Metropolita szczecińsko-kamieński „był nastawiony na słuchanie i z otwartością reagował na wyrażone oczekiwania”. Następna rozmowa ma odbyć się 20 marca.
24 stycznia 2025 r. metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel spotkał się z Agnieszką Kosińską, Anną Parchimowicz i Teresą Zańko, autorkami listów otwartych do władz kościelnych o traktowaniu osób skrzywdzonych w Kościele. O tych listach i innych działaniach szczecińskich katolików w tej sprawie pisaliśmy wczoraj (zob. tutaj).
Jak informują inicjatorki spotkania, odbyło się ono bez obecności innych osób. Abp Śmigiel nie wyraził zgody na zrobienie zdjęcia w kurii razem z zaproszonymi gośćmi. „Rozmowa trwała około półtorej godziny i przebiegła w dobrej atmosferze. Arcybiskup był nastawiony na słuchanie i z otwartością reagował na wyrażone oczekiwania”.
Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.
Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.
Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:
Autorki listów otwartych przedstawiły postulaty w kwestii koniecznych, ich zdaniem, zmian w sposobie postępowania archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej z osobami zranionymi przez ludzi Kościoła. Są wśród nich:
– zebranie informacji o wszystkich osobach skrzywdzonych w Kościele, w tym stworzenie możliwości zgłaszania się osób dotychczas nieznanych (należy zaprosić takie osoby);
– wyrażenie gotowości do spotkania z osobami skrzywdzonymi;
– wprowadzenie zmian personalnych w Kurii (odsunięcie urzędników kurialnych odpowiedzialnych za błędy i zaniechania w postępowaniu wobec osób skrzywdzonych);
– powołanie zespołu diecezjalnego, złożonego z osób kompetentnych, przede wszystkim świeckich, do opracowania powyższych informacji;
– doprowadzenie do przygotowania zasad współpracy z osobami zranionymi w diecezji, w tym do ustalenia formy zadośćuczynienia moralnego i materialnego takim osobom;
– podjęcie prac nad przygotowaniem systemu praktycznych duszpasterskich działań zapobiegających nadużyciom seksualnym i innym formom przemocy w diecezji, wdrażających zalecenia KEP;
– wprowadzenie obowiązku upublicznienia w parafiach informacji o Inicjatywie „Zranieni w Kościele” i o zasadach postępowania duchownych wobec nieletnich (zgodnie z obowiązującym prawem).
Jak informują szczecińskie katoliczki, abp Śmigiel „nie zadeklarował wprost, iż nasze postulaty akceptuje. Powołania diecezjalnego zespołu nie uznał za potrzebne w związku z tym, iż na szczeblu ogólnopolskim ma powstać komisja do spraw osób skrzywdzonych. Nie zgodziłyśmy się z tym punktem widzenia i przez cały czas będziemy dążyć do powstania tego zespołu, który mógłby przygotować materiały dla komisji głównej”.
„Ponadto dostrzegłyśmy przychylność ze strony arcybiskupa w kwestii stworzenia miejsca w archidiecezji, gdzie w określonym czasie osoby skrzywdzone mogłyby wobec kompetentnej osoby świeckiej zgłosić swój problem. Domagając się przeproszenia osób zranionych i zadośćuczynienia im za doznane cierpienia, zamierzamy zobowiązać arcybiskupa do zalecenia parafiom celebracji nabożeństw pokutnych za krzywdy doznane w Kościele i do przeproszenia tych osób (w pierwszy piątek Wielkiego Postu)”.
Agnieszka Kosińska, Anna Parchimowicz i Teresa Zańko informują również, iż metropolita szczecińsko-kamieński otrzymał od nich listę postulatów i wydruk całego cyklu śledczych artykułów Zbigniewa Nosowskiego z cyklu „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”, jakie ukazały się w portalu Więź.pl między listopadem 2020 r. a marcem 2021 r., dokumentujących trwające ponad ćwierć wieku zmagania o sprawiedliwość dla osób wykorzystanych seksualnie przez ks. Andrzeja Dymera, w tym zaniedbania kolejnych szczecińskich biskupów. „Arcybiskup ma się zapoznać z tymi materiałami do następnego spotkania, którego termin ustalono na 20 marca br.”.
Teresa Zańko komentuje: „Dobrze było się spotkać i porozmawiać. Wciąż zachowuję choć trochę nadziei, iż jako Kościół diecezjalny przejdziemy z etapu «Przeczekamy» do nowej wspólnej drogi wraz z osobami skrzywdzonymi. Mówiłyśmy, iż oczekujemy transparentności w działaniu ludzi Kościoła. I zapewniałyśmy arcybiskupa, iż również po nas może spodziewać się takiej przejrzystości. Dlatego od razu relacjonujemy to spotkanie dla wszystkich zainteresowanych”.
Anna Parchimowicz dodaje: „Byłyśmy, zostałyśmy wysłuchane, ocaliłyśmy nadzieję”. Agnieszka Kosińska mówi natomiast: „To było dobre spotkanie. W kulturze dialogu. Przedstawiłyśmy nasze postulaty i wiemy, iż ciąg dalszy nastąpi”.