Abp Galbas: „Nie rzucaj wszystkiego w diabły! Twoje życie ma sens. Wytrwaj”

stacja7.pl 6 dni temu

Uroczystość otwarcia Roku Jubileuszowego w archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się odczytaniem Ewangelii i fragmentów bulli papieskiej w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.

Następnie procesji do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela wniesiono relikwie Krzyża Świętego, które metropolita warszawski ucałował w progach świątyni.

W homilii metropolita warszawski nawiązał do życia Świętej Rodziny, którą wskazał jako przykład do naśladowania, zwłaszcza w obliczu przeciwności losu.

W ich historii nie znajdujemy żadnego uprzywilejowania, więcej: skondensowanie tego, co trudne, jest tam bardziej wyraźne, niż w życiu przeciętnej rodziny. Okoliczności towarzyszące poczęciu Jezusa, wewnętrzny dramat Józefa, wędrówka do Betlejem, poród Jezusa, bolesne dla Maryi proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, życie na emigracji, w tułaczce i niepewności, powrót do Galilei, monotonia codzienności w małym Nazarecie – to tylko część tego dramatu – mówił abp Galbas.

Jak dodawał, uderzała jednak pobożność Józefa i Maryi, czyli życie w zgodzie z Bożym prawem. Ich religijność nie była czymś sztucznym, ale wypływała z wiary, z autentycznego przekonania, iż wiara w Boga jest fundamentem ich wspólnego życia – podkreślił metropolita warszawski.

Czy tak jest także w życiu naszych rodzin? – pytał abp Galbas. – Czy nasze postępowanie jest zgodne z wolą Boga, czy postępujemy tak, jak nas do tego pobudza Ewangelia? – dodawał.

Abp Galbas: „nadzieja to nie matka głupków”

Abp Galbas podkreślił, iż głównym celem Roku Jubileuszowego „nie jest pojechanie do Rzymu, a o pojednanie, o przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa, źródło wszelkich łask i pociech”. I zachęcił wszystkich wiernych do częstego nawiedzania kościołów jubileuszowych ustanowionych w archidiecezji warszawskiej.

Rok Jubileuszowy przeżywamy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Wiele będziemy w ciągu najbliższych miesięcy mówić o nadziei. Rozważać czym ona jest, pogłębiać jej rozumienie. Nadzieja to nie matka głupków, jak często obraźliwie się o niej mówi. Przeciwnie: jest matką mędrców i ludzi wytrwałych, siostrą wiary i miłości. Jak powiedział jeden z francuskich myślicieli, Charles Pegui: „Wiara to katedra, miłość to szpital, ale obie bez nadziei byłyby tylko cmentarzem”. Lubię też i tę definicję nadziei, którą zaproponował papież Benedykt XVI, iż „nadzieja to wiara, iż jeszcze można przeżyć miłość” – mówił.

Może teraz macie taką chwilę, gdy z powodu zła świata, które w takiej czy innej postaci was dotyka, Bóg zdaje się być przesłonięty? Może teraz doświadczacie poczucia bezsensu, pokusy, by zrezygnować, uciec, by to wszystko rzucić w diabły?! Dosłownie w diabły! Swoje małżeństwo, swoje kapłaństwo, ważne dotąd relacje, albo choćby i całe to życie, które zdaje się być nieszczęśliwe i niepocieszone. Nie pomaga nadmiar alkoholu i rozrywającej rozrywki. Może teraz doświadczacie pokusy, by zostać w stanie upadku? Nie podnosić się kolejny raz. By już nie próbować, nie chcieć, nie starać się. (…) Nadzieja mówi nam: nie rób tego. Nie rzucaj wszystkiego w diabły! Twoje życie ma sens. Wytrwaj. Wytrzymaj, nie dezerteruj. Poszukaj pomocy, ale nie dezerteruj – mówił abp Galbas.

Kościoły jubileuszowe. Gdzie wierni mogą otrzymać odpust?

Abp Galbas ustanowił kościoły jubileuszowe w archidiecezji warszawskiej, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny w Roku Jubileuszowym 2025.

Obok ośmiu kościołów i sanktuariów na terenie lewobrzeżnej Warszawy (bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Świątynia Opatrzności Bożej, Bazylika Świętego Krzyża), kościołami jubileuszowymi będą też sanktuaria pozawarszawskie: bazylika w Niepokalanowie, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim oraz Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego – tzw. Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii.

Ponadto wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy również w siedmiu sanktuariach maryjnych znajdujących się na terenie Archidiecezji Warszawskiej.

Ich pełna lista znajduje się na stronach archidiecezji warszawskiej.

Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej, w ramach Roku Jubileuszowego dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego mogą otrzymać wszyscy wierni, którzy spełnią określone warunki.

Będą m.in. trwać w stanie łaski uświęcającej oraz są wolni od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęciu Komunii Świętej.

Ponadto, ofiarują swoją modlitwę zgodnie z intencjami Papieża, a także udadzą się na pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i wezmą udział w celebracji mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym.

Powinni też nawiedzić kościół jubileuszowy lub inne wyznaczone miejsce na chwilę adoracji eucharystycznej lub pobożne rozmyślanie oraz zakończą modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.

Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej.

KAI, kh/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału