Sanktuarium w Genazzano – pierwszy wyjazd Leona XIV

20 godzin temu

W sobotnie popołudnie papież Leon XIV odwiedził sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano. Po serdecznym powitaniu udał się na modlitwę przed cudownym wizerunkiem Maryi. Podkreślił, iż już jako zakonnik zawierzał Jej swoją drogę i pragnął rozpocząć pontyfikat właśnie w tym miejscu.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | Vatican News | 11 maja 2025 |
Photo credit: Vatican News
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W sobotnie popołudnie wokół kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano, niedaleko Rzymu, zgromadziły się tłumy mieszkańców i pielgrzymów. Powodem ich obecności była wizyta papieża Leona XIV w tym szczególnym augustiańskim sanktuarium.

Na schodach kościoła Ojca Świętego powitał rektor sanktuarium, o. Ludovico Centra OSA. Papież z uśmiechem pomachał do zebranych wiernych, którzy odpowiedzieli entuzjastycznym aplauzem. Po krótkiej rozmowie z ojcem Centrą, udał się do wnętrza świątyni na modlitwę.

W bazylice Leon XIV pozdrowił zakonników i zatrzymał się na chwilę zadumy przed ołtarzem, a następnie przed wizerunkiem Matki Bożej Dobrej Rady. Wspólnie z obecnymi odmówił modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II, dedykowaną Maryi.

Po modlitwie, wraz z wiernymi, Papież odmówił „Zdrowaś Maryjo” i zaintonował „Salve Regina”. Następnie zwrócił się do zebranych w kościele oraz do tłumu zgromadzonego na zewnątrz, mówiąc:

„Bardzo pragnąłem przybyć tutaj w tych pierwszych dniach nowej posługi, którą powierzył mi Kościół, aby kontynuować tę misję jako sukcesor Piotra”.

Przypomniał również, iż odwiedził to miejsce zaraz po swoim wyborze na przeora generalnego Zakonu Świętego Augustyna, składając wówczas decyzję o „ofiarowaniu życia Kościołowi”. Podkreślił swoją głęboką ufność w Matkę Dobrej Rady, „towarzyszkę światła i mądrości”, przywołując słowa Maryi z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Na zakończenie wizyty Leon XIV wyszedł przed bazylikę, by raz jeszcze pozdrowić wiernych i wyrazić euforia z obecności w tym świętym miejscu.

– Matka nigdy nie opuszcza swoich dzieci. Tak i wy – bądźcie wierni Matce – zachęcał, podkreślając duchowe znaczenie tego miejsca dla Genazzano i całego Kościoła.

Zwracając się do młodzieży – i do tych „młodych duchem” – Papież z uśmiechem dodał:

„Wszyscy nimi jesteśmy!”.
Zachęcił również do entuzjastycznego kroczenia za Jezusem na wzór Maryi. Na zakończenie udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Osobista więź z Maryją

Nabożeństwo do Matki Bożej Dobrej Rady Papież Leon XIV pielęgnował od młodości. Jeszcze jako zakonnik augustiański, kapłan i biskup, zawierzał Jej swoją drogę powołania. W 1985 roku, przygotowując doktorat, pracował na misji augustiańskiej w Chulucanas w Peru. Po obronie rozprawy pt. „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” w 1987 r., został mianowany dyrektorem ds. powołań i misji w augustiańskiej Prowincji Matki Dobrej Rady w USA. W 1999 r. objął funkcję prowincjała tejże prowincji w Chicago.

Miejsce szczególne dla Kościoła

Sanktuarium w Genazzano, prowadzone przez augustianów, przechowuje czczony od wieków wizerunek Matki Bożej, który – według tradycji – przybył z albańskiej Szkodry. To szczególne miejsce związane jest z historią zakonu i papieży. Choć Leon XIII nigdy nie zdołał odwiedzić sanktuarium, w 1903 r. nadał mu tytuł bazyliki mniejszej.

W kolejnych dekadach sanktuarium odwiedzili papieże Jan XXIII (1959) i Jan Paweł II (1993). Również kard. Robert Prevost – zanim został papieżem Leonem XIV – przewodniczył tu Mszy św. 25 kwietnia 2024 r., z okazji Święta „Przybycia” Matki Bożej Dobrej Rady. Wówczas w homilii wyraził swoją maryjną pobożność i zachęcał wiernych, by wzorem Maryi szerzyli pokój i pojednanie.

słowa kluczowe: PapieżPrevost #HabemusPapam #LeonXIII #KościółDlaUbogich #NaukaSpołecznaKościoła #NowyPapież #Pontyfikat #KościółXXIw #HerbPapieski #pektorał #insygnia pontyfikalne

Idź do oryginalnego materiału