Dwa dni przed świętem Apostołów Piotra i Pawła, już po raz 35. w historii, wyruszyła z Krynicy Zdroju piesza pielgrzymka Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Przemysko-Gorlickiej na Świętą Górę Jawor. Miała ona szczególny charakter w tym roku Jubileuszy: 1700-lecia od I. Soboru Powszechnego i 100-lecia od zjawienia Matki Bożej na Św. Górze Jawor.
11 lipca o godz. 1700, nabożeństwem Całonocnego Czuwania w cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy w Hańczowej – rozpoczęły się uroczystości ku czci Św. św. Apostołów Piotra i Pawła i Jubileuszu 100. Lecia zjawienia Bogurodzicy na Św. Górze Jawor. Tego dnia do hańczowskiej cerkwi, Przedstawiciele Bractwa Prawosławni Pielgrzymi Świętej Góry Atos, wnieśli ikonę Świętych Hagiorytów – błogosławieństwo Św. Góry Atos prawosławnym Łemkom. Całonocnemu czuwaniu przewodniczyli Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz wraz z Biskupem Hajnowskim Pawłem w asyście duchowieństwa diecezji jak i przybyłych gości. Śpiewał męski chór „Kliros” Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach pod dyrekcją ks. prot. Jarosława Grycza.
W sam dzień święta o godz. 900 w cerkwi pw. Św. Archanioła Michała w Wysowej Zdroju, Rada Parafialna wraz z proboszczem parafii Ihumenem Maksymem przywitali przybyłych na uroczystości hierarchów w osobach: Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego Paisjusza i Biskupa Hajnowskiego Pawła. Wierni z Duchowieństwem i Hierarchami udają się na Św. Górę Jawor a wraz z nimi Atoscy Bratczycy niosąc błogosławieństwo Bogurodzicy dla Św. Góry Jawor – ikonę Świętego Paisjusza Hagioryty.
O godz. 1000 na Św. Górze Jawor, przed nowobudowaną cerkwią, rozpoczęła się św. Liturgia. Arcypasterzom asystowało 25. duchownych z Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Lubelsko-Chełmskiej, Białostocko – Gdańskiej, Wrocławsko-Szczecińskiej, Przemysko-Gorlickiej i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Po Ewangelii pouczające słowo do wiernych skierował Biskup Paweł.
Duchowy nastrój św. Liturgii, sprawowanej wśród szumu drzew i śpiewu ptaków, wzbogacił swym śpiewem chór parafii prawosławnej w Krynicy Zdroju pd. maestro Piotra Trochanowskiego.
Podczas „zapryczastnoho” ks. mitrat Władysław Kaniuk przedstawił wiernym synaksarion – historię zjawienia Matki Bożej na Św. Górze Jawor.
Na zakończenie jaworskich uroczystości Delegat Jego Eminencji Metropolity Sawy, Biskup Hajnowski Paweł, przekazał władyce Paisjuszowi i tak licznie zebranym wiernym błogosławieństwo i pozdrowienia z tym „wielkim dniem w historii naszej Cerkwi,” od Zwierzchnika PAKP, Jego Eminencji Metropolity Sawy. Arcybiskup Abel dziękując władyce ordynariuszowi za trud i wyrzeczenia związane z budową cerkwi prawosławnej na Jaworze życzył Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej dla szybkiego zakończenia tego wielkiego dzieła Bożego.
Władyka Paisjusz dziękując Wielce Błogosławionemu Metropolicie Sawie za ojcowską miłość i błogosławieństwo, władykom Ablowi i Pawłowi za przybycie na jaworskie uroczystości i przewodniczenie Świętej Liturgii życzył Im szczególnej opieki Matki Bożej i niebiańskiego orędownictwa Patronów dzisiejszego dnia w niesieniu arcypasterskich trudów dla dobra naszej Świętej Cerkwi. Z tej świątyni dziś płynie dziękczynna modlitwa za niezależność naszej Cerkwi, którą potwierdziła swym zjawieniem Bogurodzica wskazując naszym przodkom drogę powrotu do Świętego Prawosławia.
Z okazji przypadających w dniu dzisiejszym imienin Biskupa Pawła, Władyka Paisjusz nagrodził Go diecezjalnym medalem Św. Maksyma Gorlickiego. Arcybiskup Ordynariusz nawiązując do Jubileuszy 1700-lecia od I. Soboru Powszechnego i 100-lecia zjawienia Bogurodzicy na Jaworze, podkreślił konieczność wierności wierze naszych przodków – Świętemu Prawosławiu – do czego wzywali Święci Ojcowie Soborowi co też tutaj na Jaworze potwierdziła Matka Boża – wracajmy z ciemności ku Światłości Ortodoksji.
Władyka wyraził wdzięczność duchowieństwu, Diecezjalnemu Bractwu Młodzieży Prawosławnej, Chórowi z Krynicy, wiernym naszej Cerkwi a także pielgrzymom z Wrocławia, Białegostoku i Słowacji, którzy tak licznie przybyli na święto aby dziękować Bogurodzicy za Jej orędownictwo nad nami a Świętych Apostołów prosić o dar wiary i miłości. Arcybiskup złożył serdeczne życzenia wszystkim Piotrom i Pawłom oraz opiekunom Św. Góry Jawor ks. mitratowi Włodzimierzowi Kaniukowi i ihumenowi Maksymowi wraz z braćmi z Domu Zakonnego w Wysowej.
Szczególne słowa wdzięczności Ordynariusz skierował na ręce wszystkich ofiarodawców wspierających wielkie dzieło budowy cerkwi prawosławnej na Św. Górze Jawor a także do Przedstawicieli Bractwa Prawosławni Pielgrzymi Świętej Góry Atos. To Oni w tym roku Jubileuszowym wnieśli do naszych cerkwi w Hańczowej, na Świętej Górze Jawor i w Gładyszowie ikony Świętych Starców Hagiorytów i Św. Paisjusza Hagioryty – błogosławieństwo Św. Góry Atos. Sama Przenajświętsza Bogurodzica, Ihumenia Świętej Góry Atos w dniu dzisiejszym, kiedy świętujemy 100-lecie Jej zjawienia na Świętej Górze Jawor, przyszła do nas w ikonach Świętych Hagiorytów aby otoczyć nas prawosławnych swym matczynym omoforionem i ich niebiańskim orędownictwem – ten wielki cud dokonał się na naszych oczach i jest podziękowaniem Przeczystej, wszystkim ofiarodawcom za wspomożenie wielkiego dzieła budowy prawosławnego Domu Bogurodzicy, naszej cerkwi na Św. Górze Jawor, który dziś staje się Łemkowskim Atosem – zakończył władyka i nagrodził Bratczyków diecezjalnym Medalem Św. Maksyma Gorlickiego.
Przed opuszczeniem tego świętego miejsca wszyscy wierni mogli wzmocnić swe siły fizyczne gorącym posiłkiem i tym samym przedłużyć świętowanie.
Ofiarę na budowę prawosławnej cerkwi na Św. Górze Jawor można złożyć na konto:
Prawosławna Diecezja Przemysko-Gorlicka
35 8627 0001 2002 3011 7855 0001 z dopiskiem „Św. Góra Jawor”.
ks. prot. Jarosław Grycz
zdjęcia: Autor, Dawid Strzałka, Dawid Lorczyk, Michał Szewczyk


















