– To dobry ruch biznesowy – prezes Huty Częstochowa o przejęciu firmy przez Węglokoks S.A.

3 dni temu
Zdjęcie: huty


Wszystko wskazuje na to, iż problemy Huty Częstochowa, o których mówiło się od dłuższego czasu, zostaną w końcu rozwiązane, a sam zakład otrzyma „nowe życie”. Firma na podstawie porozumienia z syndykiem masy upadłościowej została wydzierżawiona jednej z z największych firm w województwie śląskim Grupie Kapitałowej Węglokoks S.A. Poinformowano o tym w środę, 20 listopada.

Węglokoks na podstawie tego porozumienia przejął obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz będzie odpowiedzialny za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności. Dzierżawa Huty Częstochowa to efekt „dogadania się” z syndykiem masy upadłościowej. Jak wspomniał nowy prezes zarządu Huty Częstochowa oraz wiceprezes Węglokoksu Adrian Sienicki, nie była to tylko formalność:

Wśród pracowników firmy pojawiały się zaniepokojone głosy, iż nowy właściciel może chcieć wprowadzić jeszcze większe ograniczenia w zatrudnieniu, czyli dokonać zwolnień. Prezes Sienicki uspokaja jednak, iż do takiej sytuacji nie dojdzie:

Na niekorzyść Huty Częstochowa, w kontekście przejęcia zakładu przez potencjalnego inwestora, mogła wpływać niezbyt dobra historia biznesowa firmy. W przeszłości z prowadzeniem Huty Częstochowa nie poradziły sobie m.in. ISD, Sunningwell International Polska, czy ostatnio Liberty Częstochowa. Nie odstraszyło to jednak Węglokoksu:

Prezes Sienicki widzi przyszłość Huty Częstochowa m.in. w wykorzystaniu możliwości, jakie daje w tej chwili również sytuacja geopolityczna, czyli w nawiązaniu współpracy np. z Polską Grupą Zbrojeniową. Produkcja wytwarzana w zakładzie mogłaby być tutaj solidnym argumentem:

Węglokoks S.A. to spółka, której właścicielem jest Skarb Państwa. Tworzą ją podmioty działające w trzech obszarach: hutnictwo, energetyka, handel i logistyka. Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa jest właścicielem spółki Węglokoks Energia. W segmencie logistycznym grupa Węglokoks posiada spółki Inter Balt i Polské uhlí, jest większościowym właścicielem spółek Port Północny i Polkarbon, a mniejszościowym – spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej lotniskiem Katowice.

Fot. www.gov.pl, Waldemar Deska (PAP)

Idź do oryginalnego materiału