Niedzielnej mszy świętej przewodniczył prowincjał polskich oblatów – o. Marek Ochlak OMI. Homilię wygłosił z kolei sekretarz prowincjalny, o. Wojciech Popielewski OMI.
– Oto nasze rodzinne święto. Jesteśmy wielką wielopokoleniową wspólnotą, która świętuje trzydziestą rocznicę poświęcenia kościoła. Świątynia jest miejscem, w którym łączy się doczesność z wiecznością – mówił ojciec Popielewski.
Sekretarz prowincjalny zwracał też uwagę, iż jako wierni nie jesteśmy dziećmi błąkającymi się we mgle, ale pielgrzymami, którzy wiedzą, dokąd idą.
– Tu w świątyni dowiadujemy się, iż to, co najlepsze pozostało przed nami, a nasze życie ma kierunek. Jak dobrze, iż jest tutaj ta świątynia, do której prowadzą wszystkie drogi wrocławskich Popowic. Musimy sobie jednak ciągle zadawać pytanie, czy drogi naszego życia także zmierzają w tym kierunku, w kierunku Boga – zaznaczał ojciec Popielewski.
Cała homilia dostępna jest tutaj.
Proboszcz wrocławskiej parafii, o. Błażej Mielcarek OMI, podkreśla, iż jubileusz to przede wszystkim okazja do dziękczynienia Bogu za wieloletnią opiekę Maryi nad parafianami oraz całą społecznością.
– Chcemy podziękować za 30 lat od poświęcenia naszego kościoła, za nieustanną opiekę Matki Bożej nad nami, oblatami, i wszystkimi, którzy uczestniczą w życiu naszej parafii. W duchu wdzięczności planowane są różne wydarzenia, które mają umocnić więzi między parafianami i gośćmi.
Jednym z takich wydarzeń był koncert symfoniczny zespołu BŁOGOsfera, w ramach którego wierni zgromadzeni w kościele wysłuchali dwóch świadectw: Karoliny i Bartka Kielisiów oraz Natalii Janiak. Prelegenci mówili o swoim doświadczeniu wiary oraz roli Maryi w swoim życiu. W trakcie uroczystości została również poświęcona figura św. Józefa, która od tej pory będzie miała znajdowała się w świątyni.
W nadchodzących miesiącach parafia planuje wiele inicjatyw ewangelizacyjnych, m.in. Kurs Alfa oraz rekolekcje adwentowe, które są stałym elementem duchowego wzrostu każdej wspólnoty parafialnej. W przyszłym roku planowana jest także ewangelizacja uliczna. Misjonarze chcą dotrzeć do jak największej liczby osób.
– Naszym celem jest budowanie wspólnoty opartej na autentycznym świadectwie życia. Ludzie przestali słuchać ogólników, potrzebują konkretnego, prawdziwego świadectwa – podkreśla ojciec Błażej Mielcarek OMI.
Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Wrocławia, do dzielnicy Popowice, w 1928 r. Wcześniej, bo w 1905 r. wybudowano tu kaplicę pw. św. Jerzego i utworzono samodzielny okręg duszpasterski, który w roku 1914 został podniesiony do rangi parafii. Oblaci niemieccy, na prośbę biskupa, nabyli teren z kościołem oraz plebanią i osiedlili się w połowie stycznia 1928 r. Po II wojnie światowej, 1 1947 r., posługę w tej parafii we Wrocławiu podjęli oblaci z prowincji polskiej. Na prośbę ówczesnego administratora apostolskiego posługując jeszcze w dwóch sąsiadujących z parafią kaplicach, które z czasem stały się samodzielnymi parafiami na Pilczycach i Kozanowie. Po uzyskaniu pozwolenia władz został wybudowany nowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, poświęcony w 1994 r. Z czasem wyremontowano salki parafialne i dom oblacki. Oblaci, oprócz prowadzenia duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowani są w posługę w zakładzie karnym oraz w pracę naukową na PWT. Aktualnym przełożonym domu jest o. dr Marian Puchała OMI.
tekst: Michał Jóźwiak
zdjęcia: fot. Szyszka Fotografia