Niezwykła pamiątka z chrztu św. s. Faustyny

stacja7.pl 3 godzin temu

Helena Kowalska, znana później jako św. Faustyna, urodziła się 25 sierpnia 1905 roku o godzinie ósmej rano we wsi Głogowiec, w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich. Dwa dni później, 27 sierpnia, została ochrzczona w kościele parafialnym w Świnicach przez proboszcza ks. Józefa Chodyńskiego.

CZYTAJ>>> Mało znany fakt o narodzinach św. s. Faustyny

Mama s. Faustyny: „To najukochańsza córka”

Rodzina Kowalskich była głęboko religijna, co miało znaczący wpływ na duchowy rozwój przyszłej świętej. W ich domu na honorowym miejscu znajdował się ołtarzyk z pasyjką oraz figurkami Serca Jezusa i Maryi, a codzienne życie wypełniała modlitwa i praca. Takie środowisko ukształtowało Helenę, przygotowując ją do przyszłej misji jako apostołki Bożego Miłosierdzia.

O Helence jej mama mówiła: „Błogosławione dziecko, najukochańsza córka”. Natomiast Siostra Faustyna nieustannie dziękowała Bogu za swoich rodziców, ludzi bogobojnych, prawych i pracowitych, którzy wychowywali swoje dzieci w duchu wiary i miłości Boga i ludzi.

ZOBACZ>>> Kiedy odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia? Tak modliła się s. Faustyna

Niezwykła pamiątka chrztu św. s. Faystyny

Z dnia chrztu św. siostry Faustyny zachował się krótki opis obrzędu tego sakramentu, sporządzony przez proboszcza ks. Józefa Chodyńskiego, który chrzcił Helenkę Kowalską:

Działo się to w Świnicach, 27 sierpnia 1905 roku o godzinie pierwszej po południu. Stawił się Stanisław Kowalski, rolnik lat 40 z Głogowca, w obecności Franciszka Bednarka lat 35 i Józefa Stasiaka lat 40, obydwaj rolnicy z Głogowca, i okazali nam dziecię płci żeńskiej urodzone we wsi Głogowiec 25 sierpnia bieżącego roku o godzinie ósmej rano od jego ślubnej małżonki Marianny z Babelów, lat 30. Dziecięciu temu na chrzcie św. odbytym w dniu dzisiejszym zostało nadane imię Helena, a rodzicami jego chrzestnymi byli Konstanty Bednarek i Marianna Szewczyk.

Akt sporządzono w języku rosyjskim, bo były to czasy zaborów i Polski nie było na mapie Europy. Ojciec Helenki – Stanisław Kowalski jako jedyny podpisał się pod tym zapisem po polsku, chrzestni jako niepiśmienni w oznaczonym miejscu potwierdzili fakt „krzyżykiem”. Helenka Kowalska została ochrzczona dwa dni po narodzinach, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

faustyna.pl, zś/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału