29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny w katedrach i konkatedrach na całym świecie zainaugurowano Rok Jubileuszowy 2025. W archidiecezji częstochowskiej wydarzenie to zostało uczczone w Katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie Mszą św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wzięli w niej udział liczni wierni z różnych parafii, kapłani, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń, wspólnot, a także osoby życia konsekrowanego.
Rozpoczynający się Rok Jubileuszowy 2025 ma przypominać wszystkim wiernym, iż życie chrześcijanina to nieustanna pielgrzymka przez codzienność ku zbawieniu. Hasłem Jubileuszu są słowa „Pielgrzymi nadziei”, a celem tego czasu jest doświadczenie szczególnej łaski odpustów i pojednania z Bogiem. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przypomniał, iż Eucharystia jest progiem wejścia w Tajemnicę Chrystusa, który wierni przekraczają, wchodząc w Nowy Rok Święty:
Na początku Mszy św. abp Wacław Depo uroczyście otworzył Rok Jubileuszowy w archidiecezji częstochowskiej.
– Ten obrzęd jest dla nas wstępem do bogatego doświadczenia łaski i miłosierdzia – mówił do zgromadzonych metropolita częstochowski:
Następnie ks. prał. Włodzimierz Kowalik, prepozyt kapituły metropolitalnej częstochowskiej, odczytał fragment bulli ogłaszającej Jubileusz Roku 2025:
W uroczystości uczestniczył również bp Andrzej Przybylski. Jego zdaniem Jubileusz to nawiązanie do bogatej i pięknej historii diecezji, a później archidiecezji częstochowskiej:
Msza św. z okazji inauguracji Roku Jubileuszowego 2025 miała miejsce w Niedzielę Świętej Rodziny. Obecny podczas uroczystości bp Antoni Długosz podkreślił istotę znaczenia rodziny we współczesnym świecie:
Niedziela Świętej Rodziny w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie była szczególnie uroczysta. Tradycją tego miejsca jest fakt, iż w dniu odpustu parafialnego miejsce to skupia liczne małżeństwa i rodziny choćby z najodleglejszych parafii, o czym przekonywał proboszcz ks. Włodzimierz Kowalik:
Rolę rodziny podkreślał również ks. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła:
W inaugurację Jubileuszowego Roku Świętego 2025 wpisuje się cała archidiecezja częstochowska wraz z Jasną Górą. O. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium nie krył euforii tłumacząc, iż Bazylika Jasnogórska także jest zaangażowana w nadchodzące jubileusze:
Na zakończenie uroczystości w Bazylice Archikatedralnej przedstawiono herb archidiecezji częstochowskiej.
– Jest to symbol identyfikujący naszą archidiecezję i nawiązujący bezpośrednio do jej rzeczywistości – wyjaśnił ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:
Kl. Paweł Woźniak, seminarzysta II roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie zauważył, iż jubileusz to szczególny czas nie tylko dla wiernych, ale i duchownych:
W czasie uroczystości ogłoszono listę kościołów jubileuszowych, ustanowionych przez abp. Wacława Depo z okazji Jubileuszu Roku 2025. W kościołach tych będzie można uzyskać łaskę odpustu. Jednym z takich miejsc jest parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, której proboszczem jest ks. prał. Jan Niziołek. Duchowny powiedział, iż dla Wspólnoty parafialnej jest to zarazem dar i zobowiązanie:
Podwójne wydarzenie, jakim było otwarcie Roku Jubileuszowego oraz inauguracja obchodów 100-lecia archidiecezji częstochowskiej postawiło niedzielne uroczystości do rangi o charakterze historycznym, co podkreśla ks. Łukasz Połacik, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza oraz dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej:
Jubileuszowe obchody Roku Świętego realizowane są co 25 lat, przypominając o związku Boga i człowieka. Ten czas przeżywają także wierni, czego przykładem jest Julia Paturej:
Na zakończenie uroczystości ogłoszono listę kościołów jubileuszowych, w których będzie można uzyskać łaskę odpustu. Będą to: Archikatedra Częstochowska, Sanktuaria Maryjne na Jasnej Górze, w Leśniowie i Gidlach oraz kolegiaty w Radomsku, Wieluniu i Zawierciu. Dla uzyskania odpustu jubileuszowego w wyznaczonych świątyniach należy przez odpowiedni czas odprawić adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie oraz modlitwą do Matki Bożej.
Ponadto metropolita częstochowski abp Wacław Depo wręczył Medale Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej”. Otrzymali je: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, Zdzisław Haładus z parafii w Przyrowie, Andrzej Ginter z parafii Matki Bożej Częstochowskiej, Anna Jeż z parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, s. Zofia Kowalczyk z Kurii Metropolitalnej, Grzegorz Maciąg z parafii św. Kazimierza w Częstochowie, Irena i Tadeusz Olczykowie z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku oraz Mieczysława Smaga z parafii św. Brata Alberta w Częstochowie. Uroczystość była transmitowana na antenie Radia Fiat.
BNO
Pełny fragment bulli odczytany przez ks. prał. Włodzimierza Kowalika:
Homilia abp. Wacława Depo:
Galeria Radio Fiat: MKL