O zajęciach Dzieciątka Jezus w stajence betlejemskiej: W dniu 25 miesiąca rozważajmy Tajemnicę Narodzin Dzieciątka Jezus w Betlejem. To wydarzenie, pełne pokory i prostoty, jest wyrazem Niezmierzonej Miłości Boga do ludzi. Przyjmijmy to Dzieciątko jako znak Bożej Miłości, która przyszła do nas w najskromniejszych warunkach, aby przynieść pokój i nadzieję. Zachęcamy do refleksji nad tym, jak Narodziny Pana Jezusa w stajence betlejemskiej mogą wpływać na nasze codzienne życie. Niech te myśli prowadzą nas do naśladowania Jego pokory i Miłości, do otwierania serc na Jego Obecność i do kroczenia ścieżką ewangeliczną. Niech te rozważania nad Dzieciątkiem Jezus umacniają naszą Wiarę i przynoszą euforia sercu.
Wysłuchaj rozmyślania:
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA. Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz. Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić. Jezu, Miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba. Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz. Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim. W roztargnieniach mów: Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem. |
Rozmyślanie.
„Rzecznika mamy u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego” — (I. Jan 2, 1).
PRZYGOTOWANIE. — Głównymi zajęciami pustelnika są: modlitwa i pokuta. I oto Dziecię Jezus w stajence betlejemskiej, którą na ziemi obrał sobie za kaplicę, daje nam tej modlitwy wzór najpiękniejszy; nie przestaje bowiem się modlić, nieustannie zwraca się do Ojca, wzbudzając akty czci i miłości. I my również oddawajmy cześć Panu Jezusowi, słuchajmy Go, naśladujmy tego wielkiego nauczyciela.
I. — Zajęcie pustelnika głównie polega: na modlitwie i pokucie. Oto Dziecię Jezus w stajence betlejemskiej daje nam Przykład takiego życia. W żłóbku, który Sobie obrało za Swą kaplicę na ziemi, nie przestaje się modlić — ustawicznie modli się do Swego Ojca Przedwiecznego. Wzbudza nieustannie akty czci i Miłości Bożej. — Przedtem Majestat Boży odbierał cześć od ludzi i Aniołów; ale od tych wszystkich stworzeń nie doznał takiej czci, jaką Mu składa Dziecię Jezus przez Swe hołdy. Połączmy więc nasze akty czci z tymi, jakie Pan Jezus składa Bogu Ojcu. Pan Bóg rozkazał ludziom, aby Go kochali całym sercem, ze wszystkich sił; nikt jednak tego Przykazania doskonale nie wypełnił. Wśród niewiast pierwsza wykonała je Marija, ale w sposób nieskończenie doskonalszy wykonał je Bóg-Człowiek. Zimną można by nazwać miłość Serafinów w porównaniu do miłości tego Dziecięcia. — Nauczmy się od Niego kochać naszego Boga, jak należy, i prośmy Pana Jezusa, aby nam udzielił jednej iskierki tej najczystszej miłości, jaką kochał w stajence betlejemskiej Swego Boskiego Ojca.
II. — Jakże były piękne, doskonałe, drogie Bogu Ojcu modlitwy Dzieciątka Jezus! Ono w każdej chwili modliło się do Swego Ojca, a modliło się wyłącznie za nas w ogóle i za każdego z nas w szczególności. Wszystkie Łaski, jakie otrzymaliśmy od Pana Boga: nasze istnienie, to, iż czekał na naszą pokutę, oświecenia, żal za grzechy, przebaczenie, święte pragnienia, zwyciężenie pokus i wszystkie inne akty, jakie już uczyniliśmy i jeszcze uczynimy: ufności, pokory, miłości, wdzięczności, zaparcia siebie, poddania się Woli Bożej, wszystkie te Łaski uprosił nam Pan Jezus; one wszystkie są owocem Jego modlitw. Jakże wiele jesteśmy Mu winni! Jakżeż więc z tego powodu powinniśmy Mu dziękować i Go kochać!
Po zbadaniu swego sumienia każdy z nas musi powiedzieć:
Mój ukochany Odkupicielu, ileż Ci jestem winien! Gdybyś się za mnie nie modlił, jakżeż byłbym nieszczęśliwy. Dziękuję Ci, mój Jezu, Twoje modlitwy wyjednały mi przebaczenie grzechów i ufam, iż wyjednają mi też wytrwanie do śmierci. Modliłeś się za mnie; dziękuję Ci za to, ale proszę Cię, abyś nie przestawał modlić się za mnie. Wiem, iż i w Niebie jesteś naszym Orędownikiem: „Rzecznika mamy u Ojca, Jezusa Chrystusa, który się też wstawia za nami”. Módl się więc, mój Jezu, dalej, ale módl się szczególnie za mną, gdyż bardziej niż inni potrzebuję Twoich modlitw. Ufam, iż dla Twych Zasług Bóg mi już przebaczył, ale jak już tyle razy upadałem, tak mogę też upaść ponownie. Piekło nie przestaje i nie przestanie mnie kusić, abym ponownie utracił Twą przyjaźń. Mój Jezu, Tyś nadzieją moją; użycz mi mocy do opierania się pokusom; o nią Cię proszę i od Ciebie się jej spodziewam. Nie dość mi jednak Łaski, bym ponownie nie upadł; pragnę również otrzymać Łaskę, abym bardzo Cię miłował. Zbliża się śmierć moja. Gdybym teraz umarł, ufam, iżbym się zbawił, ale mało bym Cię kochał w Niebie, ponieważ dotąd słabo Cię kochałem. Chcę bardzo Cię miłować przez resztę dni mego życia, aby bardzo Cię kochać w wieczności. — Maryo, Matko moja, i Ty módl się za mną, módl się za mną do Jezusa. Twe modlitwy są Wszechmocne u Twego Syna, Który tak Cię miłuje. Ty tak pragniesz, żeby Go kochano; proś Jezusa, abym za Jego Dobroć bardzo Go miłował i żeby ta Miłość była stała i wieczna. Amen. (11,375) |
Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
Zachęcamy do:
- podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 25
- Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 25. Wyrok. Cz. 2
- Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
- uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczenniczki: Nabożeństwo do Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczenniczki.
Poznaj także żywot Św. Katarzyny, Dziewicy i Męczenniczki napisany przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Piotra Skargi T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.