🔉Żywot Świętego Idziego, Opata.

salveregina.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: Żywot Świętego Idziego


1-go Września.

(Żył około Roku Pańskiego 550).

— Grób w kościele opactwa St. Sernin w Tuluzie.

Źródło: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku opracowane podług Ks. Piotra Skargi TJ, Ojca Prokopa Kapucyna, Ojca Bitschnaua Benedyktyna i innych wybitnych autorów wyd. III, 1937r

gidiusz, albo Idzi, rodem z Aten, pochodził ze znakomitej rodziny dawnych królów greckich. Rodzice jego byli bardzo zamożnymi i przykładnymi Chrześcijanami. Wychowali syna jak najstaranniej, a iż obdarzył go był Pan Bóg niepospolitymi zdolnościami, rychło zasłynął znakomitą nauką, a obok tego i wielką pobożnością. Ulubionym jego zajęciem były książki i modlitwa. Od zwykłych rozrywek młodzieży stroniąc, w chwilach wolnych odwiedzał ubogich, hojnie ich obdarzał, a chorym sam z wielką miłością usługiwał. Zdarzyło się, iż kiedy był dzieckiem, oddał biednemu własną suknię, nie mając go czym innym wesprzeć.

Będąc jeszcze bardzo młodym, odziedziczył po śmierci rodziców bardzo znaczny majątek. ale nie wahał się długo jaki z niego ma uczynić użytek. Pomny na Słowa Pana Jezusa: „Idź, sprzedaj co masz, i daj ubogim“ (Mat. 19, 21), Święty Idzi sprzedał całą majętność swoją, i wszystkie pieniądze rozdawszy biednym, z miłości ubogiego Pana Jezusa, sam żył z żebraniny. Czyn tak wielkiej miłości bliźniego i zaparcia zjednał mu szczególny szacunek w całym mieście, a jeszcze bardziej rozsławiły jego świętobliwość dwa następujące cuda, które uczynił.

Święty Idzi.

Gdy razu pewnego w dzień uroczysty był w kościele, opętany znajdujący się, tamże zaczął wyć straszliwie. Idzi zdjęty litością nad stanem tego nieszczęśliwego, przybliżył się do niego, i w Imię Jezusa Chrystusa rozkazał szatanowi, aby ustąpił, a w tejże chwili opętany wobec licznie zgromadzonego ludu od złego ducha uwolniony został. Innym znowu razem ukąsiła pewnego człowieka jadowita gadzina. Był już konającym, gdy ujrzano, iż Idzi wychodził z kościoła i przyzwano go do umierającego. Święty pomodlił się przez chwilę gorąco do Pana Boga, przeżegnał chorego i ten wstał zdrów najzupełniej.Od tej pory już wszyscy czcili go jako Świętego i Cudotwórcę, co widząc Idzi, którego pokora niezmiernie na tym cierpiała, postanowił opuścić ojczyznę i udać się w obce kraje, gdzieby był zupełnie nieznanym. Wsiadłszy na cudzoziemski okręt w celu udania się do Francji, bardzo się uradował, iż go nikt z płynących nie znał, ale i tu cud, jaki uczynił, objawił w nim wielkiego Sługę Bożego. Zaledwie bowiem na pełne morze wypłynęli, kiedy straszliwa burza nadwerężywszy okręt, zagroziła mu niechybnym zatonięciem. Idzi pomodlił się, a skoro wzniósł ręce ku Niebu, burza ucichła i okręt zdołał się uratować.

Przybywszy do Francji, nasz Święty udał się do Błogosławionego Cezariusza, Arcybiskupa Arelitańskiego, aby się powierzyć jego przewodnictwu duchownemu jako słynnemu w tym mistrzowi. Cezariusz prędko poznał, jak Świętego Ucznia zesłał mu Pan Bóg, i pragnął na zawsze mieć go przy sobie. ale po dwuletnim tam pobycie, gdy cuda, jakie znowu czynił, rozsławiły Idziego i cześć mu powszechną jednały, opuścił on tajemnie swojego ojca duchownego z zamiarem ukrycia się na jakiej puszczy. W celu tym przebywszy Ren, zapuścił się w dzikie lasy, które podówczas tę rzekę otaczały, i w nich napotkał świętobliwego Pustelnika, nazwiskiem Weradyn, którego choćby obdarzył Pan Bóg Łaską czynienia cudów. Osiadł przy nim, aby zostawać pod jego znowu przewodnictwem, ale również i z tą myślą, iż gdy sam cuda czynić będzie, łatwo mu przyjdzie składać je na Weradyna, już także z takich Darów słynnego. Skoro jednak odkryto jego schronienie, tłumniej niż gdy przebywał przy Arcybiskupie, gromadzili się do niego chorzy, aby ich uzdrawiał, a szczególnie, gdy jeszcze bardziej rozsławiła się jego cudotwórczość z powodu, iż za jego błogosławieństwem pole od niepamiętnych czasów jałowe, stało się najżyźniejszym. Postanowił więc i to miejsce opuścić, i zamierzał tak ukryć się już przed sławą ludzką, żeby go nikt znaleźć nie mógł.

Puścił się wtedy dalej w głąb tego ogromnego i gęstego lasu, i po kilku dniach drogi znalazł w skale jaskinię, której wejście zamknięte było gęstymi i kolącymi krzakami ciernia. Uradowany z wyszukania tak nieprzystępnego miejsca, upadł na kolana i gorące złożył za to Panu Bogu dzięki, postanawiając już z tej nory nigdzie nie wychodzić. Cała ta okolica była tak dziką i niepłodną, iż na pożywienie nic innego wynaleźć nie mógł, jak gdzieniegdzie gorzkie i twarde korzonki leśne. ale mu Pan Bóg cudowną Opatrznością Swoją przyszedł w pomoc. Zaledwie osiadł w tej jaskini, aż tu nadbiegła do niego prześliczna łania, i położywszy się u nóg jego, dała mu ssać pierś swoją pełną mleka, a nadto codziennie odtąd o tej porze przychodziła go karmić.

Święty przepędził już tam był kilka lat, obcując tylko z Panem Bogiem, zatapiając się w najwyższej bogomyślności, i tu na ziemi anielski żywot wiodąc, gdy spodobało się Panu Bogu i tym razem jeszcze wywieść go z ukrycia, dla zbudowania i pożytku wiernych. Zdarzyło się, iż Chyldebart, król we Francji podówczas panujący, polował w tych lasach. Myśliwi jego stropiwszy łanię, która Idziego żywiła, pogonili za nią z ogarami, a ona zaledwie już dysząca, wpadła do jaskini Świętego, kryjąc się u jego nóg, gdy tymczasem psy cierni przebyć nie mogąc, przed jaskinią się zatrzymały. Myśliwi dopadłszy, wypuścili kilka strzał w głąb jaskini, z których jedna raniła Idziego i odeszli. Wieczorem, gdy opowiedziano królowi wydarzenie, ten nazajutrz sam chciał dojść, coby to za miejsce tak nieprzystępne było i przybywszy tam, a po wielu trudnościach przerąbawszy wejście do jaskini, ujrzał w niej Sługę Bożego, u nóg jego zaś leżącą łanię. Król domyślił się, iż to być musi pobożny jakiś Pustelnik, wdał się więc z nim w długą rozmowę, i poznając w nim wielkiego Świętego, chciał go hojnie obdarzyć, polecając się jego modlitwom. Idzi nic jednak nie przyjął, a nawet, gdy król z wielką troskliwością kazał mu ranę zaopatrzyć, nie pozwolił na to, mówiąc, iż zażywając zawsze dobrego zdrowia, rad jest iż przynajmniej przez to cierpienie może jakichkolwiek bądź zasług ze swoich cierpliwości nabyć.

Wszystko to tym większy szacunek dla niego wzbudziło w Chyldebarcie, który przez czas pewien bawiąc w tej okolicy, codziennie długie miewał z Sługą Bożym rozmowy. Gdy zaś odjeżdżał, wiedząc, iż Idzi nic od niego przyjąć nie zechce, spytał go, coby mógł uczynić, czym by mu swoją monarszą łaskę okazał. Święty odpowiedział, iż miłą rzecz Panu Bogu uczyni, jeżeli w tym miejscu samotnym wybuduje klasztor, w którymby zakonnicy wieść mogli rodzaj życia, jaki prowadzą pustelnicy na puszczach Tebaidy w Egipcie. Jakoż w krótkim czasie z rozkazu królewskiego stanął w tym miejscu obszerny klasztor, i zapełnił się zakonnikami, którzy na rozgłos sławy Świętego Idziego, w wielkiej liczbie pośpieszyli z różnych stron, aby pod jego zostawać przewodnictwem, służąc Panu Bogu w ostrej pokucie i na bogomyślności. Pomimo oporu więc, jaki stawił w tym Święty, obrano go Opatem, i klasztor ów zajaśniał wzorami takiej przedziwnej pokuty i świętobliwości, jakie przedstawiały Laoryczyli klasztory pustelników egipskich.

Po kilkoletnim zarządzie tym zgromadzeniem zakonnym przez Idziego, król przebywający podówczas w mieście Orleanie, powołał go do siebie. Udał się tam Święty, a i w podróży swojej i w czasie pobytu na dworze królewskim wiele cudów uczynił. Między innymi zdarzyło się, iż król miał na sumieniu jakiś grzech ciężki, z którego nie chciał się spowiadać, stawiając przez to w wielkim niebezpieczeństwie duszę swoją. Dnia pewnego zaniepokojony tym więcej niż zwykle, prosił Idziego, aby się za niego gorąco pomodlił, nie zwierzając się mu jednak z tego, co mu na sumieniu ciężyło. Święty udał się do kościoła na modlitwę, a podczas niej objawił się mu Anioł, oznajmiając, iż modlitwę jego Pan Bóg wysłuchał, ale potrzeba, aby wziął kartkę, którą znajdzie na Ołtarzu i oddał ją królowi. Uczynił to Idzi, a król wyczytawszy na niej grzech tajony, a zarazem przyrzeczenie od Pana Boga, iż mu wszystko odpuszczone będzie, byle się szczerze wyspowiadał, przystąpił do Sakramentu Spowiedzi, przyjął i wypełnił naznaczoną pokutę, po czym spokój sumienia odzyskał.

Po powrocie do klasztoru, Idzi odbył pielgrzymkę do Rzymu, dla uczczenia grobu Świętych Apostołów. Chciał, aby tam nie wiedziano kim był, ale nie mógł się ukryć. Sam Papież raczył go zawezwać do siebie, przyjął go z wielką łaskawością i dał mu w darze dwa posągi cyprysowe Apostołów Piotra i Pawła. Święty bardzo pragnął mieć je w swoim klasztorze, pełen więc ufności w Opatrzność Bożą, puścił je na rzekę Tyber i przeżegnał, a przybywszy do klasztoru, znalazł je u furty.

Żył jeszcze długo potem, przewodnicząc braciom na drodze wysokiej świętobliwości, i na koniec otoczony nimi i pobłogosławiwszy ich, zakończył swoją pielgrzymkę ziemską, pierwszego września w drugiej połowie szóstego wieku.

Nauka moralna.

Najosobliwszą rzeczą w tym Świętym jest uciekanie od sławy ludzkiej i szukanie zatajenia na pielgrzymstwach i puszczach. I doskonałych nic tak prędko nie zepsuje, jak sława ludzka i wysokie u ludzi rozumienie. Dziwnie byli w tym Święci ostrożni, gardząc sławą ludzką, a Samemu Panu Bogu wiadomymi być pragnąc.

Czynią posłuszeństwo Panu Bogu nieme stworzenia, ptaki, ryby, sam się tylko człowiek z niego wyłamuje. Kruki słuchały i karmiły Eliasza. Słuchała ryba, gdy Jonasza Proroka w brzuchu nosiła i na brzegu z morskiej głębokości go postawiła. Słuchał lew i posłuszeństwem swoim nieposłusznego Proroka potępił. Słuchały niedźwiedzie i rozpustne dzieci, nie czczące starszych, pokonały. Gdy jesteśmy na robocie i Służbie Pańskiej, ufajmy Panu Bogu, Który nas pewnie pożywi i sposób dla nas znajdzie. Bójmy się raczej głodu piekielnego, gdy próżnujemy.

Modlitwa.

Wstawienie się za nami Błogosławionego Idziego, Opata, niech nas, Panie, Miłosierdziu Twojemu poleci, abyśmy za jego opieką otrzymali to, czego z własnych zasług dostąpić nie możemy. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.

∗ ∗ ∗

Oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

Dnia 1-go września w prowincji Narbonie uroczystość Św. Idziego, Opata i Wyznawcy. — W Benewencie śmierć męczeńska 12 Świętych Braci. — W Palestynie pamiątka Św. Jozuego i Gedeona. — W Jerozolimie pamiątka Św. Anny, Prorokini, której żywot świętobliwy sławi Ewangelia. — W Kapua przy Via Aquaria męczeństwo Św. Pryskusa, jednego z 72 uczniów Zbawiciela. — W Reims we Francji cierpienia Św. Ksystusa. Był uczniem Św. Piotra, Apostoła i został przezeń wyświęcony na pierwszego Biskupa tego miasta. Za cesarza Nerona uzyskał koronę męczeńską. — W Todi męczeństwo Św. Terencjana, Biskupa, który był za cesarza Hadriana na rozkaz prokonsula Lecjana torturowany, biczowany skorpionami, pozbawiony języka i wreszcie stracony. — W Heraklei pamiątka Św. Ammoniusza, Diakona i 40 Świętych Dziewic, które najpierw pouczał w Wierze, a potem za cesarza Licyniusza zachęcał do stałości w męczeństwie słowem i przykładem. — W Hiszpanii uroczystość Świętych Wincencjusza i Letusa, Męczenników. — W Porto Barrato w Toskanii śmierć męczeńska Św. Regulusa, przybyłego z Afryki do Włoch, gdzie za Totili przypieczętował Wiarę swą krwią własną. — Pod Sens uroczystość Św. Lupusa, Biskupa i Wyznawcy, któremu razu pewnego podczas Mszy Świętej w obecności całego duchowieństwa spaść miał z Nieba diament w kielich. — W Kapua uroczystość Św. Pryskusa, jednego z tych Biskupów Świętych, co w prześladowaniu wandalskim wielokrotnie dręczeni, wsadzeni zostali wreszcie na spróchniały okręt; na nim przybyli z Afryki do Kampanii, gdzie rozeszli się i osadzeni po różnych miejscowościach jako Biskupi, rozszerzali skutecznie Wiarę Chrześcijańską. Towarzysze jego zwali się: Kastrenzjusz, Damary, Rozjusz, Herakliusz, Sekundyn, Adjutor, Marek, Augustyn, Elpidiusz, Kanion i Windoniusz. — Pod Akwinem pamiątka Św. Konstantego, Biskupa, czcigodnego dla daru proroczego i cnót rozlicznych. — Pod Le Mans uroczystość Św. Wiktora, Biskupa. — W okolicy Konstancyi nad Thurą uroczystość Św. Wereny, Dziewicy.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału