11 LIPCA. Żywot Św. Zygisberta, Opata.

salveregina.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Św. Zigisbert, opat


Czy wiesz, że…?

  1. Św. Zygisbert był uczniem Św. Kolumbana i razem z nim przybył z Irlandii do Galii, a potem dalej do Szwajcarii.
  2. Założył chrześcijańską osadę w Andermatt, w kantonie Uri, w rejonie przełęczy Św. Gotarda.
  3. Zbudował kapliczkę ku czci Najświętszej Maryi Panny w dzikiej dolinie Renu, gdzie żył jako pustelnik.
  4. Za życia był duchowym przewodnikiem pustelniczej wspólnoty, która po jego śmierci przekształciła się w klasztor w Disentis, uznając go za swojego pierwszego opata.
  5. Jego kult został oficjalnie zatwierdzony dopiero w 1905 roku, mimo iż był czczony lokalnie przez wieki.

5 niezwykłych faktów o Św. Zygisbercie, opacie:

  1. Został pochowany obok Św. Placyda, który według legendy przyniósł mu własną odciętą głowę po męczeńskiej śmierci.
  2. Ich szczątki spoczywają w kamiennym sarkofagu z czasów karolińskich, który przetrwał do dziś w klasztorze Disentis.
  3. W ikonografii przedstawiany jest z makietą kościoła, pastorałem i księgą, co symbolizuje jego rolę jako fundatora i nauczyciela.
  4. Imię Zygisbert pochodzi z języka germańskiego: sigis (zwycięstwo) + bert (jaśniejący, błyszczący).
  5. W IX wieku jego kult niemal zanikł, ale został odnowiony dzięki lokalnym mnichom, którzy odnaleźli jego grób i zaczęli szerzyć opowieści o cudach dokonanych za jego wstawiennictwem — to właśnie te przekazy przyczyniły się do powstania klasztoru Disentis jako ważnego miejsca pielgrzymkowego.

Wysłuchaj żywotu:

Żywot Św. Zygisberta, Opata.

Wspomnienie przypada na dzień 11 lipca.

— Grób znajduje się w kościele Św. Marcina (Kirche St. Martin) przy klasztorze benedyktynów w Disentis, w szwajcarskim kantonie Gryzonia.

Zygisbert (= syn zwycięski), przybył ze Św. Kolumbanem, jako jego uczeń, z Irlandii do Francji. Zygisbert dotarł aż do Graubiinden w Szwajcarii i przybył w okolicę góry Św. Gotarda. Potem jako Misjonarz poszedł do Uri, założył przy Andermat chrześcijańską osadę, a choćby zapuścił się w górną dolinę Renu w pustkowie Dizentis, zamknięte skałami i górami. Tam zbudował kapliczkę ku czci Najświętszej Maryi Panny i żył jako pustelnik. Przyłączyło się do niego kilku uczniów. Potem zbudował klasztor Benedyktynów i kościół ku czci Św. Marcina, i był pierwszym Opatem tego klasztoru. Grunt i miejsce po temu dał nawrócony szlachcic Placyd, którego pamięć również dziś się obchodzi. Namiestnikiem króla Franków był wtedy hrabia Wiktor w Chur, który dopuszczał się krzywd, swawolne wiódł życie, a względem pobożnych, ubogich i niewinnych był okrutnym. Mimo iż był bogaty, ogłosił klasztor za swoją własność. Święty polecił Placydowi, który wstąpił jako mnich do klasztoru, by namiestnikowi uczynił przedstawienie. ale ten, podjudzony przez złą niewiastę, kazał Placydowi w powrocie ściąć głowę, którą tułów przyniósł Św. Zygisbertowi. Ciało Św. Placyda ze czcią złożono w kościele. Pod namiestnikiem załamał, się most, spadł więc do Renu i utonął. Św. Zygisbert wiódł dalej pobożny żywot, w widzeniu pocieszyła go Najświętsza Marya Panna, umarł 11. lipca około r. 636. Zwłoki jego święte złożono obok Placyda, a Pan Bóg uzacnił je licznymi cudami.

Nauka moralna.

„Cudze nie tuczy”, mówi przysłowie. Sprawdza się to zwłaszcza na grabieżcach dóbr kościelnych i zakonnych. Takich karze Pan Bóg często już w tym życiu. A gdyby choćby złoczyńca uszedł kary na ziemi, czy ujdzie Sprawiedliwego i strasznego Sądu Bożego? — Żadną miarą.

Modlitwa.

Udziel nam, prosimy Cię, Panie, abyśmy zawsze pamięć Twych Świętych, Zygisberta i Placyda, z czcią obchodzili, i za ich przyczyną łaskawej Twej Opieki doznawali. Amen.

Źródło: Skarbiec Świętych Pańskich oprac. Ks. Dr W. Galant 1909r.

Idź do oryginalnego materiału