Żywot Świętego Edmunda, Arcybiskupa: Święty Edmund Arcybiskup, jest przykładem niezłomnej Wiary i odwagi w obliczu przeciwności. Jego życie pełne poświęcenia dla Kościoła i wiernych ukazuje, jak głęboka może być miłość do Pana Boga i bliźniego. Przykład Świętego Edmunda zachęca nas do głębokiej Wiary i niezachwianego zaufania w Bożą Opiekę. Poznaj jego żywot, aby odnaleźć siłę i odwagę w swojej duchowej drodze.
Posłuchaj żywotu:
Żywot Św. Edmunda, Arcybiskupa.
Wspomnienie przypada na dzień 16 listopada.
— Grób znajduje się w katedrze w Canterbury, w Anglii.
Św. Edmund urodził się w Anglii w XII stuleciu. Ojciec jego bogatym był kupcem i starał się synowi swemu dać jak najlepsze wychowanie. Matka jego, Mobila, chciała znowu, aby syn jej pobożnym był i dobrym Sługą Bożym.
Kiedy ukończył nauki w Anglii, wysłał go ojciec na wyższe studia do Paryża. Poczciwa mateńka, dała na pożegnanie Edmundowi włosiennicę, z tą prośbą, aby nosił ją raz lub dwa razy w tygodniu; aby unikał płochych zabaw w obcym mieście, ale pilnował nauki, modlitwy i cnoty. Oddała go wreszcie w Opiekę Najświętszej Pannie Maryi, i poleciła mu modlić się do Niej codziennie.
Dobry syn spełniał polecenia matki, pilnował nauki i modlitwy. Chciał być dzielnym człowiekiem.
Zanim jednak ukończył wszechnicę, otrzymał wiadomość o śmiertelnej chorobie matki. Pospieszył do Anglii, pochował swą rodzicielkę, a ponieważ ojciec już przedtem umarł, więc jako jedynak rozdzielił majątek między siostry, które obrały sobie stan zakonny, a sam wrócił na ukończenie nauk matematycznych w Paryżu.
Raz dziwny miał sen. Studiował matematykę, gdy nagle zjawiła mu się matka i rzekła doń: „Synu mój, po cóż tak głowę łamiesz nad rachunkami?” Rzekł jej na to: „Przygotowuję się do egzaminu”. Na to odpowiedziała matka: „Trójca Święta, oto twój egzamin!”
Narysowała trzy koła i znikła.
Zrozumiał znaczenie snu tego Edmund. Porzucił matematykę, a poświęcił się nauce teologii. Gdy ją ukończył, wrócił do ojczyzny, i tu wyświęcony na kapłana, pracował gorliwie nad zbawieniem dusz na ambonie i w konfesjonale. Ubodzy szczególniejszego mieli w nim opiekuna. Wyszukiwał im zajęcie, a gdy go nie było, dzielił się z nimi swymi dochodami.
Obrany biskupem Cantebury, znosił wiele przykrości, dlatego iż trzymał się twardo przepisów Kościoła Świętego. Wypędzony ze swej stolicy na wygnaniu bogobojny wiódł żywot, a postami i umartwieniami przygotował się na śmierć, która nastąpiła w listopadzie 1242r.
Pan Bóg wsławił go licznymi cudami za życia i po śmierci.
Punkty do rozmyślania (wg Ks. Juliana A. Łukaszkiewicza).Rodzicom winniśmy posłuszeństwo! „Słuchaj synu ćwiczenia ojca twego, a nie opuszczaj zakonu matki twej” (Ks. Przyp. 1, 8) Gdy dzieci słuchają rodziców, wtedy Pan Bóg im błogosławi. „Błogosławieństwo ojcowskie utwierdza domy, a przekleństwo matki wywraca fundamenty” (Ks. Ekkl. 3 Św. Edmund posłusznym był matce swojej dlatego zbawił duszę swoją. Słuchać rodziców należy, gdy rozkazują coś dobrego. Gdyby jednak nakazywali rzecz złą, wtedy nie wolno ich słuchać. |
Modlitwa do Św. Edmunda.Św. Edmundzie, któryś okazał się stałym w przeciwnościach, a zamiłowany w cierpieniu; ścigany przez zawistnych, oczerniany przez bezbożnych znosiłeś krzywdy z dziwnym serca spokojem! Wyproś mi u Boga tę Łaskę, abym Cię naśladował, i stał się godnym niebieskiej szczęśliwości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. |
Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.
Poznaj także żywot Św. Gertrudy, Dziewicy napisanego przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Zachęcamy do:
- podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 16
- Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 16. Przyjście Sędziego; rozłączenie dobrych i złych. Cz.5
- Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Jej Cudownym Obrazie w dniu Jej wspomnienia: Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej.
- uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Św. Gertrudy Wielkiej, Dziewicy: Nabożeństwo do Św. Gertrudy Wielkiej, Dziewicy.