Kraków ważnym punktem globalnej inicjatywy
Red Week – tydzień solidarności z prześladowanymi chrześcijanami – po raz kolejny zjednoczył wiernych na całym świecie. To globalna inicjatywa, organizowana przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), która ma na celu zwrócenie uwagi na dramat osób cierpiących za wiarę. Symboliczne czerwone światło oświetliło kościoły, pomniki i budynki publiczne, przypominając o ofiarach prześladowań.
Finał Red Week w Polsce odbył się w Krakowie, gdzie miały miejsce wyjątkowe wydarzenia, podkreślające wagę tej inicjatywy. Uroczysta Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan była celebrowana w jednym z krakowskich kościołów i zgromadziła wiernych z całego kraju. „Podczas specjalnej Mszy Świętej w Krakowie modlono się za współczesnych męczenników, ale przede wszystkim za ich rodziny. Pamięć i modlitwa są ważne” – mówił ks. prof. Jan Witold Żelazny, dyrektor polskiej sekcji ACN.
Bohaterowie Wiary
Centralnym punktem tegorocznych obchodów była także wystawa „Bohaterowie Wiary”. Ekspozycja, która wzbudziła głęboką refleksję, przybliżyła historie chrześcijan, którzy za wiarę oddali wszystko, czasem choćby życie. „Dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie Czerwony Tydzień i Czerwona Środa są upamiętnieniem męczenników naszych czasów, którzy przelali krew, oddali swoje życie za wiarę” – podkreślił Phillip Ozores, Sekretarz Generalny ACN.
Czerwień to symbol przelanej krwi, który przypomina o cierpieniach chrześcijan w ponad 70 krajach. Każdego dnia doświadczają oni różnych form dyskryminacji – od ograniczania wolności wyznania po brutalne prześladowania. W Polsce w ramach Red Week organizowane są modlitwy, konferencje i zbiórki na rzecz prześladowanych. Każdy gest solidarności, jak podkreślają organizatorzy, to dowód, iż ich los nie jest nam obojętny.
Gest solidarności w ramach Red Week
W ramach Red Week organizacja PKWP zainicjowała akcję, która również miała zwrócić uwagę na dramat prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Zachęcono wiernych do symbolicznego zapalenia świeczki w oknach swoich domów jako wyrazu pamięci o tych, którzy cierpią za wiarę. Dodatkowo proponowano, aby dzielić się zdjęciami tego gestu w mediach społecznościowych, co miało wzmocnić przekaz i podkreślić globalny charakter tej inicjatywy. Akcja przypominała, iż choćby proste działania mogą mieć znaczenie i budować wspólnotę solidarności w skali międzynarodowej. Więcej o tej inicjatywie pisaliśmy TUTAJ.
Na zakończenie zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z wydarzenia: