🎥U Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

salveregina.pl 3 dni temu
Zdjęcie: U Św. Teresy od Dzieciątka Jezus


1. DOM RODZINNY.

Buissonnets (co można przełożyć na język polski jako „Krzaczki”) – urokliwa posiadłość rodzinna, w której dorastała Św. Terenia.

Wejście do posiadłości rodzinnej, w której dorastała Św. Terenia.

Galeria zdjęć obrazująca najważniejsze momenty życia Św. Teresy.

Poniżej zdjęcia obrazujące wnętrze pokoi posiadłości rodzinnej Św. Teresy. Dom zorganizowany jest w taki sposób, iż można zwiedzać i oglądać kilka najważniejszych pomieszczeń noszących ślady ich mieszkańców. Meble, dywany, zegary, naczynia, tkaninowe tapety, rodzinne pamiątki – biżuterię Zelii, wędki Ludwika i jego sprzęt zegarmistrzowski, różańce, obrączki i zdjęcia. Nie brakuje też pamiątek po Teresie – czapeczki niemowlęce, zabawki, a choćby kaftaniki i skarpetki.

Poniżej widzimy wystrój pokoju Św. Teresy. Warto zwrócić uwagę na figurkę Matki Bożej Niepokalanej Poczętej, która w pokoju jest kopią, natomiast oryginalna znajduje się w Bazylice.

Kolejne poniższe zdjęcia obrazują Mały ogród Św. Teresy wokół posiadłości domu.

Jeden z ołtarzy, który mała Teresa nazywała cudem. Zrekonstruowany przez siostry w tym miejscu, gdzie sama je wzniosła. Wszystko jest autentyczne, z wyjątkiem zieleni. Z tych samych statuetek w różnych okolicznościach ustawiano inne małe ołtarze.

Tabliczka ukazująca list otrzymany przez Św. Teresę.

2. BAZYLIKA

Powyższa tabliczka informująca zwiedzających o następującym fakcie.

W tej kaplicy pan Martin i jego córki uczestniczyli w sobotniej Mszy Świętej.

ŚW. TERESA MÓWI NAM…

Dał mi siebie w Komunii Świętej… nie po to, aby pozostać w złotym cyborium, codziennie zstępuje z Nieba, nie po to, aby znaleźć inną, ale dlatego, iż pragnie znaleźć lepszą niż pierwsze: Niebo naszej duszy, stworzone na Jego obraz, żywa świątynia uwielbionej Trójcy! … Ach! gdyby uczeni przyszli mnie przesłuchać, niewątpliwie byliby zdumieni, widząc, iż czternastoletnie dziecko rozumie tajemnice doskonałości, tajemnice, których cała ich nauka nie jest w stanie odkryć, gdyż aby je posiąść, trzeba być ubogim duchem!

Przetłumaczenie treści zawartej na powyższej tabliczce:

ŚLADAMI ŚWIĘTEJ TERESY

HENRI PRANZINI I MODLITWA

W tej kaplicy rodzina Martinów przychodziła w ciągu tygodnia na mszę. To właśnie przed tą płaskorzeźbą Jezusa na Krzyżu, która znajdowała się w chórze, Teresa modliła się za Pranziniego, zbrodniarza, który zamordował dwie kobiety i małą dziewczynkę.

ŚWIĘTA TERESA MÓWI NAM…

„Słyszałam o wielkim zbrodniarzu, który właśnie został skazany na śmierć za straszne zbrodnie, wszystko wskazywało na to, iż umrze bez skruchy. Poczułam w głębi serca pewność, iż nasze pragnienia zostaną zaspokojone, ale aby dodać mi odwagi do dalszej modlitwy za grzeszników, powiedziałam Dobremu Panu, iż jestem pewna, iż ​​przebaczy biednemu, nieszczęsnemu Pranziniemu. Prosiłam go jedynie o „znak” pokuty dla mojego prostego pocieszenia… Moja modlitwa została wysłuchana co do joty! Dzień po jego egzekucji znalazłam w ręku gazetę „La Croix”. Pranzini wszedł na szafot, gdy nagle się odwrócił, chwycił krucyfiks podarowany mu przez księdza i trzykrotnie ucałował jego Święte Rany! …Wtedy jego dusza poszła przyjąć miłosierny Wyrok Tego, Który oświadcza, iż ​​w Niebie większa będzie euforia z jednego grzesznika, który pokutuje, niż z 99 sprawiedliwych, którzy nie potrzebują pokuty!”

MODLITWA.

Panie, na wzór Teresy, daj nam zrozumieć otchłanie Miłości i Miłosierdzia, które płyną z Twojego Serca, i daj nam zdolność wypraszania Twojego przebaczenia dla wszystkich grzeszników.

W tej kaplicy rodzina Marinów uczestniczyła w tygodniu we Mszy Świętej.

ŚW. TERESA MÓWI NAM:

Słyszałam rozmowy o wielkim przestępcy skazanym na karę śmierci, wszystko wskazywało na to, iż umrze bez skruchy, powiedziałem, iż nie umrze biedny Pranzini, zapytałam go tylko: „czy pokuta za moją matkę, modlitwa pocieszenia została wysłuchana co do joty! Aby dowiedzieć się o egzekucji, natknęłam się na gazetę: „La Croix”. Pranzini chwycił Krzyż podarowany mu przez księdza i ucałował jego Święte Rany trzy razy!

Nazywa się Kaplicą Najświętszej Maryi Panny. Jej budowę rozpoczęto w 1435 roku z inicjatywy biskupa Pierre’a Cauchon. Od innych części kościołów wyróżnia się lekkością i przejrzystością. Pozbawiony okien pierwszy poziom ozdobiony jest trójlistnymi arkadami i płaskorzeźbami. Nad nim znajdują się duże okna z efektownymi traktami 1/4, które wpuszczają światło. • Spandrele ślepych arkad ozdobione są fantastycznymi zwierzętami lub wzorami roślinnymi. • Znajduje się w nim grób budowniczego, którego ramiona znajdują się na zworniku absydy. W 1931 roku prace wykopaliskowe pozwoliły na odnalezienie sarkofagu Pierre’a Cauchon, który umieszczono po lewej stronie kaplicy. – Płaskorzeźby znalezione w ślepych arkadach pochodzą z XV wieku i są pomnikami nagrobnymi kanoników. Kanonik klęczy, strzeżony przez Świętego Patrona swojego domu kanonicznego (ściana północna: domy kanoników Św. Pawła, Św. Jakuba, Św. Ursyna. Ściana południowa: domy kanoników Św. Marcina, Św. Michała, Św. Katarzyny). Daje pergamin Dziewicy Maryi, siedzącej z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Wszyscy Kanonicy zwróceni są w stronę Ołtarza. – Ze starego lektorium pochodzą dwie kolejne XV-wieczne płaskorzeźby, znajdujące się po lewej stronie XIX-wiecznego neogotyckiego Ołtarza. Przedstawiają Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa. Śpiący żołnierze strzegący grobowca ubrani są jak angielscy żołnierze wojny stuletniej… W tej kaplicy można oddawać cześć Prawdziwej Obecności. Jest to sygnalizowane czerwonym światłem.

W tej kaplicy możemy zobaczyć konfesjonał, gdzie Teresa poszła do Spowiedzi po raz pierwszy w wieku 7 lat.

ŚWIĘTA TERESA MÓWI NAM…

Weszłam do konfesjonału i uklęknęłam, ale kiedy otworzył drzwiczki Ojciec Ducellier nikogo nie widział, więc mi powiedział wstać… Spowiadałam się jak duża dziewczynka i z wielką pobożnością przyjęłam jego błogosławieństwo… Kiedy odeszłam od konfesjonału, byłam taka szczęśliwa i taka lekka, iż nigdy wcześniej nie czułam w sercu tyle radości. (Rękopis A)

MODLITWA

Panie, daj nam wielką wiarę w Twoją Miłość.

Poniższa tabliczka z informacjami, w której czytamy:

ŚWIĘTA TERESA MÓWI NAM…

«Weszłam do konfesjonału i uklęknęłam, ale kiedy Ojciec Ducellier otworzył drzwiczki, nikogo nie widział, więc powiedział mi: wstań!…

Spowiadałam się jak duża dziewczynka i z wielką pobożnością przyjęłam jego błogosławieństwo… Kiedy odeszłam od konfesjonału, byłam taka szczęśliwa i taka lekka, iż nigdy wcześniej nie czułam w sercu tyle radości” (Manuskrypt A 16v)

3. KARMEL I MUZEUM.

To jest korona z róż.

W dniu złożenia profesji przeorysza włożyła na głowę młodej siostry koronę z róż.Chcę innej Korony niż Ty, mój Umiłowany”.

Notatka zawodowa Teresy:

8 Września 1890r. – Teresa napisała tę modlitwę, która wyraża sens, jaki nadawała swemu życiowemu zaangażowaniu w naśladowaniu przykładu Jezusa w Karmelu.

Wyznanie Wiary.

Teresa, gdy została zaatakowana przez „najgęstszą ciemność”, odpowiedziała aktem wiary. Ukłuła się w palec i kroplami krwi napisała „Wierzę w Boga” na ostatniej stronie księgi zawierającej cztery ewangelie, które zawsze nosiła przy sercu. „Byłam gotowa przelać ostatnią kroplę swojej krwi, aby wyznać istnienie Nieba”.

Naśladowanie Chrystusa.

Teresa znała tę księgę niemal na pamięć, która pielęgnowała jej miłość do Chrystusa Jezusa.

Akt ofiarowania Miłości Miłosiernej.

9 czerwca 1895 roku z sercem płonącym miłością Teresa napisała tę słynną modlitwę. 11 czerwca wraz ze swoimi nowicjuszkami odmawia tę ofiarę przed figurą Matki Bożej Uśmiechniętej.

Wejdź przez drzwi do pierwszej celi Teresy. Płytki znajdowały się w korytarzu przed tymi drzwiami. Teresa chodziła po nich za każdym razem, gdy przechodziła przez te drzwi.

„Wstąpiłem do Karmelu, aby ratować dusze a przede wszystkim modlić się za kapłanów”.

W czasach Teresy malowanie i iluminowanie obrazów stanowiło dodatkowy dochód gminy. Siostry kupowały miniaturowe ilustracje, wydrukowane już w czerni i bieli na pergaminie, które następnie manualnie malowały lub oświetlały.

Niektóre miniaturowe ilustracje namalowane przez Teresę. W czasach Teresy malowanie i iluminowanie obrazów stanowiło dodatkowy dochód gminy.

Przedmioty namalowane przez Teresę: świecznik, posąg Św. Germaine z Pibrac, paski do chodaków, muszlę ostryg i kamyk.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału