Wybór imienia dla nowonarodzonej pociechy to jedno z pierwszych i najważniejszych zadań, przed którym stają rodzice. Niewątpliwie jest to duże wyzwanie!
Ministerstwo Cyfryzacji dwa razy w roku udostępnia dane dotyczące imion nadawanych noworodkom. W pierwszej połowie 2024 roku najczęściej wybieranymi imionami dla dzieci były: Maja i Nikodem.
Przyjrzyjmy się, jakie imiona dla swoich pociech najczęściej wybierali Polacy w całym 2024 roku!
Imiona dla dziewczynek
Z zaprezentowanych danych wynika, iż w 2024 roku najczęściej wybieranym imieniem dla dziewczynek było imię Maja. Wyprzedziło ono dotychczasową liderkę, Zofię. Jednak i to imię znajduje się bardzo wysoko w rankingu, a różnica jest na tyle niewielka, iż można uznać oba imiona za liderujące.
W tym roku przybyło w Polsce 4640 Mai (awans z 5. miejsca). Natomiast Zofii urodziło się w ostatnich dwunastu miesiącach 4470.
Podium zamyka imię Zuzanna (4144 dzieci), które także zanotowało niewielki spadek. W zeszłym roku imię to zajmowało drugie miejsce w rankingu.
Kolejne miejsca zajęły: Laura – 4036 (spadek z 3. miejsca), Hanna – 3916 (spadek z 4. miejsca), Julia – 3482 (bez zmian), Oliwia – 3420 (bez zmian), Pola – 3166 (bez zmian), Alicja – 3131 (bez zmian), Maria – 2698 (bez zmian).
ZOBACZ TEŻ>>> Najpiękniejsze biblijne imiona dla dziewczynek
Imiona dla chłopców
Jeśli chodzi o imiona dla chłopców, rodzice ponownie najczęściej wybierali imię Nikodem. To pochodzące z greki i pojawiające się w Piśmie Świętym imię wybrało dla swoich pociech aż 6388 rodziców. Również drugie, trzecie i czwarte miejsca zajęły te same imiona, co w zeszłym roku. Imię Antoni nadano 5404 razy, imię Jan 5277, a imię Aleksander 5170.
W top 10 najczęściej wybieranych imion dla chłopców znalazły się także: Leon – 4669 (awans z 6. miejsca), Franciszek – 4574 (spadek z 5. miejsca), Ignacy – 4229 (awans z 8. miejsca), Jakub – 3938 (spadek z 7. miejsca), Stanisław – 3715 (awans o jedną pozycję), Mikołaj – 3644 (spadek z 9. miejsca).
CZYTAJ>>> Najpopularniejsze imiona dzieci w Polsce. przez cały czas tradycyjne i chrześcijańskie
Od popularności, do mniejszości
Z rankingu można dowiedzieć się także jakie imiona były w zeszłym roku najrzadziej wybierane przez rodziców. Wśród wielu imion, które w polskim języku brzmią dość nietypowo, można odnaleźć również takie, które kiedyś zajmowały pierwsze miejsca na listach tych najczęściej wybieranych.
Jak zauważa resort cyfryzacji, odpowiedzialny za tworzenie rankingu, wśród takich imion znajduje się między innymi imię Wacław. W ubiegłym stuleciu było ono prawdziwym hitem, a w 2024 roku zaledwie trzech chłopców je otrzymało.
Podobnie jest z żeńskim imieniem Wiesława, które w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej było ochoczo nadawane dziewczynkom. W 2024 roku tylko dwa razy rodzice zdecydowali się na nadanie go swojej córce.
dane.gov.pl, pa/Stacja7
Źródło
atom