16 LISTOPADA. Żywot Świętej Gertrudy, Ksieni.

salveregina.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Żywot Świętej Gertrudy


Żywot Świętej Gertrudy, Ksieni: Życie Świętej Gertrudy to niezwykła opowieść o głębokiej miłości do Pana Boga i nieustannej modlitwie. Święta Gertruda jest przykładem, jak oddanie i mistyczne doświadczenia mogą prowadzić do duchowego wzrostu i bliskości z Najświętszym Sercem Pana Jezusa. Czytaj o jej życiu, by znaleźć inspirację do głębszej relacji z Panem Bogiem i wzrostu w Wierze.

Posłuchaj żywotu:

Żywot Świętej Gertrudy, Ksieni.

(Żyła około Roku Pańskiego 1334).

Wspomnienie przypada na dzień 16 listopada.

— Grób znajduje się w klasztorze benedyktynek w Helfcie, w Niemczech, niedaleko Eisleben.

więta ta była rodzoną siostrą Świętej Mechtyldy, Benedyktynki, której pamięć święcimy dnia 10 kwietnia. Była potomkiem wysokiego rodu i urodziła się w mieście Eisleben w Saksonii. Skoro doszła lat pięciu, pobożni rodzice oddali ją na wychowanie Benedyktynkom w Rodesdorfie, gdzie też później złożyła śluby zakonne. Uposażona nadzwyczajnymi zdolnościami i posłuszna Woli Bożej jak Anioł, wyuczyła się łaciny, władała płynnie tym językiem ustnie i piśmiennie, czyniła niezmierne postępy w naukach i tak dokładnie była obeznaną z Pismem Świętym, iż najuczeńsi mężowie zasięgali jej rady. Najchętniej jednakże rozpamiętywała Mękę Pańską, wielbiła Pana Jezusa Utajonego w Sakramencie Ołtarza i Najświętszą Jego Matkę. Ile razy mówiła o Chrystusie Panu i Najświętszej Maryi Pannie, ogarniało słuchaczy jak największe wzruszenie.

Pan Bóg rychło już udzielił jej Łaski zachwyceń i objawień, i rozkazał jej takowe spisywać. Odblask ten światła Boskiego obudził w niej taką pokorę i lekceważenie własnej osoby, iż całkowicie oddała się postom, czuwaniom nocnym i modłom, którymi oczyszczała duszę swoją. Mawiała niejednokrotnie: „Uważam to za jeden z największych cudów, iż ja, niegodna grzesznica, chodzę po tej ziemi“. — Wszystkie siostry lubiły ją dla skromności, pokornej uprzejmości i ścisłego przestrzegania reguły klasztornej; nie dziw przeto, iż wybrano ją ksienią, chociaż dopiero liczyła lat trzydzieści. W następnym roku przeniosła się wraz z siostrą do klasztoru Helfde, w którym pozostawała aż do śmierci. Obowiązki przełożonej pełniła tak sumiennie i gorliwie, iż jej klasztor mógł służyć za wzór Domu Bożego, w którym mieszkali Aniołowie. Zakonnice wszystkie kochały ją jak matkę, gdyż dla wszystkich była troskliwą, szczerze przywiązaną służebnicą.

Święta Gertruda.

Ubogim dawała hojne jałmużny, chorych wspierała, strapionych pocieszała, a lud okoliczny miał do niej szczególne zaufanie. Gdy pewnego razu zima srożyć się poczęła, tak, iż wiosną nie podobna było zabierać się do uprawy roli, pokrytej lodem i śniegiem, co w następstwie groziło głodem i niezmierną drożyzną, wysłano do Gertrudy deputację i błagano, aby się wstawiła do Pana Boga. Pobożna ksieni padła wtedy na kolana, prosiła Oblubieńca Niebieskiego Małżonka o Miłosierdzie i skutkiem jej modłów śniegi i lody niebawem stopniały, a spulchniała ziemia stała się przydatną do uprawy. Innym razem ustawiczne ulewy przeszkadzały żniwom i zwiezieniu zboża. Strapieni rolnicy znów błagali Gertrudę o pomoc, a wskutek jej modłów rozjaśniło się Niebo, nastała najpiękniejsza pogoda, obfite zaś plony dostały się szczęśliwie do gumien i spichlerzy. Chociaż dozór nad licznym zgromadzeniem zakonnym, pieczołowitość o biednych i chorych poza murami klasztornymi, ustawiczne niedomagania i choroby wyczerpywały jej siły, dusza jej zawsze tęskniła za połączeniem się z Panem Jezusem i Jego Najświętszą Matką, Której cześć uważała za najświętszy swój obowiązek względem Pana Jezusa, Jej Syna a Zbawiciela naszego. Serdeczną tę miłość wynagrodził Jej Pan Jezus i Najświętsza Panna częstymi objawieniami według słów Ewangelii Świętej: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają“.

Gertruda błagała ze łzami Matkę Miłosierdzia, aby jej serce tak przyozdobiła cnotami, iżby Pan Jezus w nim mógł zamieszkać. Najświętsza Panna schyliła się do niej i zaszczepiła w Jej sercu różne kwiaty cnót ewangelicznych, jak np. różę miłości, lilię dziewiczej czystości, fiołek pokory, tulipan posłuszeństwa, dając tym samym dowód, jak pochopną jest do wysłuchania próśb tych, którzy Ją proszą o pomoc.

Brewiarz Benedyktynów mówi, iż Pan Jezus na Świętej Gertrudzie wycisnął znamiona Swych Ran.

Lat czterdzieści trwały błogie czasy jej zarządu klasztornego. W czasie choroby otoczyły siostry zakonne ze łzami łoże ukochanej matki. Ukazał się Jej Pan Jezus z Najświętszą Panną, z orszakiem Aniołów i Świętych Pańskich, celkę napełniła woń przedziwna, a niewymowna euforia rozjaśniła oblicze konającej. Gdy kapłan czytał jej Mękę Pańską, przy słowach: „Schylił głowę i oddał Bogu Ducha“, wydała ostatnie tchnienie dnia 15 listopada roku 1334. Tysiące ludzi zbiegło się na Jej pogrzeb, a liczne cuda przy Jej grobie były aż nadto wymownym świadectwem, jak miłą była Panu. Relikwie jej mają się znajdować w skarbcu domowym książąt Brunswicko-Lüneburskich.

Nauka moralna.

Święta Gertruda mawiała: „Dobroć Boga w tym się najwięcej pokazuje, iż niedoskonałych i podległych ułomnościom dopóty wspiera, póki ich za własną zgodą nie zawiedzie na drogę doskonałości. Obym zdołała, Zbawicielu mój, zjednać Ci wszystkich ludzi! Wtedy bym chętnie aż do Dnia Sądu Ostatecznego chodziła po świecie i każdego, w którym by Ci się podobało zamieszkać, własnymi ramiony przed Tobą złożyła. Gdyby to było podobnym, podzieliłabym choćby swe serce na tyle części, ilu jest ludzi na świecie, bylebym w nich przez to wszczepiła skłonność i chęć do posłuszeństwa Świętej Twej Woli.

„Byłabym bez wyrzutów sumienia popełniła wszystkie grzechy, gdyby mnie Twa Łaska i Miłosierdzie nie było od nich ustrzegło“.

Święta Gertruda obumarłszy dla świata, stała się tym samym godną być oblubienicą Boskiego Zbawiciela. Była ona jedną z tych w świętym ogniu Miłości Bożej oczyszczonych dusz, które usunąwszy wszystkie przeszkody ziemskie, już tu na ziemi doznają w całej zupełności Łask i Opieki Bożej. Gdyby ludzie chcieli i umieli się oderwać od znikomości tego świata, czuliby o wiele większy pociąg do Pana Boga i spraw niebieskich. W tym też cała bieda, iż zajmujemy się w tym życiu o wiele więcej sprawami doczesnymi, aniżeli Panem Bogiem. Błogosławiony Tomasz a Kempis słusznie powiada: „Kto się nie zdoła oderwać od rzeczy ziemskich, ten nigdy nie wzniesie się duchem do Rzeczy Boskich“. Mało tylko jest takich, co prowadzą życie odosobnione, bo nie umieją się oderwać od świata i stworzeń jego. Ileż to podejmujemy starań i zachodów w rzeczach znikomych i mających małą wartość, a o duszę, wewnętrzną istotę swoją dbamy mało, albo wcale się nad nią nie zastanawiamy!

Modlitwa.

 Boże, Któryś w sercu Świętej Gertrudy, Dziewicy, miły dla Siebie przybytek zgotował, daj nam za Jej zasługami i wstawieniem się nasze serca miłościwie z wszelkich plam oczyścić, a w końcu wspólnie z Nią w Niebie się cieszyć. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który króluje w Niebie i na ziemi, po wszystkie wieki wieków. Amen.

∗ ∗ ∗

MARTYROLOGIUM RZYMSKIE

Dnia 16-go listopada oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

W Afryce śmierć męczeńska Św. Rufina, Marka i Waleriusza z towarzyszami. — Tegoż dnia męczeństwo Św. Elpidiusza z towarzyszami. Pierwszy z nich, Elpidiusz, piastujący godność senatora, zaledwie wyznał odważnie przed Julianem Odstępcą swą Wiarę w Chrystusa Pana, a już pochwycony i przywiązany został razem z towarzyszami do dzikich koni, które ich wlokły po ziemi. Wreszcie ponieśli wszyscy śmierć bohaterską w płomieniach stosu. — W Lyonie uroczystość Św. Eucheriusza, Biskupa i Wyznawcy, męża przedziwnej siły wiary i uczoności. Pomimo, iż pochodził z jednej z najzacniejszych rodzin patrycjuszowskich, oddał się życiu zakonnemu i służył długi czas w samotnej grocie Chrystusowi Panu w modlitwach i postach. Na rozkaz Anioła został później wyniesiony uroczyście na stolicę Biskupią tegoż miasta. — W Padwie pamiątka Św. Fidencjusza, Biskupa. — W Canterburry w Anglii uroczystość Św. Edmunda, Arcybiskupa i Wyznawcy; dla obrony praw Kościoła został wygnany i zmarł świętobliwą śmiercią w Provins w Biskupstwie Sens. Innocenty IV policzył go w poczet Świętych. — Tegoż dnia złożenie zwłok Św. Otmara, Opata.

Źródło: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku opracowane podług Ks. Piotra Skargi TJ, Ojca Prokopa Kapucyna, Ojca Bitschnaua Benedyktyna i innych wybitnych autorów wyd. III, 1937r

Poznaj także żywot Św. Gertrudy, Dziewicy napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Poznaj również żywot Św. Edmunda, Arcybiskupa napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Zachęcamy do:

  1. podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 16
  2. Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 16. Przyjście Sędziego; rozłączenie dobrych i złych. Cz.5
  3. Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
  4. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Jej Cudownym Obrazie w dniu Jej wspomnienia: Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej.
  5. uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Św. Gertrudy Wielkiej, Dziewicy: Nabożeństwo do Św. Gertrudy Wielkiej, Dziewicy.
Idź do oryginalnego materiału