W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia we wszystkich klasztorach paulińskich rozpoczęła się nowenna do św. Pawła I Pustelnika., czyli tzw. Pawełki. Jest to dziewięciodniowe nabożeństwo ku czci patriarchy tego Zakonu.
– Pawełki są niezwykle istotną uroczystością w życiu zakonnym paulinów. Jest to czas przypomnienia i refleksji nad powołaniem i życiem zakonnym – wyjaśnił rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Bortnik. – Bardzo ważne wydarzenie, powiedzielibyśmy, bo to cały ciąg zdarzeń. Wiąże się z tym oczywiście dziewięciodniowe nabożeństwo, dziewięciodniowe trwanie w zadumie nad życiem paulińskim, nad życiem św. Pawła Patriarchy, nad charyzmatem zakonu. Myślę, każdy z paulinów przeżywa to po swojemu, przeżywa właśnie swoje powołanie i jak ono się ma do charyzmatu całego zakonu, ale również euforia z tego, iż przychodzą pielgrzymi, zwłaszcza tu na Jasną Górę, z nami świętować, z nami czcić naszego patriarchę, dziękować Bogu za posługę całego zakonu w Kościele. 15 stycznia to oczywiście uroczystość św. Pawła, przeżywana bardziej wewnętrznie wśród ojców i braci tu na Jasnej Górze, a wszystkich serdecznie zapraszamy już dzisiaj na tzw. zewnętrzną uroczystość na niedzielę 19 stycznia o godzinie 11.00 uroczysta Suma pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, a o godzinie 17.00 chyba najbardziej wyczekiwane przez wszystkie dzieci zwłaszcza nabożeństwo połączone z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa.
W czasie nowenny, każdego dnia wieczorem paulini po procesyjnym przejściu przez Bazylikę gromadzą się na modlitwie w kaplicy św. Pawła I Pustelnika. W modlitwie towarzyszą im również liczni wierni:
– Chociażbyśmy bardzo chcieli, żeby to wyglądało skromnie, bo mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, iż Paulini to jednak zakon pustelniczy i to zawołanie “sam na sam z Bogiem” pozostało bardziej w tych dniach właśnie przywoływane i przypominane. To samo to, iż tych mnichów często idzie koło 70, tutaj na Jasnej Górze prawie 100 Paulinów mieszka, więc powoduje to ten charakter jeszcze bardziej uroczysty, ale jak najbardziej właśnie ta euforia współdzielona z tymi wszystkim, którzy chcą z nami się modlić, a więc chóry jasnogórskie, orkiestra jasnogórska upiększające to nabożeństwo, a przede wszystkim obecność wszystkich pielgrzymów daje ten efekt właśnie, ale nie zapominamy o tym, co najważniejsze, a więc o tym, co nas gromadzi tutaj i jest to życie św. Pawła, jego dziedzictwo, jego przesłanie. Odnalezienie, myślę się, też na nowo i w świecie, i w Kościele dla Paulinów jako pustelników, bo niełatwo tu na Jasnej Górze być pustelnikiem, a tym bardziej we współczesnym świecie, kiedy media i inne rzeczy powodują, iż ten świat wdziera się drzwiami, oknami. To jednak właśnie, aby znaleźć te chwile na zadumę “sam na, sam z Bogiem” i porównanie swojego życia z tym, jakie powinno być życie Paulina.
Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. To właśnie tego świętego, obrali na swego patrona pustelnicy jednoczący się w XIII wieku na Węgrzech w nowy zakon.