Rewolucja w sprawie Wielkanocy? Papież Franciszek złożył deklarację

news.5v.pl 1 dzień temu

W sobotę zakończył się 58. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W trakcie sobotniego nabożeństwa w rzymskiej bazylice Świętego Pawła za Murami, w którym uczestniczyły delegacje innych wyznań chrześcijańskich, papież podkreślił, choć czasem może wydawać się, iż dialog i kooperacja między poszczególnymi wspólnotami nie dają nadziei, ale ona „nigdy nie zawodzi”.

— To jest ważne także dla życia wspólnot chrześcijańskich, naszych Kościołów i naszych relacji ekumenicznych — zaznaczył.

Biskup Rzymu zaapelował w homilii także o budowę „solidnych więzów i kultywowanie przyjaźni” między wyznaniami chrześcijańskimi oraz „budowę jedności i braterstwa„.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Papież Franciszek o obchodach Wielkanocy. „Kościół katolicki jest gotów zaakceptować wspólną datę”

Franciszek przypomniał jednocześnie, iż w obecnym Roku Świętym przypada 1700. rocznica pierwszego wielkiego ekumenicznego soboru nicejskiego. Dawna Nicea na terenie dzisiejszej Turcji to w tej chwili miejscowość Iznik. Papież wcześniej wyrażał chęć udania się tam na obchody rocznicy.

Papież odnotował, iż w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona tego samego dnia w kalendarzach gregoriańskim i juliańskim — 20 kwietnia. — Ponawiam mój apel o to, aby ta zbieżność służyła jako wezwanie do wszystkich chrześcijan o dokonanie decydującego kroku ku jedności w kwestii wspólnej daty Wielkanocy — oświadczył.

Kościół katolicki jest gotów zaakceptować datę, której chcą wszyscy. (…) To data jedności — stwierdził.

Będzie wspólna data Wielkanocy? Sobór watykański II dopuszcza zmianę

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono, iż będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Kościół katolicki, podobnie jak wszystkie państwa na świecie, korzysta z kalendarza gregoriańskiego. Został on wprowadzony w 1582 r. przez papieża Grzegorza XIII. Stanowi zreformowaną formę kalendarza juliańskiego.

Ten drugi kalendarz pełni dziś jedynie funkcje liturgiczne w Prawosławiu i u staroobrzędowców. Wyróżnia się tym, iż święta takie jak Boże Narodzenie są obchodzone 13 dni później. Oznacza też, iż nieco inaczej wylicza się według niego Wielkanoc.

Pomysł obchodzenia Wielkanocy przez wszystkie wyznania chrześcijańskie w tym samym terminie pojawiał się już wcześniej wśród duchownych. Sobór watykański II w konstytucji o liturgii świętej dopuszcza zmianę kalendarza i daty Wielkanocy pod warunkiem, iż będzie to posunięcie ekumeniczne. Papież Franciszek podjął wcześniej temat m.in. na zorganizowanym 7 lipca 2018 r. w Bari ekumenicznym spotkaniu patriarchów.

Idź do oryginalnego materiału