Kontrowersyjny projekt ustawy o wspomaganym umieraniu w Wielkiej Brytanii może zostać opóźniony do 2029 roku z powodu licznych poprawek i obaw dotyczących jego wykonalności.
Projekt ustawy, który miałby wprowadzić medycznie wspomagane samobójstwo w Anglii i Walii, spotkał się z krytyką i zarzutami o stronniczość.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Madeleine Teahan | 27 marca 2025 |Photo credit: Źródło: Marinesea/Shutterstock
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Projekt ustawy parlamentarnej, który umożliwiłby wspomagane samobójstwo w Anglii i Walii, może nie zostać wdrożony przez kolejne cztery lata z uwagi na rosnące obawy co do wykonalności takiego systemu.
Według kilku brytyjskich publikacji, m.in. The Times, The Guardian i Catholic Herald, przyszłość przepisów wydaje się niepewna, ponieważ mogą one wejść w życie dopiero w 2029 r. ze względu na wprowadzone do nich zmiany.
Początkowo sądzono, iż wdrożenie ustawy może potrwać dwa lata, ale posłanka Kim Leadbeater, która jest pomysłodawcą ustawy, stwierdziła, iż opóźnienie może wynieść choćby cztery lata.
Kiedy „antyprawo” wejdzie w życie
Rzecznik Leadbeatera powiedział: „Kim zawsze jasno mówił, iż ważniejsze jest wprowadzenie adekwatnych przepisów dotyczących wspomaganego samobójstwa niż szybkie ich uchwalenie”.
„Ustawa zawiera teraz jeszcze silniejsze zabezpieczenia niż wtedy, gdy została po raz pierwszy złożona, z nową komisją ds. dobrowolnego wspomaganego umierania kierowaną przez sędziego i wielodyscyplinarnymi panelami, które będą badać każdy wniosek. Ich wdrożenie nieuchronnie potrwa dłużej” – kontynuował rzecznik.
„Ale czteroletni limit nie jest celem, to zabezpieczenie. Kim ma nadzieję i wierzy, iż usługa może być świadczona szybciej, jeżeli stanie się prawem pod koniec tego roku”.
Od czasu, gdy w styczniu parlamentarzyści poparli projekt ustawy, przechodził on przez etap prac w komisjach, w trakcie których był dokładnie badany przez kilku parlamentarzystów.
Proces ten jest jednak przedmiotem kontrowersji z powodu oskarżeń o stronniczość, wysuwanych przez działaczy kampanii. Podkreślają oni, iż komisja ma nieproporcjonalnie dużą większość członków popierających projekt ustawy.
Niebezpieczne prawodawstwo
26 marca gazeta The Times opublikowała artykuł redakcyjny zatytułowany „Niebezpiecznie wadliwe prawodawstwo dotyczące wspomaganego umierania powinno zostać porzucone”, który kończył się następująco: „Niewdzięczne zadanie zbadania tej złowrogiej i niedopracowanej propozycji spadło na barki kilku odważnych parlamentarzystów w komisji… Dzięki nim jej wady zostały śmiertelnie ujawnione. Pozostaje tylko zadać ostateczny cios i zabić ten projekt ustawy”.
Po wiadomości, iż wdrożenie może zostać opóźnione, była paraolimpijka i para między ławami (członek bezpartyjny, który zasiada w ławach, które przecinają izbę Lordów) Tanni Grey-Thompson powiedziała CNA: „Jestem rozczarowana procesem. To potencjalnie największa zmiana legislacyjna w naszym społeczeństwie i wydaje się, iż została przeforsowana w szybkim tempie. Kiedy zwrócisz uwagę na liczbę poprawek mających na celu poprawę zabezpieczeń, które są odrzucane, jest to dość rozczarowujące”.
„Ciągle mówiono nam, iż to najbezpieczniejszy projekt ustawy na świecie, ale to dość nisko postawiona poprzeczka, ponieważ każda jurysdykcja zmieniła się od początku, a zabezpieczenia stały się słabsze” – dodała. „Trudno powiedzieć, co sądzić o tym potencjalnym opóźnieniu i czy wynika to z faktu, iż zaczęli rozumieć, iż w obecnej formie projekt ustawy jest niewykonalny”.
Grey-Thompson kontynuowała: „Tak wiele organizacji wyszło i powiedziało, iż to okropny projekt ustawy. jeżeli rząd chce pomagać ludziom, musi przyjrzeć się opiece paliatywnej. Kiedy spojrzysz na inne propozycje dotyczące cięć w wydatkach na zasiłki socjalne i paliwo zimowe, zobaczysz, iż popycha to osoby narażone w kierunku jeszcze większej podatności. W kontekście budżetu wiele organizacji charytatywnych mówiło o wpływie na osoby narażone. To niepokojący czas”.
słowa kluczowe: wspomagane umieranie, Wielka Brytania, opóźnienie, kontrowersje, ustawa,