Historyczny moment w Watykanie! Po raz pierwszy kobieta obejmuje kierownictwo watykańskiej dykasterii.
Raffaella Petrini przełamuje bariery, wprowadzając nową erę w Kościele katolickim.
Czas czytania: ok. 2 minuty.
Źródło: | EWTN Polska | 08 stycznia 2025 |Photo credit: Simona Brambilla/FB
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
To wyjątkowa chwila w historii Watykanu. Papież Franciszek po raz pierwszy mianował kobietę na najwyższe stanowisko w dykasterii Kurii Rzymskiej. S. Simona Brambilla została prefektem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zastępcą prefekta został kard. Ángel Fernández Artime, salezjanin i były przełożony generalny księży salezjanów.
Kim jest siostra Simona Brambilla?
Siostra Simona Brambilla to włoska zakonnica, członkini zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia. Przez wiele lat pełniła funkcję przełożonej generalnej swojego zgromadzenia. Jest osobą o bogatym doświadczeniu w pracy misyjnej i w życiu konsekrowanym. W październiku 2023 roku została mianowana sekretarzem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a w styczniu 2025 roku papież Franciszek powołał ją na prefekta tej dykasterii, co czyni ją pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w Kurii Rzymskiej. S. Brambilla jest także członkiem Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu, co świadczy o jej ważnej roli w Kościele katolickim.
Czym zajmuje się Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego?
Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, założona przez papieża Sykstusa V w 1586 r., nadzoruje życie duchowe i organizacyjne prawie 700 000 konsekrowanych kobiet i mężczyzn na całym świecie. W jej gestii znajdują się zakony, zgromadzenia zakonne oraz stowarzyszenia życia apostolskiego. Dykasteria odpowiada za formację, misję oraz zarządzanie tymi wspólnotami, dbając o ich tożsamość i misję w Kościele. Zgodnie z danymi Watykanu z 2024 r., w tej chwili pod jej jurysdykcją znajduje się 559 228 zakonnic oraz 128 559 księży zakonnych. Ważne jest jednak, iż księża diecezjalni podlegają osobnej Dykasterii ds. Duchowieństwa.
Papież Franciszek kontynuuje proces powierzania kobietom kluczowych ról w Watykanie, wcześniej mianując m.in. s. Alessandrę Smerilli na sekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz s. Rafaellę Petrini na stanowisko sekretarza generalnego Gubernatoratu Watykanu.
słowa kluczowe: Watykan, kobieta na czele, dykasteria, Raffaella Petrini, przełom,