Niezwykłe świątynie, wiele monasterów, zabytków, urzekające krajobrazy i zapadające głęboko w serca duchowe przeżycia to obraz wspólnego pielgrzymowania do świętych miejsc Rumunii. Autokarowa pielgrzymka odbyła się w dniach 2-12 lipca 2025 r. Została zorganizowana przez Parafię Prawosławną Zaśnięcia Bogurodzicy w Dubinach.
Drugiego lipca po nabożeństwie błagalnym odprawionym przez ks. Andrzeja Busłowskiego, proboszcza parafii w Dubinach, ponad trzydziestoosobowa grupa pielgrzymów wyruszyła w drogę do Rumunii, do miasta Oradea, w którym dołączyła do nas p. Elena Carmen Postianu, opiekun i przewodnik. W Oradea mieliśmy okazję odwiedzić żeński monaster pw. św. Krzyża oraz odbyć spacer po Starym Mieście. Wieczorem po monasterskiej kolacji uczestniczyliśmy w jutrzni, a następnego dnia w św. Liturgii.
Drugim etapem pielgrzymki był przejazd do miasta Sibiu. Znajduje się ono w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, nad rzeką Cibin i jest najpiękniejszym miastem w Transylwanii. Tam modliliśmy się w soborze Św. Trójcy wzniesionym w 1904 roku. Pokłoniliśmy się relikwiom św. Jana Złotoustego, zobaczyliśmy zabytkowy most, wieżę ratuszową i Stary Rynek.
W kolejnym dniu zwiedziliśmy turystyczno – uzdrowiskowe miasteczko Calimanesti, słynące z wielu źródeł wód mineralnych znanych już w czasach rzymskich. Zwiedziliśmy XIV wieczny monaster Cozia ufundowany przez hospodara Mirczę Starego. Monaster Św. Trójcy początkowo znany jako „Klasztor Nucet”. Byliśmy też w XVI wiecznym monasterze Ostrov na rzece Old. W drodze do klasztoru podziwialiśmy park rekreacyjny, w którym znajduję się około pięćdziesięciu różnych gatunków drzew krzewów i róż.
Wieczorem dotarliśmy do Bukaresztu, gdzie zakwaterowaliśmy się w Centrum Kulturalnym św. apostoła Andrzeja należącym do Patriarchatu Rumuńskiego. W Bukareszcie spędziliśmy trzy dni.
W niedzielę uczestniczyliśmy w św. Liturgii w patriarchalnym soborze pw. św. Konstantego i Heleny, której przewodniczył wikariusz patriarchy, biskupa Tymoteusz. W katedrze pokłoniliśmy się relikwiom św. św. Dymitra Basarabowa. W Bukareszcie byliśmy też w cerkwi św. Spirydona, św. Nektariusza, obok budującej się największej i najwyższej (127 m) świątyni prawosławnej na świecie-patriarchalnej katedry pw. Wniebowstąpienia Pańskiego i św. Andrzeja, w monasterach: Stavropoles i Radu Voda. Odwiedziliśmy też akademię teologiczną i seminarium. Niemal trzy godziny zwiedzaliśmy parlament rumuński z przepięknymi wnętrzami.
Nasza grupa miała także okazję być nad Morzem Czarnym w Konstancji. To miasto, które posiada największy port handlowy w Rumunii. Byliśmy na Placu Owidiusza, widzieliśmy imponującą latarnię morską oraz sobór św. św. ap. ap. Piotra i Pawła. Kąpiel w morzu i odpoczynek na plaży dodał sił, aby wrócić do oddalonego o 800 km miasta Oradea.
Tam pożegnaliśmy naszą przewodniczką. Były to bardzo wzruszające chwile, albowiem przez czas pielgrzymki p. Elena stała się częścią naszej pielgrzymkowej rodziny. Przedstawiała nam historię wszystkich odwiedzonych miejsc, a także opowiedziała o wielu interesujących faktach dotyczących Rumunii. Wiele dowiedzieliśmy się o miejscowym Prawosławiu, tradycjach w różnych regionach kraju, lokalnej kuchni, kulturze, mieszkańcach.
Wczesnym rankiem 11 lipca 2025 r., ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Po kilkunastogodzinnej podróży, pełni duchowych wrażeń, bezpiecznie dotarliśmy do Dubin.
W pielgrzymce uczestniczyły m.in. osoby z Dubin, Hajnówki, Narewki, Mielnika, Siemiatycz, Białegostoku, Łomży i Olsztyna.
Natalia Busłowska
zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski i pielgrzymi





