Nowenna do Bożego Narodzenia, rozpoczynająca się 16 grudnia, to wyjątkowy czas duchowego przygotowania na przyjście Chrystusa. Pierwszy dzień Nowenny zachęca nas do głębszej refleksji nad nadzwyczajnością uroczystości Bożego Narodzenia. To dzień, który wieńczy rok liturgiczny i rozpoczyna cykl Tajemnic związanych z Życiem Chrystusa. Przypomnijmy sobie, jak Pan Jezus, Marya i Święty Józef uroczyście obchodzili te święta, co staje się dla nas inspiracją do gorliwego przygotowania. Kościół Święty zachęca nas do czterotygodniowego Adwentu oraz do udziału w Mszy Świętej o północy. Niech nasze serca będą otwarte na Łaski przywiązane do tej uroczystości. Pan Jezus pragnie obdarzyć nas wyjątkowymi Darami, które pomogą nam w duchowym wzrastaniu. Przygotujmy się z gorliwością i pobożnością, aby godnie przyjąć te Dary.
Wysłuchaj rozmyślania.
Modlitwa przed rozmyślaniem.O Panie mój i Boże! Wierzę mocno, iż jesteś tutaj obecny i iż Oczy Twoje ku mnie są zwrócone; upadam przed Tobą na kolana, czując się niegodnym stanąć przed Obliczem Twoim, pełen jednak ufności w Twą Nieskończoną Dobroć, błagam Cię pokornie o Łaskę, bym to rozmyślanie odprawił na Twoją większą Chwałę i mój duchowny pożytek. Oświeć mój rozum, wzrusz serce moje, wzmocnij mą wolę, abym Cię lepiej poznał, bardziej ukochał i wierniej Tobie służył. O tę Łaskę proszę za wstawieniem się Najświętszej Panny Maryi, moich Świętych Patronów i Patronek, i mego Anioła Stróża. Amen. |
Modlitwie tej towarzyszyć musi nasza własna wewnętrzna praca, — niemniej sumiennie zachować należy pobożne praktyki i przepisy, podane przez mistrzów życia duchownego, od których zachowanie prawie cała wartość rozmyślania zależy.
Przepisy te są:
1) Wieczorem zastanowić się dobrze nad punktami rozmyślania i to tak, jak gdybyśmy je mieli nazajutrz innym powtórzyć — zajmować należy nimi myśli nasze, kładąc się do snu i ze snu się budząc — w modlitwie też porannej prosić o Łaskę dobrego rozmyślania.
2) Przed modlitwą przygotowawczą spytać się samego siebie: W czyjejże obecności mam stanąć za chwilę?…. i dlaczego?…
3) Przy końcu rozmyślania zmówić: „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Marya“ i zrobić krótki jakby egzamin, jak też to rozmyślanie odprawiłem? o ile dobrze, podziękuję Panu Bogu za to, o ile źle, zastanowię się, z jakiej to przyczyny, aby je na przyszły raz usunąć.
4) o ile dla wielkiego osłabienia ciała lub znużenia umysłu czujemy się niezdolnymi do odprawienia rozmyślania, to przejdźmy przynajmniej w myśli wszystkie czynności, które w tym dniu nas czekają. Pomyślmy nad tym, jak dobrze je wypełnić — dobrze wobec Pana Boga i wobec ludzi — postanówmy silnie tak je wykonać i prośmy Pana Boga, by raczył każdą czynność nasze pobłogosławić.
5) Możemy także oskarżać się przed Panem Bogiem z dziecięcą prostotą i ufnością, tak jak się oskarżamy przy Świętej Spowiedzi…. z naszej nieudolności w rozmyślaniu, z naszej nędzy duchowej, z naszych błędów i braków, wyliczając je szczegółowo.
Uniżmy, upokórzmy się w ten sposób przed Panem Bogiem i po tej modlitwie bądźmy cierpliwszymi, zgodniejszymi z Wolą Bożą i gorliwymi w wypełnianiu dobrych uczynków — oto co nazywamy także rozmyślaniem bardzo dobrze odprawionym. „Z owocu drzewo bywa poznane”, powiedział Pan Jezus. „Ex fructu arbor agnoscitur” (Mat. XII, 33).
Rozmyślanie.
I. Wyobrażę sobie Proroka Izajasza, mówiącego: „Gotujcie drogę Pańską” (R. XL. 3).
II. Będę prosił o Łaskę, abym dobrze zrozumiał pobudki do dobrego odprawienia tej Nowenny.
I. Punkt.
Nadzwyczajność uroczystości jest pierwszą pobudką.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE [*]. Uroczystość Bożego Narodzenia jest ostatnią oraz pierwszą z wielkich uroczystości Chrystusa Pana: jest ostatnią w szeregu uroczystości całego roku; jest pierwszą w porządku tych uroczystości, albowiem wszystkie Tajemnice Jego Życia, Śmierci i Zmartwychwstania wymagały Jego Przyjścia na ten świat, którego doroczną pamiątką — Narodzenie Boże. Przypuścić też możemy, iż Pan Jezus, Marya i Św. Józef, jak długo żyli, zawsze uroczyście obchodzili te Urodziny, jako najpiękniejszy Dzień całego roku.
ZASTOSOWANIE. Silna to zaiste pobudka do gorliwego przygotowania się Nowenną na ten Dzień wielki i wyjątkowy, aby go obchodzić nie tylko z okazałością i radością, ale także z wielką pobożnością, zwłaszcza, o ile w tym roku wiele innych uroczystości z występną niedbałością obchodziłeś. Oto masz sposobność naprawienia złego, odprawiając to nabożeństwo z podwójną gorliwością.
UCZUCIA [**]. Wyznanie i żal za niedbałości przeszłe. Proś o Łaskę, abyś je mógł naprawić. POSTANOWIENIE [***]. Oznaczę już teraz szczegółowo, co postanawiam każdego dnia tej Nowenny uczynić, abym się stał miłym Dzieciątku Jezus i usposobił serce swoje do przyjęcia Jego Darów. |
II. Punkt.
Przykład Kościoła jest drugą pobudką.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE. Katolicki Kościół, Święta Matka nasza, zachęca nas, Swe dzieci, do nadzwyczajnego przygotowania się na uroczystość Bożego Narodzenia.
- 1) Poprzedza ją czterotygodniowym przygotowaniem, czyli Adwentem.
- 2) Pozwala na to, by Msza Święta odprawiała się zaraz po północy.
- 3) Pozwala każdemu kapłanowi trzy razy Ofiarę Przenajświętszą sprawować ku uczczeniu Troistego Rodzenia się Zbawiciela: to jest Odwiecznego z Boga Ojca; Narodzenia się Jego w czasie, w stajence Betlejemskiej, i na koniec Narodzenia się Jego duchownego przez Miłość i Łaskę w duszach naszych.
- 4) Uwalnia wiernych od postu, o ile Boże Narodzenie przypada w piątek.
ZASTOSOWANIE. Zaiste, przykład Kościoła, którego chętnie się zwiesz dzieckiem, powinien być dla ciebie nie tylko zachętą, ale ścisłym, a wdzięcznym obowiązkiem; chodzi tu bowiem o uczczenie pamiątki Przyjścia na świat Tego, Który jest zarazem twoim Zbawicielem i twoim Ojcem.
UCZUCIA. Wzbudź w twym sercu pragnienie, aby to, co uczynisz w tym roku, przewyższało to wszystko, co kiedykolwiek przedtem czyniłeś, choćby w latach twej największej gorliwości. POSTANOWIENIE. Wskrześ dawną pobożność, wzrastającą w miarę, jak zbliżały się wielkie dni uroczystości. |
III. Punkt.
Łaski przywiązane do uroczystości Bożego Narodzenia
Są trzecią pobudką.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE. Można uważać za rzecz pewną, iż Pan Jezus podobny w tym względzie do królów ziemskich, chociaż zawsze skory jest do wysłuchania próśb naszych i pragnie obsypywać nas Dobrodziejstwami, to jednak w Dzień Swoich Urodzin, w ten Dzień pamiętny, w którym wstąpił na tę łez dolinę i stał się Pocieszycielem naszego wygnania, pragnie w szczególniejszy sposób otworzyć nam Skarby Swoich Zmiłowań.
ZASTOSOWANIE. Możesz więc mieć nadzieję, iż 25-go tego miesiąca otrzymasz Łaski wyjątkowe, Łaski, bez których może na próżno pracowałbyś nad wykorzenieniem niektórych wad i pewnych zgubnych nałogów lub nad osiągnięciem stopnia doskonałości, do którego jesteś powołany.
Te Łaski są ci przeznaczone i zapewnione, ale pod jednym warunkiem: iż jak najgodniej przygotujesz się do ich otrzymania. O jakaż to nagląca pobudka, aby odprawić tę Nowennę z wielką pobożnością!
Zobacz, jakie wielkie Dobrodziejstwa, jakie szczególniejsze Łaski pragnąłbyś otrzymać od Dzieciątka Jezus i postanów na nowo to wykonać dzisiaj, co już w pierwszym punkcie tej medytacji postanowiłeś.
ROZMOWA DUSZY [****] z Najświętszą Panną Maryą, Której Umysł i Serce były tak przedziwnie usposobione do przyjęcia Łask i Błogosławieństw Pana Boga, Zbawiciela. |
[*] Ażeby ta książka rozmyślań nie stała się tylko książką czytań duchowych, należy zatrzymać się chwilkę i celem jasnego zrozumienia zastanowić się dobrze nad każdym głównym zdaniem rozważania i zastosowania, tak jak gdyby każde zdanie tworzyło osobny ustęp.
Twoje własne myśli i uwagi oświecą cię i wzruszą więcej, niż wszystkie inne, podane przez innych. Bylibyśmy użyli tej formy zdań oddzielonych ustępami, gdyby nie to, iż wtedy objętość książki stałaby się o wiele obszerniejszą, a tym samym i cena wyższą.
[**] Wzbudzaniu uczuć należy poświęcić jak najwięcej czasu, gdyż przez nie tylko rozmyślanie, czyli medytacja staje się modlitwą. One zapalą i rozniecą w nas ogień Miłości Bożej. One rozmyślaniu naszemu nadadzą pewnego namaszczenia i utrzymają nas przez cały dzień w gorącości ducha. Niepodobna też, aby w ciągu rozmyślania nie obudziło się w nas wiele innych uczuć, które, jak już wspomnieliśmy, są nierównie skuteczniejsze, bo pochodzą z głębi własnej duszy lub z natchnienia Bożego.
[***] Nie dosyć jest czynić dobre postanowienia, należy przede wszystkim zachęcić się i zmusić moralnie do wykonania powziętych postanowień. W tym celu należy uważnie rozbierać motywy czyli pobudki, jakimi są:
1) Wielkie korzyści, wypływające z wiernego wypełnienia dobrych postanowień w tym i przyszłym życiu.
2) Słuszność i sprawiedliwość. Czegóż bowiem wymagają od nas przyrzeczenia dane na Chrzcie Świętym?… sama nazwa Chrześcijanina…. ucznia i naśladowcy Jezusa Chrystusa? Jako też krótkość i wartość czasu?
3) Wielka łatwość wykonania… wszystko się ogranicza na kilku niewielkich usiłowaniach, na kilku umartwieniach, które Łaska Boża jeszcze łatwiejszymi czyni.
4) Radość. Jakże gładkim zadowoleniem napełnia nas trud lub ofiara podjęta z miłości ku Panu Bogu. A przede wszystkim jakąż to pociechę będziemy z tego mieli w godzinę śmierci.
5) W końcu konieczność dobrych postanowień wykonanych czynem. Ale jednego potrzeba (Łuk. X. 42), powiedział Pan Jezus, jednej tylko rzeczy, tj. bym się uświęcił i zbawił, a do tego konieczne mi są dobre, a silne i skuteczne postanowienia.
[****] Rozmowa duszy czyli adekwatna modlitwa jest bardzo zaleconą przez mistrzów życia duchownego. Uczucia i postanowienia, podane w punktach rozmyślania, dostarczą zawsze obfitego do niej przedmiotu. Można ją częściej powtarzać prowadząc raz z tą, drugi raz z inną osobą Trójcy Przenajświętszej, albo z Przeczystą Boga Rodzicielką. Albo z którym ze Świętych Patronów swoich, według własnej pobożności i natchnienia. W rozmowie duszy, czyli w modlitwie, zakończającej rozmyślanie, jest rzeczą bardzo pożyteczną ofiarować Panu Bogu praktyczne postanowienia na ten dzień i prosić Go usilnie o Łaskę wytrwania.
Częstokroć tracimy cały owoc rozmyślania, jeżeli nie czynimy praktycznych postanowień na ten właśnie dzień, w którym rozmyślamy, albo nie prosimy gorąco o pomoc z Nieba, do wykonania dobrych postanowień, rachując zbyt wiele na własne siły.
Rozważania duchowe należy zakończyć odmówieniem „Ojcze nasz“ lub „Zdrowaś Marya”.
Przewodnik prawdziwej pobożności
Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
O Życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa ku użytkowi wiernych,
którzy żyjąc wśród świata, dążą do doskonałości.
TOM II
(od 1 lipca do 31 grudnia)
NIHIL OBSTAT.
Gdy książka pod tytułem: „Przewodnik prawdziwej pobożności czyli Nowe, praktyczne rozmyślania na każdy dzień roku Życia Pana naszego Jezusa Chrystusa zgodną jest we wszystkim z przepisami Wiary Świętej Katolickiej i moralności i bardzo pożyteczną tak dla osób duchownych jako też świeckich, przeto daje jej Ordynariat Metropolitalny najchętniej aprobatę i zaleca ją wiernym do czytania.
OD OBDYNABTATD METBOPOL. O. Ł.
Lwów, dnia 11 sierpnia 1885.
+ Seweryn
Arcybiskup.
Zachęcamy do:
- poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
- uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 16
- Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 16
- Nowenna na cześć Bożego Narodzenia na pamiątkę oczekiwania Najświętszego Dzieciątka Jezus – Dzień pierwszy.
- Nowenna do Najświętszej Maryi Panny przez 9 dni oczekiwania porodzenia Zbawiciela świata przed Narodzeniem Jego – dzień 1
- Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
Poznaj żywot Św. Euzebiusza, Biskupa Vercelli i Męczennika.
Poznaj również żywot Św. Adeli Cesarzowej napisanego przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.