W obliczu starzenia się społeczeństw Papież Leon XIV przypomina, iż osoby starsze są nie tylko potrzebujące, ale przede wszystkim niezbędne. W orędziu na V Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych wzywa do „rewolucji wdzięczności i troski” oraz podkreśla, iż nadzieja – choćby u schyłku życia – pozostaje źródłem głębokiej radości.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Vatican NewsPhoto credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (Syr 14,2) – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, przypadającego 27 lipca, w niedzielę poprzedzającą wspomnienie świętych Joachima i Anny. Papież Leon XIV, w swoim orędziu na to wydarzenie, zaprasza cały Kościół do „rewolucji wdzięczności i troski” wobec osób starszych. Podkreśla, iż chrześcijańska nadzieja jest źródłem euforii niezależnie od wieku i przypomina, iż starość to czas łaski, a nie kresu.
Nadzieja jako źródło radości
Papież Leon akcentuje, iż „nadzieja jest nieustannym źródłem radości, bez względu na nasz wiek”. Gdy zostaje ukształtowana przez doświadczenia długiego życia, staje się głębokim źródłem szczęścia. Dlatego starszy wiek nie powinien być postrzegany jako czas rezygnacji, ale jako etap pełen duchowego owocowania.
W swoim przesłaniu Ojciec Święty wskazuje na biblijne postacie – Abrahama, Sarę, Mojżesza, Zachariasza i Elżbietę – które zostały powołane przez Boga właśnie w podeszłym wieku.
„Poprzez te wybory Bóg ukazuje, iż starość jest w Jego oczach czasem błogosławieństwa i łaski, a osoby starsze są pierwszymi świadkami nadziei”
Papież Leon XIVDziedzictwo pokoleń i wspólnota
Leon XIV przypomina, iż Kościół i świat nie istnieją w oderwaniu od historii – rozwijają się przez kolejne pokolenia. Dlatego otwartość na obecność i doświadczenie osób starszych pozwala lepiej zrozumieć przyszłość jako wspólne dziedzictwo. Papież przestrzega, by nie dać się zwieść współczesnej kulturze doraźności i zrywanych więzi. „Historia nie kończy się w teraźniejszości, ale biegnie ku przyszłości, a starsze pokolenia są jej niezbędną częścią” – zaznacza.
Równocześnie wskazuje, iż niedoświadczenie młodych potrzebuje mądrości seniorów. Dziadkowie – często będący wzorem wiary, obywatelskiej odpowiedzialności i pamięci – pozostawiają dziedzictwo, które zobowiązuje. „Nigdy nie odpowiemy na nie z wystarczającą wdzięcznością i konsekwencją” – dodaje.
Rok jubileuszowy: czas wyzwolenia z samotności
W kontekście Roku Jubileuszowego Papież podkreśla, iż powinien on być dla osób starszych czasem wyzwolenia z samotności i opuszczenia. Przypomina, iż zbyt wielu seniorów żyje dziś na marginesie życia społecznego i kościelnego. Wobec tego potrzebna jest przemiana – nie tylko w myśleniu, ale i w konkretnych działaniach.
Papież wzywa do „rewolucji wdzięczności i troski”, apelując, by każda parafia, wspólnota i grupa kościelna zaangażowała się w tworzenie sieci wsparcia, modlitwy i relacji dla osób starszych. „Odwiedzenie osoby starszej to sposób na spotkanie Jezusa” – pisze. W tym duchu przypomina też o możliwości uzyskania odpustu jubileuszowego przez tych, którzy odwiedzają osoby starsze i chore – „pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa”.
Wolność kochania i modlitwy
Papież Leon XIV szczególnie mocno akcentuje, iż w podeszłym wieku można – i należy – mieć nadzieję. Choć siły fizyczne słabną, nie ubywa wolności duchowej.
„Posiadamy wolność, której żadna trudność nie może nam odebrać: to wolność kochania i modlitwy. Każdy, zawsze, może kochać i modlić się”
Papież Leon XIVMiłość bliskich – dzieci, wnuków, małżonka – jest źródłem nowej energii. „Nie zanika, ale na nowo ożywia nasze siły i daje pocieszenie”. Papież wzywa osoby starsze, by nie ustawały w codziennej modlitwie i uczestnictwie w Eucharystii. „Przekazujmy z miłością wiarę, którą żyliśmy przez tyle lat – w rodzinie i w codziennych spotkaniach” – zachęca.
Zakończenie: być znakiem nadziei
Przesłanie Leona XIV kończy się wezwaniem do ufności: „Zwłaszcza gdy się starzejemy, postępujmy z ufnością w Panu”. Papież przypomina, iż osoby starsze – choć często niedostrzegane – mogą być światłem dla młodszych pokoleń. Wierna modlitwa, pokorne trwanie, codzienne świadectwo miłości – to konkretne znaki nadziei.
„W ten sposób – niezależnie od wieku – będziemy znakami nadziei dla świata” – podsumowuje Papież.
słowa kluczowe: Leon XIV orędzie 2025; Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych; nadzieja w starości; osoby starsze w Kościele; rewolucja wdzięczności i troski; papieskie przesłanie dla seniorów; samotność i starość