„Daj mi proszę dobry Boże zamiast drogi to bezdroże”. Wyjątkowy utwór Edyty Geppert

stacja7.pl 1 rok temu

Edyta Geppert urodziła się 27 listopada 1953 roku w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku. Pochodzi z muzykalnej rodziny, co przełożyło się na jej późniejsze życie. Kiedy miała pięć lat, dostała od swojego dziadka swój pierwszy akordeon. W swoim dorobku ma także występy w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”.

Wykształcenie zdobywała na Wydziale Piosenki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swój debiut sceniczny miała w 1984 roku na V Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W tym samym roku wystąpiła na XXI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie za wykonanie „Jaka róża, taki cierń” zdobyła nagrodę główną.

Rok później także wystąpiła na festiwalu w Opolu, tym razem z piosenką „Zamiast”, jednak ten występ został ocenzurowany przez telewizję, ponieważ tekst opisywał w negatywnym świetle życie w Polsce.

„Och życie kocham cię nad życie”

Na kolejnym opolskim festiwalu, w 1986 roku wystąpiła z piosenką „Och, życie kocham cię nad życie” i tym razem zdobyła Grand Prix XXIII KFPP w Opolu. Utwór ten to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych piosenek Edyty Geppert. Autorem tego niezwykle przejmującego tekstu jest Wojciech Młynarski. Natomiast muzykę skomponował Włodzimierz Korcz.

W 1995 roku ponownie została wyróżniona w Opolu, za wykonanie utworów „Nie, nie żałuję” i „Idź swoją drogą” zdobyła pierwszą nagrodę.

Jej twórczość została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 2007 roku odznaczył artystkę Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 3 maja 2009 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Edytę Geppert Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2014 roku otrzymała Honorowy Złoty Mikrofon, czyli nagrodę przyznawaną przez Polskie Radio za całokształt twórczości.

Wśród twórczości artystki można znaleźć wiele popularnych piosenek, które kolejne pokolenia słuchają i śpiewają. W głównej mierze jej utwory są spokojne i nastrojowe, ale nie brakuje też tych dynamicznych. Zdarzają się także te, których tekst wprost wskazuje na modlitwę. Takim utworem jest między innymi „Modlitwa do dobrego Boga”. Autorem tekstu jest Jerzy Ficowski, a muzykę skomponował Andrzej Rybiński.

Posłuchajcie tej wyjątkowego utworu!

Modlitwa do dobrego Boga

Daj mi proszę dobry Boże
Zamiast drogi to bezdroże
Które prosto poprowadzi
Poprowadzi mnie w nieznane
Innym dobry Boże zostaw
Wstęgi ulic i autostrad
A ja niech już na manowcach
Na manowcach pozostanę

Pozwól mi się Boże błąkać
Po gęstwinach i po łąkach
W niepewności wydeptywać tysiąc ścieżek
Wydeptywać tysiąc ścieżek
Nie bój się iż gdzieś przepadnę
Dokąd iść mam nie odgadnę
Uwierz we mnie jak ja w ciebie Boże wierzę
Jak ja w Ciebie wierzę

Spełnij proszę o czym marzę
Niech pod tęczy twej ołtarzem
Wyspowiadam gorzkie żale
Gorzkie żale słodkie grzechy
I niech sercu siły doda
Darowana mi swoboda
Co nie szczędzi mi ni smutku
Ni smutku ni pociechy

Choć niejeden dasz mi Boże
Do zgryzienia twardy orzech
Daj też iskrę żeby euforia z niej rozniecić
Radość z niej rozniecić
I nadzieję mi pozostaw
Że gdy drodze swej nie sprostam
Ty mój dobry Boże wyjdziesz mi naprzeciw
Wyjdziesz mi naprzeciw

wikipedia.org, tekstowo.pl/Stacja7

atom
Idź do oryginalnego materiału