Familiaris Tractatio Verbi Divini* 379

filipini.eu 4 tygodni temu

1 IX – XXII NIEDZIELA ZWYKŁA
Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23

Boże wszechświata, od Ciebie pochodzi wszelka doskonałość, zaszczep w naszych sercach miłość ku Tobie i daj nam wzrost pobożności, * umocnij w nas wszystko, co dobre, i troskliwie strzeż tego, co umocniłeś. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.


Słowa Ewangelii według Świętego Marka

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, iż niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeżeli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. pozostało wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, ale jedzą nieczystymi rękami?»
Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, ale sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji».
Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; ale to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
Oto słowo Pańskie.


za: brewiarz.pl

W pierwszej części dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wskazuje nam na obłudę i zatracenie się faryzeuszy w tradycji i obyczajach przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie. Stały się one dla nich ważniejsze niż prawo Boże. Zasady i tradycje nie są złe dopóki są środkiem do celu, a nie stają się celem samym w sobie.

Watro się zastanowić czy w dzisiejszych czasach nie jest nam jeszcze łatwiej przerabiać prawo Boże, praktyki religijne na modłę współczesnego świata. Dobrym przykładem może być obchodzenie najważniejszych w roku świąt – Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Niejednokrotnie skupiamy się na Mikołaju rozdającym prezenty, mało kto nadmieni, iż to wspomnienie wielkiego ŚWIĘTEGO Kościoła katolickiego. Jakiś czas temu usłyszałem od znajomych z północy Polski, iż w tamtym regionie obchodzi się święta z Mikołajem i święta z zajączkiem, nazywane są też przez innych świętami zimowymi i świętami wiosennymi. Za bardzo pilnujemy doczesności: żeby było 12 potraw, choinka w grudniu ubrana, zajączek w koszyczku – zamiast na przykład skupić się na dobrym przeżyciu czasu Adwentu, Wielkiego Postu, dobrze przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania – spowiedzi świętej, aby w bliskości z Bogiem przeżyć ten tak istotny dla nas czas łaski.

Czytając jeszcze raz dzisiejszy fragment Ewangelii, warto zastanowić się nad tym czy my w codziennym życiu nie przedkładamy ludzkiej tradycji nad przykazania Boże.

Autor: Grzegorz Sajdak,
Miłośnik podróży dalekich i bliskich,
motocyklem i nie tylko…

* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, iż ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.

Idź do oryginalnego materiału