Rok Jubileuszowy, ogłaszany przez Kościół co 25 lat, to czas szczególnej łaski, odpustów i duchowej odnowy. Zainicjowany w XIII wieku przez papieża Bonifacego VIII, ma na celu przypomnienie o Bożym miłosierdziu i zbawieniu.
SPRAWDŹ >>>Co czeka Kościół w 2025 roku? [najważniejsze wydarzenia]
Jednym z kluczowych symboli Jubileuszu jest rytuał otwarcia Drzwi Świętych w czterech rzymskich bazylikach, w tym w Bazylice św. Pawła za Murami. Przekroczenie tych drzwi oznacza symboliczne przejście ze świata grzechu do świata zbawienia, a dla wiernych to znak nadziei i zachęta do nawrócenia.
Przekroczenie Drzwi Świętych – wejście na drogę nadziei
Podczas uroczystej Eucharystii kardynał James Michael Harvey podkreślił, iż Drzwi Święte są znakiem zbawczej obecności Chrystusa.
Przekraczając z wiarą próg tej Bazyliki, wkraczamy w czas miłosierdzia i przebaczenia, aby zgodnie z trafnym wyrażeniem naszego patrona św. Pawła, droga nadziei, która nie zawodzi, została otwarta dla każdej kobiety i każdego mężczyzny – mówił hierarcha.
Otwarcie Drzwi Świętych, które odbywa się jedynie podczas Jubileuszu, symbolizuje dostęp do łask ofiarowanych przez Chrystusa. Kardynał wskazał, iż euforia z tej uroczystości płynie z faktu narodzin Jezusa, a nadzieję odnajdujemy w Jego obecności.
On przyszedł na świat nie tylko po to, by być blisko nas, ale aby być jednym z nas. Jezus nadaje nam wyjątkową godność i prowadzi nas do pełni życia – dodał kard. Harvey.
ZOBACZ TAKŻE>>>W rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej otwarto Drzwi Święte
Nadzieja jako fundament życia duchowego
Kardynał, nawiązując do encykliki Benedykta XVI „Spe salvi”, podkreślił, iż nadzieja chrześcijańska ma głębokie zakorzenienie w wierze w Jezusa Chrystusa.
W Jezusie otrzymaliśmy niezawodną nadzieję, dzięki której możemy stawić czoła naszej teraźniejszości – mówił. Według hierarchy nadzieja nie jest jedynie życzeniem pomyślności, ale pewnością opartą na Bożej wierności.
Przywołując słowa papieża Franciszka, kardynał Harvey podkreślił, iż nadzieja podtrzymuje nas na życiowej drodze. Jubileusz jest czasem pielgrzymowania – zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym. Przekroczenie Drzwi Świętych jest wezwaniem do duchowej odnowy oraz do poczucia przynależności do wspólnoty Kościoła.
Poprzez doświadczenie Jubileuszu Kościół zaprasza każdego pielgrzyma do wyruszenia w duchową podróż śladami wiary i ma szczerą nadzieję, iż rozpali ona w sercu pochodnię nadziei – podkreślił kardynał. Hierarcha zaznaczył, iż nadzieja pomaga wiernym patrzeć na teraźniejszość jako na zapowiedź przyszłej pełni życia z Bogiem.
WARTO>>>„Każdy konfesjonał to drzwi święte dla duszy”. Spowiedź to podstawa otrzymania odpustu
Kościół jako wspólnota nadziei
Na zakończenie homilii kardynał Harvey przypomniał apel papieża Franciszka, aby w czasie Jubileuszu 2025 nie tylko cieszyć się nadzieją, ale także dzielić się nią z innymi.
To apel naglący i wymagający. Być siewcami nadziei – to najpiękniejszy dar, jaki Kościół może dać ludzkości, zwłaszcza w tym trudnym momencie jej historii – mówił kardynał.
W czasach kryzysów, wojen i niepewności, nadzieja chrześcijańska daje siłę do przezwyciężania codziennych trudności. Przekroczenie Drzwi Świętych staje się symbolem wejścia na drogę pełną miłości, pokoju i Bożego miłosierdzia.
Vatican News, jk/Stacja7
Źródło
atom