W sobotę, 12 października, sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej gościło emerytów i rencistów na dorocznym Archidiecezjalnym Dniu Seniora, który już tradycyjnie obchodzi się w miejscu szczególnej obecności Maryi.
Wydarzenie ma wymiar religijny i artystyczny, odbyło się po raz dwudziesty. Po raz pierwszy emeryci i renciści pielgrzymowali do Różanegostoku w 2004 r.
Tegoroczną uroczystość uświetniło przybycie ks. Józefa Guzdka, arcybiskupa metropolity, który przewodniczył Mszy Świętej z formularza o MB Różanostockiej. Współkoncelebransami byli: ks. dr Piotr Augustynowicz, sekretarz arcybiskupa, ks. Andrzej Horaczy, dziekan dekanatu Dąbrowa Białostocka, ks. Józef Grochowski SDB, proboszcz i kustosz sanktuarium MB Różanostockiej, ks. dr Tadeusz Krahel, emerytowany profesor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, ks. kan. Stanisław Gniedziejko, wicekustosz sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce, ks. dr Mariusz Okułowicz, wikariusz w Parafii św. Antoniego w Sokółce, archidiecezjalny duszpasterz emerytów i rencistów.
W imieniu salezjanów, gospodarzy uroczystości, zgromadzonych serdecznie powitał ks. proboszcz Grochowski. Ks. abp Guzdek oznajmił, iż 12 października 2024 r. niespodziewanie odszedł do wieczności arcybiskup senior Edward Ozorowski i dodał, iż w jego intencji oraz za emerytów i rencistów sprawowana będzie ta Eucharystia.
Oprawę muzyczną liturgii tworzył wielogłosowy chór mieszany „Sokólskie Wrzosy” pod dyrekcją Doroty Tymińskiej oraz miejscowy organista Rafał Harasim.
Homilię wygłosił ks. abp metropolita. Przedstawił w niej szczególną wartość oraz godność ludzi starszych w rozumieniu ludzkim i nadprzyrodzonym, ich wielki wkład w kształtowanie młodszych pokoleń, ukierunkowane na zachowywanie wiary. Podał przykład krajów, gdzie obowiązywał ateizm i wiara została zachowana dzięki babciom i dziadkom, której treść przekazali wnukom. Powołując się na swoje doświadczenie i sytuacje z historii, stwierdził, iż wiara i zaufanie Bogu pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile w życiu jednostek i społeczeństw, szczególnie te związane z wojnami.
Nawiązując do spraw historycznych, wyraził wielkie uznanie i szacunek dla współkoncelebransa ks. Krahla mającego 60 lat kapłaństwa, ogromny dorobek naukowy i pracującego efektywnie nadal. Oznajmił, iż wydana została jego najnowsza książka na temat udziału kapłanów z Archidiecezji Wileńskiej w ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Przyznał, iż publikacja jest cenna w obecnych czasach, kiedy są ludzie i organizacje dążące do obarczenia Polaków udziałem w holokauście. Kontynuując kazanie, mówca wspomniał na trudne sytuacje osób, które schyłek swego życia zmuszone są spędzać w hospicjach, domach opieki w poczuciu osamotnienia.
Powołał się na zdanie wypowiedziane przez Benedykta XVI, który stwierdził, iż człowiek wiary nigdy nie jest samotny. Wyjaśnił też, dlaczego warto żyć, podkreślając, iż najgłębszy sens życia realizuje się wówczas, gdy się kocha i jest się kochanym.
Takiego życia oraz opieki Matki Bożej Różanostockiej życzył wszystkim obecnym.
Na zakończenie Mszy Świętej Czesław Sańko, przewodniczący Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sokółce, złożył podziękowanie ks. arcybiskupowi oraz kapłanom. Przypomniał w uproszczeniu dzieje pielgrzymek seniorów do Różanegostoku. Następnie wręczył ks. arcybiskupowi i ks. proboszczowi po wiązance róż.
Po Mszy Świętej odbył się koncert pieśni o tematyce religijnej i maryjnej w wykonaniu seniorskich chórów i zespołów śpiewaczych. Śpiewający zaprezentowali interesujący repertuar i dobry poziom artystyczny. Nad przebiegiem koncertu czuwał p. Sańko.