Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu. Jacek Cichocki pokieruje Kancelarią Sejmu

1 rok temu
Zdjęcie: Szymon Hołownia


Obaj współpracowali z „Więzią”.

Na pierwszym posiedzeniu 13 listopada 2023 r. Sejm X kadencji Rzeczypospolitej Polskiej wybrał na swego marszałka Szymona Hołownię. Jak informowała Wp.pl, i potwierdzają to nasze źródła, funkcję szefa Kancelarii Sejmu ma zaś objąć Jacek Cichocki.

Obaj współpracowali z „Więzią”. Szymon Hołownia – zanim przeszedł do aktywności politycznej – pojawiał się na naszych łamach jako publicysta. Pisał m.in. o celebrytach jako prorokach kultury masowej (2007) i o wizycie papieża Franciszka w Polsce (2016).

W swoim wczorajszym wystąpieniu inauguracyjnym Szymon Hołownia zapowiedział, iż wokół Sejmu znikną barierki, postawione tam w poprzedniej kadencji. Zamierza on także utworzyć podcast marszałka, którego gośćmi będą przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych.

Ma również poprawić współpracę z mediami i dziennikarzami poprzez przywrócenie śniadań prasowych i regularnych briefingów, a także skonsultować z najstarszymi stażem dziennikarzami sposoby, w jakie można uczynić Sejm bardziej otwartym. „Obiecuję, iż to będzie nowy, otwarty Sejm. W Sejmie X Kadencji Patria zawsze będzie stała nad interesem tej czy innej partii” – deklarował nowy marszałek na Twitterze.

Jacek Cichocki był inicjatorem projektu Oczyszczalnia

Natomiast Jacek Cichocki, socjolog, wieloletni działacz Klubu Inteligencji Katolickiej i członek Zespołu Laboratorium „Więzi”, był m.in. pomysłodawcą i koordynatorem flagowego projektu naszego think tanku: Projektu Oczyszczalnia. W 2022 r. zaś brał udział (z Pawłem Kowalem i Darią Gosek-Popiołek) w dyskusji na łamach kwartalnika „Więź” o zaangażowaniu katolików w polską polityce.

Laboratorium „Więzi” to personalistyczny, chrześcijański, niezależny i interdyscyplinarny think tank środowiska skupionego wokół kwartalnika „Więź” i serwisu Więź.pl. Projekt Oczyszczalnia zaś to prowadzony według nowatorskiej metody proces refleksji nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed Polską.

Oczyszczalnia łączyła metody warsztatowe, seminaryjne i wykładowe w procesie międzyśrodowiskowej refleksji ponad podziałami, dla której punktem wyjścia był najnowszy dorobek z różnych dziedzin humanistyki i nauk społecznych. Owocami prac Projektu Oczyszczalnia były opracowania dotyczące m.in. migracji, demografii, konsekwencji wojny w Ukrainie, kryzysu zdrowia psychicznego czy polaryzacji w Polsce.

Inicjatorem Oczyszczalni i koordynatorem projektu w latach 2017–2019 był Jacek Cichocki. W kolejnych latach współkoordynatorami tego przedsięwzięcia byli Konrad Ciesiołkiewicz i Zbigniew Nosowski, a sekretarzami Zuzanna Balcer i Bartosz Bartosik.

„Więź”: polityczna i niepartyjna

Środowisko „Więzi” od początku swojego istnienia gromadzi osoby aktywne publicznie. Po przemianach demokratycznych w 1989 r. „Więź” zdecydowała o przyjęciu postawy ponadpartyjnego zaangażowania obywatelskiego przy jednoczesnym uznaniu polityki za jedno z najważniejszych narzędzi służących budowaniu dobra wspólnego. Dlatego osoby związane (bliżej lub dalej) z „Więzią” zajmowały ważne funkcje polityczne i publiczne. Nigdy jednak nie otrzymywały formalnego poparcia od środowiska, gdy ubiegały się o ważne urzędy polityczne.

Tak było na przykład wtedy, gdy założyciel naszego czasopisma Tadeusz Mazowiecki zostawał premierem i ubiegał się o prezydenturę. Andrzej Wielowieyski był posłem, senatorem i europarlamentarzystą.

Do korpusu dyplomatycznego z naszej redakcji trafili m.in. Stefan Frankiewicz (reprezentował Polskę przy Stolicy Apostolskiej) czy Agnieszka Magdziak-Miszewska (Rosja, USA, Izrael). Andrzej Friszke był w latach 1999–2006 członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2011–2016 członkiem Rady IPN. Z kolei Marek Rymsza jest od 2017 r. doradcą prezydenta Andrzeja Dudy ds. społecznych.

Przeczytaj także: Co jeżeli nie christianitas? Puste miejsce po Kościele w polityce

Idź do oryginalnego materiału