Serce Watykanu w Częstochowie – wystawa ,,Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” już otwarta!

10 godzin temu

Kaplicę Sykstyńską w Watykanie tworzyły dłonie takich artystów jak Michał Anioł, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio czy Perugino. Niewątpliwie jest ona arcydziełem sztuki sakralnej wszech czasów i wzbudza zachwyt mimo upływu czasu. I choć Częstochowę od tego miejsca dzieli niemal 1600 kilometrów, to jednak ta odległość dzięki wystawie imersyjnej ,,Kaplica Sykstyńska Dziedzictwo” stała się błahostką.

Wystawa, otwarta 10 lutego przy ul. Oleńki w Częstochowie (tuż obok parkingu jasnogórskiego), pozwala przenieść się niemal dosłownie do serca Watykanu i obejrzeć w skali 1:1 klejnot światowej kultury, czyli kaplicę Sykstyńską.

Rzecznik prasowy wystawy Dorota Wielgopolan wyjaśniła, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie wystawy, która od kilku lat ,,krąży” po największych polskich miastach:

– To był pomysł Manusciptum. Zwróciliśmy się do muzeów watykańskich w sprawie utworzenia wystawy multimedialnej w najnowocześniejszej technologii i udało się.

Dorota Wielgopolan zdradziła również, kiedy pomysł wdrożono w życie:

– Pierwszą edycję ,,Kaplica: miała w Warszawie. Był bardzo dobry odbiór. Przedstawienie sztuki w sposób hipernowoczesny cieszy się ogromnym powodzeniem.

Jest szansa, ze wystawę będzie można oglądać do końca roku. Jak wyjaśniła rzeczniczka – jeżeli będzie zainteresowanie, wystawa w Częstochowie będzie dostępna nie do października, a choćby do grudnia 2025 roku.

Anna Pawełek z Domu Emisyjnego Manuscriptum, koordynator wystawy wyjaśniła, na czym polega fenomen Kaplicy Sykstyńskiej:

– Znajdują się w niej dwa z trzech najwybitniejszych dzieł sztuki – ,,Sąd ostateczny” oraz ,,Stworzenie Adama”. Historia twórcy – Michała Anioła, ale też sama symbolika fresków – to coś fascynującego.

W dniu otwarcia wystawę przyszło obejrzeć kilka grup szkolnych Wśród nich – jak można się domyślić – była głównie młodzież. Anna Pawełek była ich przewodnikiem. Zdradziła, iż młodzi ludzie byli bardzo zainteresowani prezentowanymi dziełami.

Podczas otwarcia obecny był rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Bartnik OSPPE. Duchowny stwierdził, iż wystawa, usytuowana w pobliżu klasztoru, poniekąd łączy oba centra duchowości chrześcijańskiej, czyli Watykan i Jasną Górę.

Kaplica Sykstyńska, znana również jako Kaplica Żłóbka, została zlecona przez papieża Sykstusa V w latach 1585-1587 i zaprojektowana przez Domenica Fontanę. Mieści się w okrągłej przestrzeni, zwieńczającej wcześniejszą Kaplicę Żłóbka, odtworzoną na wzór groty betlejemskiej. Głównym elementem kaplicy jest Tabernakulum autorstwa Ludovica del Duca, przypominające Świątynię Salomona. Freski przedstawiające historię narodzin Jezusa zostały wykonane przez artystów pod przewodnictwem Cezarego Nebbii i Giovanniego Guerry, a na bocznych ścianach znajdują się pomniki nagrobne papieża Sykstusa V i św. Piusa V.

Idź do oryginalnego materiału