O historii cudownej figurki Dzieciątka Jezus Koletańskiego opowiada Siostra Ewelina OSFB z krakowskiego klasztoru Sióstr Bernardynek – Mniszek III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu.
Proszę Siostry, w tym roku świętujemy jubileusz 200-lecia obecności cudownej figurki Dzieciątka w krakowskim kościele Sióstr Bernardynek. Jak Dzieciątko Koletańskie znalazło się w Waszym kościele?
Do Krakowa figurka trafiła niesiona nurtem Wisły. Nie wiadomo, kto ją tam wrzucił i jakie były jej wcześniejsze losy. Zatrzymała się przy brzegu, naprzeciwko klasztoru Sióstr Koletek – stąd nazwa Dzieciątko Koletańskie. Zakonnice umieściły Je w klasztornym refektarzu. Wtedy zaczęły dziać się pierwsze cuda. Lata napaści Szwedów na Kraków (1655 – 1657) doprowadziły do zniszczenia klasztoru. Ocalał tylko ołtarz z figurką Dzieciątka Jezus. To wywołało zdziwienie Szwedów, którzy zrezygnowali z planów otwarcia w tym miejscu stajni dla koni. Postanowili pozbyć się figurki. Jeden z najeźdźców miał ją wrzucić do Wisły, ale mimo kilku prób, figurka mocno trzymała się jego ręki. Z kłopotu wybawił Szweda przechodzący obok Żyd, który postanowił odkupić tajemniczy przedmiot. Miał nadzieję, iż na nim zarobi, gdy w Krakowie zapanuje spokój. Plan ten zrealizował niedługo po odejściu Szwedów, sprzedając figurkę Siostrom Bernardynkom za 50 złotych. euforia mniszek z nowego nabytku nie trwała jednak długo, bo Siostry Koletki gwałtownie zażądały zwrotu Dzieciątka. Bernardynki jednak tego nie chciały. Wówczas w nocy kilku siostrom jednocześnie przyśnił się Pan Jezus i oznajmił: „Córki moje, jeżeli Mnie nie oddacie tam, kędy Mnie się miejsce upodobało, tedy wszystkie ciężko zachorowawszy wymrzecie”. I rzeczywiście – siostry, które miały widzenie, zachorowały. Nie czekały więc na dalszy rozwój wypadków i natychmiast rano, w uroczystej procesji odniosły figurkę Koletkom, same odzyskawszy przez to zdrowie.
W 1823 roku doszło do likwidacji klasztoru Koletek. Ostatnie dwie siostry zostały przeniesione do klasztoru św. Józefa i wraz z nimi, jako drogocenny skarb, przybyła tu figurka Dzieciątka. Mija właśnie 200 lat od tego wydarzenia.
Z początkiem września będziemy mogli obejrzeć jubileuszowy płaszczyk i sukienkę Dzieciątka Koletańskiego. Zostaną one wystawione w kościelnej gablocie. Jak długo były przygotowywane szatki?
Trudno określić czas, bo działo się to etapami. Szatki zostały przygotowane z wotów dziękczynnych składanych przez wiernych, i wyhaftowane przez jedną z Sióstr Bernardynek.
Dlaczego właśnie 8 września nastąpi poświęcenie nowego stroju Dzieciątka Jezus?
Chciałyśmy podkreślić Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Jej uroczystość Dzieciątko Jezus otrzyma od nas wyjątkową sukienkę i płaszczyk. Jest to więc prezent od wiernych nie tylko dla małego Jezusa, ale także dla Matki Bożej.
Wiemy z wielu opublikowanych świadectw, iż nie każdy ma możliwość aby przyjechać do Krakowa. Uroczystość będzie transmitowana?
Tak. Zapraszamy na naszą stronę, gdzie będzie można śledzić te wydarzenia: www.bernardynki.com
Kiedy myślimy o Szatkach Dzieciątkowych, przychodzi nam na myśl Ewangelia i słowa kobiety, która cierpiała na krwotok. Miała wielką wiarę, ale bez wiary można przykładać do chorego miejsca Szatki Dzieciątkowe i czekać na cud uzdrowienia?
Nie! Bez wiary uczynimy z tego magiczny obrzęd. Wiara i modlitwa są kluczowe. Szatki nie działają same z siebie, są tylko znakiem naszego oddania i właśnie wiary w moc Boga. Ich używanie należy zawsze łączyć z modlitwą i zaufaniem Bogu. To On czyni wszelkie cuda.
Skąd pochodzi Woda Dzieciątkowa?
Historia zwyczaju związanego z Wodą Dzieciątkową nie jest znana. Wiem tylko, iż istnieje on od bardzo dawna. Woda również jest znakiem. Wcześniej zostaje poświęcona, a następnie zanurzamy w niej nóżki Dzieciątka Koletańskiego. W ten sposób woda ma kontakt z cudowną figurką. Należy również posługiwać się nią podczas modlitwy do Dzieciątka. Można ją też wypić lub pokropić pomieszczenia.
Używanie Szatek i Wody Dzieciątkowej należy zawsze łączyć z odmawianiem nowenny do Dzieciątka Jezus Koletańskiego?
Można odmawiać nowennę lub inne modlitwy. Można choćby pomodlić się własnymi słowami, ważne, by były one szczere i pełne wiary.
W jaki sposób w mieszkaniu należy przechowywać Szatki i Wodę Dzieciątkową?
Jak każdą rzecz poświęconą. Zawsze z szacunkiem.
Jak się duchowo przygotować by dobrze przeżyć dzień 8 września?
Również przez modlitwę. Dla nas to będzie podwójne święto – Narodzin Matki Bożej, a także uroczystość nałożenia nowych szatek na figurkę Dzieciątka Jezus. W naszym klasztorze trwa nowenna 9 czwartków przed tymi uroczystościami. Czwartek jest bowiem zawsze poświęcony u nas Dzieciątku Koletańskiemu. Przez tę szczególną nowennę polecamy więc wszystkie intencje składane w naszym klasztorze i przygotowujemy się do nadchodzących wydarzeń. Szykujemy też różne materiały propagujące kult Dzieciątka. W związku z rokiem jubileuszowym został wydany specjalny numer naszego czasopisma „Idźmy do św. Józefa”, w całości poświęcony Dzieciątku Koletańskiemu. Ten kwartalnik służy także propagowaniu kultu św. Józefa i jest formą łączności z przyjaciółmi naszego klasztoru. Można go także prenumerować, do czego wszystkich zapraszamy. Szczegóły można znaleźć na Facebooku, na profilu Idźmy do Józefa.
Bóg zapłać za rozmowę.
Marta Dybińska