzu amerykańskiej agencji CNA.
Agencja przypomina wypowiedź Cartera zawartą w jego książce: „Nasze zagrożone wartości: Kryzys moralny Ameryki”, gdzie wiele elementów jego wiary jest podzielana bez poważnych wątpliwości przez protestantów, rzymskich katolików, prawosławnych, Koptów, Adwentystów Dnia Siódmego i wielu innych osób religijnych».
Mówiąc w tej samej książce o swoich przekonaniach baptystycznych, Carter stwierdził, iż „jako ewangelicy byliśmy zaangażowani w silną globalną misję dzielenia się naszą chrześcijańską wiarą ze wszystkimi innymi ludźmi, bez uprzedzeń i dyskryminacji”.
Przez całe swoje dorosłe życie Carter wykazywał osobiste zaangażowanie w ewangelizację, świadcząc publicznie o swojej wierze, uczestnicząc w misjach, a najbardziej znany jest z nauczania w szkółce niedzielnej przez prawie czterdzieści lat w większość niedziel, rok w rok, w swoim kościele baptystów w Plains w stanie Georgia.
Ponadto integralną częścią jego wiary była praca humanitarna Cartera, polegająca na budowaniu domów dla ubogich każdego roku przez prawie 40 lat jako wolontariusz fundacji Habitat for Humanity.
Carter pomógł w 1966 roku poprowadzić krucjatę ewangelizacyjną Billy’ego Grahama w swoim rodzinnym hrabstwie. Później, jako gubernator Georgii, pełnił również funkcję honorowego przewodniczącego krucjaty Grahama w Atlancie.
Carter przyjął papieża Jana Pawła II w Białym Domu
Dla katolików Carter był również istotny jako pierwszy amerykański prezydent, który powitał papieża w Białym Domu. Ten kamień milowy nastąpił w 1979 roku podczas pierwszej papieskiej podróży nowo wybranego papieża Jana Pawła II do Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z podsumowaniem ich rozmowy w Archiwum Narodowym, Ojca Świętego i prezydenta połączyła wspólna wiara w Chrystusa. Archiwa Narodowe stwierdziły, iż „ci dwaj ludzie głęboko religijni – każdy na szczycie władzy w swoich dziedzinach – zgodzili się mówić nie jako dyplomaci, ale jako bracia chrześcijanie”.
Carter wobec aborcji
Chociaż Carter wyrażał osobistą niechęć do aborcji, jako gubernator Georgii, a następnie jako prezydent, popierał legalną aborcję zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego Roe v. Wade z 1973 roku. Uważał również, iż aborcja powinna być dostępna dla ofiar gwałtu i kazirodztwa.
W wywiadzie dla NBC News w 1976 roku ówczesny kandydat Carter powiedział: „Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego [Roe v. Wade], zrobię wszystko, co w mojej mocy jako prezydent, aby zminimalizować potrzebę aborcji”.
Jako prezydent, w 1977 roku Carter podpisał poprawkę Hyde’a, która zakazuje wykorzystywania federalnych podatków na aborcje, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki lub ciąży powstałej w wyniku kazirodztwa lub gwałtu. Według organizacji Susan B. Anthony Pro-Life America, od czasu podpisania poprawki Hyde’a uratowała ona ponad 2,5 miliona nienarodzonych istnień ludzkich. Należy odnotować, iż w ostatnich latach Carter wyraził poparcie dla tzw. „małżeństw homoseksualnych”.
Carter jest autorem 30 książek, z których wiele było bezpośrednio związanych z jego wiarą chrześcijańską, w tym jego tomik z 1996 roku „Żywa wiara, źródła mocy: Medytacje nad Pismem Świętym dla żywej wiary” (1997), „Nasze zagrożone wartości: Kryzys moralny Ameryki” (2005) i „Wiara, droga dla wszystkich” (2018).
W tej ostatniej książce Carter napisał: „Uważam się za ewangelicznego chrześcijanina … podstawowe elementy chrześcijaństwa odnoszą się do mnie osobiście, kształtują moją postawę i moje działania oraz dają mi radosne i pozytywne sensowne życie”.
Potwierdził również swoje przekonanie, „że chrześcijanie są powołani do zanurzenia się w życie świata i wprowadzenia moralnych i etycznych wartości naszej wiary do procesów rządzenia”.
Carter był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
Wśród najbardziej znaczących osiągnięć Cartera na rzecz wolności religijnej i ponownego otwarcia przestrzeni dla ewangelizacji były jego negocjacje z ówczesnym wicepremierem Chin Deng Xiaopingiem, które doprowadziły do przywrócenia w grudniu 1978 r. pełnych stosunków dyplomatycznych między USA a Chinami.
Jak później wspominał Carter, w ramach umowy naciskał na rząd ChRL, by „pozwolił ludziom na swobodne wyznawanie wiary, posiadanie Biblii i powrót naszych misjonarzy”. Deng spełnił dwa pierwsze żądania, ale nie trzecie. Carter wspomina, iż kiedy on i jego żona, Rosalynn, odwiedzili Chiny w 1981 roku, „było tam nowe ustawodawstwo, które gwarantowało wolność kultu, Biblii było pod dostatkiem, a przepełnione kościoły chrześcijańskie kwitły”.
Po porażce w wyborach prezydenckich w 1980 r. przez kandydata pro-life Ronalda Reagana, Carter i Rosalynn, która zmarła 19 listopada 2023 r., założyli Carter Center, fundację non-profit zajmującą się zwalczaniem chorób i promowaniem zdrowia, pokoju i demokracji na całym świecie.
Za swoje wysiłki na rzecz pokoju i praw człowieka, w tym historyczne porozumienia pokojowe z Camp David z 1978 r. między Izraelem a Egiptem, w 2002 r. Carter otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla – przypomina agencja CNA.
KAI, kh/Stacja7
Źródło
atom