KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 30 Sierpnia.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

Kto codziennie przez cały miesiąc Sierpień odmawia jakie modlitwy, choćby prywatnie na cześć Niepokalanego Serca Maryi, ten zyskuje:

  • 300 dni odpustu w każdy dzień.
  • Odpust zupełny raz jeden w ostatnim dniu lub w ciągu siedmiu dni następnych, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła lub publicznej kaplicy i modlitwy na intencję Ojca Świętego. (Pius X. 13 marca 1913. Coli. 167.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Róży Limańskiej, Dziewicy; ŚŚ. Męczenników Feliksa i Adaukta.

Różo Mego Serca, bądź oblubienicą Moją

1. Św. Róża.

Dzień śmierci 24 sierpnia 1617 r.; kanonizowana 1671 r.; święto od r. 1727.

— Grób w dominikańskim kościele klasztornym w Limie (Peru), otoczony głęboką czcią ludu.

— Życie. Róża z Limy należała do Trzeciego Zakonu Św. Dominika i była „pierwszym kwiatem świętości darowanym światu przez Amerykę Południową”. Życie jej to heroizm cnoty i pokuty. Wynagradzała nią Bogu to, czym grzeszyli żądni złota zdobywcy tego kraju. Dla wielu życie jej było bezsłownym kazaniem pokutnym.

Poznaj dalszą część rozważania:

Papież Klemens X tak o tym mówi w bulli kanonizacyjnej: „Od chwili odkrycia Peru nie było misjonarza, który by wywołał podobny i tak powszechny zwrot ku pokucie”. Już jako pięcioletnie dziecię (ur. w r. 1586) ślubowała Bogu dziewictwo. Kiedy dorosła, oddawała się niezwykłym umartwieniom i postom, przekraczającym normalne granice wytrzymałości ludzkiej. Przez cały Wielki Post nie jadła choćby chleba, ale spożywała w ciągu dnia jedynie pięć pestek cytrynowych. Musiała przy tym znosić wiele prześladowań i napaści złego ducha, jak również bolesne dolegliwości cielesne i choroby, a od domowników swoich obelgi i oszczerstwa. To wszystko przyjmowała chętnie, skarżąc się jedynie, iż nie doznaje utrapień takich, na jakie zasługuje. Przez 15 lat znosiła zupełne opuszczenie i oschłości duchowe. W nagrodę za to miała szczęście kosztować niebiańskich euforii i cieszyć się poufałym przestawaniem ze swym Aniołem Stróżem i Najświętszą Dziewicą. Dwudziesty czwarty sierpnia 1617 r. był dniem, „w którym otworzyły się przed nią podwoje raju jej niebieskiego Oblubieńca”. Oficjum na jej święto ułożył pobożny liturgista, kardynał Bona.

2. Msza (Dilexisti) wspólna na uroczystość dziewic.

Dzisiaj znowu widzimy jasno, iż w uroczystościach Świętych Liturgia zwraca uwagę na trzy rzeczy:

a) w Świętej, obecnej niejako wśród nas, widzi ona jednego z najznakomitszych członków wielkiej rodziny Bożej,

b) Widzi w niej obraz i symbol Kościoła. Zwróćmy szczególną uwagę na fakt, iż w osobach Swoich Świętych, a właszcza w Świętych niewiastach Kościół przedstawia samego siebie.

c) Wreszcie widzi on w Świętych poszczególne dusze chrześcijańskie.

Jest to widoczne właśnie w dzisiejszej Mszy ku czci oblubienicy Bożej:

a) Najpierw pojawia się przed nami obraz oblubienicy, świętej dziewicy Róży. Widzimy ją, jak zmierza do Nieba w pochodzie weselnym (Introit i Ofert.), a Chrystus wychodzi na jej spotkanie (Grad.). Była ona istotnie „panną mądrą”, która oczekuje Oblubieńca z lampą zapaloną. W Komunii Świętej możemy brać udział w jej zaślubinach.

b) W osobie Św. Róży widzimy również inną jeszcze oblubienicę, tj. Kościół, który obchodząc uroczystości swoich dziatek, Święci i naprzód już urzeczywistnia swoją ostateczną Chwałę. Przyrównanie Kościoła do „panny mądrej” jest bardzo trafne, bo właśnie to on w nocy ziemskiego życia podtrzymuje płomień lampy oliwą miłości i modlitwy, a jedyną jego myślą jest oczekiwanie Oblubieńca i Jego wezwania na gody. Każda Msza Święta jest zapowiedzią Jego przybycia i z każdą Mszą Świętą zbliża się oblubienica o krok jeden do dnia swoich godów. Właśnie dzisiaj podczas Komunii Świętej staje się nam jasne, iż Msza Święta już przed czasem urzeczywistnia ponowne Przyjście Pana!

c) Każda dusza jest komórką organizmu Kościoła; co on myśli i czuje, to znajduje oddźwięk w chrześcijańskiej duszy. Dzisiaj więc idę na Mszę Świętą w nastroju godowym, a moje wejście do kościoła jest pochodem weselnym do niebieskiej sali godowej. W czasie Ofiarowania staję, niby oblubienica w królewskim ubiorze, obok swego Oblubieńca (Ofert.), a Komunia Święta jest ucztą weselną i zaślubinami na wieki.

3. Święci Feliks i Adaukt.

Kapłan Feliks został umęczony za Dioklecjana (ok. 305 r.). W drodze na miejsce kaźni przyłączył się do niego nieznany lewita; gdy zobaczył, jak Feliks cierpi za wiarę, gorąco zapragnął podobnego szczęścia i zawolał: „Wyznaję tę samą Wiarę, co ten człowiek; czczę tego samego Jezusa Chrystusa”. Potem objął Feliksa i razem z nim został ścięty 30 sierpnia. Ponieważ Chrześcijanie nie znali jego imienia, nazwali go „Adauctus”, to znaczy „Przyłączony”, albowiem przyłączył się do męczeńskiej korony Św. Feliksa, „adauctus ad coronam”. Obaj Święci spoczywają w kościele wzniesionym nad katakumbami Domitylli, przy drodze Ostyjskiej. W katakumbach tych jest wiele obrazów i napisów odnoszących się do obu Męczenników; dowodzi to wielkiej czci, jaką byli otoczeni.

Msza (Sapientiam) wspólna na uroczystość wielu Męczenników.

II. Czytanie na piątek IV tygodnia miesiąca sierpnia.

Piątek (Ks. Ekkl. 4, 23-31).

Wstyd prawdziwy i fałszywy.

„Synu, pilnuj czasu i strzeż się złego.

Nie wstydź się mówić prawdy ze względu na duszę twoją.

Bo jest wstyd przywodzący grzech,

i jest wstyd przywodzący sławę i łaskę.

Nie miej względu na osobę przeciw osobie twojej,

ani na kłamstwo przeciw duszy twojej.

Nie wstydź się bliźniego twego w upadku jego,

i nie powściągaj słowa czasu zbawiennego” (4, 23-28).

„Za sprawiedliwość walcz dla duszy twojej

i bij się o prawdę aż do śmierci,

a Bóg za ciebie zwalczy nieprzyjaciół twoich.

Nie bądź prędkim w języku twoim,

a niepożytecznym i niedbałym w uczynkach twoich” (4, 33-34).

† † †

Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.

I. Św. Róży Limańskiej, Dziewicy.

Sto lat po odkryciu Ameryki, w Limie, stolicy Peru, w r. 1586 przyszła na świat dziewica Róża, pierwszy kwiat świętości, który wydała Ameryka Południowa. W piątym roku życia uczyniła ślub czystości i przyrzekła Panu Jezusowi, iż zostanie Jego oblubienicą (Ep.) Od dzieciństwa płonęła gorącą miłością ku Chrystusowi. Mając dwadzieścia lat została tercjarką dominikańską III Zakonu Św. Dominika. W podejmowaniu niezwykłych umartwień i uczynków pokutnych naśladowała Św. Katarzynę z Sieny. Oprócz niezwykłych umartwień i postów miała bardzo wiele cierpień z powodu slabego zdrowia i z powodu domowników, którzy z niej szydzili. ale ona to wszystko znosila z wielką miłością. 24 sierpnia 1617 r., gdy miała lat 31, Boski Oblubieniec przyszedł po nią (Ew. Kom.) i Róża triumfalnie odeszła na dwór Króla Niebieskiego (Grad. All.). Jest to pierwsza kanonizowana Święta Ameryki Południowej w 1671 r.

II. ŚŚ. Męczenników Feliksa i Adaukta.

W Rzymie, powiada Martyrologium Rzymskie, na drodze Ostyjskiej męczeństwo Błogosławionego Feliksa, kapłana, za panowania cesarzy Dioklecjana Maksymiana. W drodze na miejsce stracenia orszak napotkał jednego z wiernych, który głośno Wiarę swą wyznał i został ścięty wraz z Feliksem. Inni wierni, nie znając jego imienia, nazwali go Adauctus (po łac.) co znaczy „Dodany”, ponieważ przyłączył się do triumfu męczeńskiego Św. Feliksa (około r. 303) i pogrzebano razem ze Św. Feliksem.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 30-go sierpnia oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Uroczystość Św. Róży a Sancta Maria, której dzień zgonu wspomniano dnia 26 b. m.

W Rzymie przy Via Ostiensis męczeństwo Św. Feliksa, kapłana, za Dioklecjana i Maksymiana. Kiedy go po zniesieniu mąk na torturach odprowadzono z rozkazu sędziego na miejsce stracenia, wyszedł mu pewien inny Chrześcijanin naprzeciw, przyznając się do tego otwarcie i został dlatego razem z Feliksem ścięty. Ponieważ jednak imienia jego nie znano, nazwali go Chrześcijanie Adauctusem, tzn. „Przyłączonym“, ponieważ przyłączony został Św. Feliksowi do korony męczeńskiej.

Również w Rzymie śmierć męczeńska Św. Gaudencji, Dziewicy z 3 towarzyszkami.

Tamże uroczystość Św. Pammachiusza, Kapłana, co dla wiedzy i świętości swej doznawał wielkiego poważania.

W Kolonii Suffetulanie w Afryce pamiątka 60 Świętych Męczenników, padłych ofiarą zaciekłości pogan.

W Adrumentum w Afryce pamiątka Świętych Małżonków Bonifacego i Tekli, mających 12 synów, którzy wszyscy jako Męczennicy pomarli.

W Tessalonice uroczystość Św. Fantina, Wyznawcy; od saracenów znieść musiał wiele dolegliwości; wygnany został z klasztoru, w którym żył w zadziwiającej wstrzemięźliwości i zmarł w wielce sędziwym wieku, będąc poprzednio dla wielu przewodnikiem życia bogobojnego.

W obwodzie Meaux pamiątka Św. Fiakriusza, Wyznawcy.

W Trevi uroczystość Św. Piotra, Wyznawcy, odznaczonego wielu cnotami i cudami, dlaczego teraz jeszcze doznaje czci wielkiej.

W Bolonii uroczystość Św. Bononiusza, Opata.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału