🔉16 GRUDNIA. NOWENNA DO BOŻEGO NARODZENIA. PIERWSZY DZIEŃ NOWENNY. Rozmyślanie. Dziecię Jezus zobowiązuje się nas odkupić.

salveregina.pl 3 dni temu
Zdjęcie: grzesznik


Dziś, tj. 16 grudnia rozpoczyna się Nowenna do Bożego Narodzenia. W pierwszy dzień nowenny, skupmy się na refleksji nad tym, jak Dziecię Jezus zobowiązuje się nas odkupić. Warto przypomnieć sobie, iż wielu Chrześcijan przygotowuje żłóbek, ale ważniejsze jest przygotowanie serca na przyjęcie Boskiego Dzieciątka. Rozważmy Miłość Pana Jezusa, Który od chwili Swego Poczęcia ofiarował się, aby zadośćuczynić za nasze grzechy. Ojciec Przedwieczny mówi do Pana Jezusa: „Dałem Cię na światłość narodów, abyś był zbawieniem Moim”. Jezus, przyjmując wolę Ojca, cierpi skrajne ubóstwo, jest sprzedany jak niewolnik, biczowany i ukrzyżowany, aby nas odkupić. Podziwiajmy dar największy Boga Ojca, Który zesłał na ziemię Swego Syna, i wzniosłą Dobroć Syna Bożego, Który stał się naszym Odkupicielem. Niech te rozważania umocnią nas w przygotowaniu na Przyjście Chrystusa i przyniosą duchowe owoce.

Uwaga. Odp. 300 dni za każdy dzień Nowenny. Odpust zupełny w Boże Narodzenie, lub w czasie oktawy pod zwykłymi warunkami.

Wysłuchaj rozmyślania:

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, Miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

Adoracja pasterzy, Gerrit van Hontorst (1622)

Rozmyślanie.

„Dałem Cię na światłość narodów, abyś był zbawieniem moim aż do krańców ziemi” — (Ks. Iz. 49, 6).

PRZYGOTOWANIE. — Wielu Chrześcijan zwykło w tym czasie urządzać żłóbek, aby sobie przed­stawić Narodzenie Pana Jezusa, niewielu jednak myśli o tym, by serce swe przez miłość przygotować na przyjęcie Boskiego Dziecięcia. Do tych niewielu i my powinniśmy należeć. To też od pierwszego dnia tej Nowenny rozważajmy Mi­łość, jaką Pan Jezus nam okazał, ofiarując się już w chwili Swego Poczęcia zadośćuczynić za nas Sprawiedliwości Bożej.

I. — Rozważ, jak Ojciec Przedwieczny powiedział do Pana Jezusa w chwili Jego Poczęcia: Dałem Cię na światłość narodów, abyś był zbawieniem Moim. Synu Mój, posłałem Cię na ziemię, byś stał się światłością i życiem narodów, abyś je zbawił; na tym tak Mi zależy, jakby to o Mnie chodziło. Musisz więc wszystko uczynić dla dobra ludzkiego. — Trzeba, abyś przy Swym Narodzeniu cierpiał skrajne ubóstwo, żeby człowiek stał się bogaty. — Musisz być sprzedany jak niewolnik, by człowiekowi wolność zapewnić; będziesz biczowany i ukrzyżowany dla zadość­uczynienia Mej Sprawiedliwości za kary należne człowiekowi. Należy, byś oddał Krew i Życie dla uwolnienia go od śmierci wiecznej. — Jednym słowem wiedz, iż już nie do Siebie, ale do czło­wieka należysz. Mój Synu ukochany, człowiek po­święci Mi swą miłość i Mnie się odda, skoro uj­rzy, iż darowałem mu Ciebie, Mego Jednorodzonego Syna, i iż już nic więcej dać mu nie mogłem. „Tak Bóg umiłował świat, iż Syna Swe­go Jednorodzonego dał” (Jan 3, 16). O Miłości bez­graniczna, godna jedynie Nieskończonego Pana Boga!

Słysząc te słowa, Dziecię Jezus nie smuci się, owszem się cieszy — z miłością i euforią wy­raża gotowość spełnienia Woli Ojca. Rozwese­liło się jako olbrzym na przebieżenie drogi. Już w pierwszej chwili Swego Ist­nienia Pan Jezus całkowicie oddał się człowiekowi i przyjął z euforią wszystkie cierpienia i znie­wagi, jakie z Miłości ku ludziom miał ponieść na ziemi.

Rozważ, iż Bóg Ojciec, posyłając Swego Syna, by nas odkupił i stał się Pośrednikiem między Nim, a ludźmi, pod pewnym względem zobowią­zał się przebaczyć nam i nas miłować, a to na mo­cy układu, iż przyjmie nas do Swej Łaski, jeżeli Syn Boży zadośćuczyni za nas Sprawiedliwości Jego. I przeciwnie, Słowo Boże, przyjmując polecenie Swego Ojca, by dokonało Dzieła naszego Odkupie­nia, również jest zobowiązane nas miłować, nie dla naszej zasługi, ale dla dopełnienia Miłosier­nej Woli Ojca Niebieskiego.

II. — Podziwiajmy ze wzruszeniem ów Dar największy Boga Ojca, Który zesłał na ziemię Swego Własnego Syna. Podziwiajmy również wzniosłą Dobroć Syna Bożego, Który się zobowią­zał stać się naszym Odkupicielem.

Modlitwa.

Mój Jezu Drogi, jeżeli to prawda, co Prawo po­wiada, iż przez darowiznę nabywamy prawa własności, to ze względu, iż Bóg mi Ciebie daro­wał, stałeś się moim; dla mnie się narodziłeś, mnie jesteś dany. Mogę więc powiedzieć: „Jezus mój i wszystko”. Skoro zaś, Panie Jezu, do mnie należysz, wszystko, co jest Twoją własnością, jest również moim. Zapewnia mnie o tym Apostoł: „Własnemu Synowi Swemu nie przepuścił… jako też nam wszystkiego z Nim nie darował?” (Rzym. 8, 32). Moją jest, Jezu, Krew Twoja; do mnie należą Twe Zasługi, Łaska Twoja; Twe Niebo jest mą własnością.

Św. Antoni opat ma­wiał do Pana Jezusa: Skoro jesteś moim, któż zdoła mi Cię odebrać? — I ja chcę od dzisiaj mówić podobnież. Jedynie z mej winy mogę Cię utracić i odłączyć się od Ciebie. ale nie, mój Jezu, jeżeli w przeszłości Cię opuszczałem i traciłem Ciebie, teraz żałuję za to z całej duszy i postanawiam sobie raczej utracić życie i wszystko, co posia­dam, niż stracić Ciebie, Dobro Nieskończone, je­dyna Miłości duszy mojej.

Dzięki Ci, Ojcze Przedwieczny, iż dałeś mi Swego Syna, a ponieważ dałeś mi Go całego, i ja, choć nędzny, całkowicie Ci się oddaję. Dla Mi­łości, jaką kochasz Swego Syna, przyjmij mnie i skrępuj więzami Miłości z tym moim Odkupicie­lem, ale skrępuj tak mocno, bym mógł powie­dzieć: „Kto Mnie odłączy od Miłości Chrystusowej?” (Rzym. 8, 35). Jakież dobro ziemskie mo­że mnie jeszcze odłączyć od mego Jezusa? A Ty, mój Zbawco, skoro całkowicie jesteś moim, wiedz, iż i ja cały do Ciebie należę. Rozporządzaj mną i wszystkim, co posiadam, jak Ci się podoba. Czyż mogę czego odmówić Bogu, który mi nie od­mówił Swej Krwi, Swego Życia? Maryo, Matko mo­ja, bądź mą Opiekunką. Nie chcę już do siebie należeć, ale pragnę całkowicie oddać się Panu Bo­gu. Spraw, abym wiernie Mu służył; w Tobie ufność pokładam. Amen. (II., 334)

Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

Zobacz dalsze informacje

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM I.

Zachęcamy do:

  1. poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
  2. uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
  3. uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 16
  4. Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 16
  5. Nowenna na cześć Bożego Narodzenia na pamiątkę oczekiwania Najświętszego Dzieciątka Jezus – Dzień pierwszy.
  6. Nowenna do Najświętszej Maryi Panny przez 9 dni oczekiwania porodzenia Zbawiciela świata przed Narodzeniem Jego – dzień 1
  7. Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.

Poznaj żywot Św. Euzebiusza, Biskupa Vercelli i Męczennika.

Poznaj również żywot Św. Adeli Cesarzowej napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Idź do oryginalnego materiału