Prezentacja wywiadu-rzeki z abp. Gądeckim

5 dni temu

„O życiu, powołaniu, wierze i Kościele” – to tytuł wywiadu-rzeki z abp. Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w latach 2014-2024, przeprowadzonego przez ks. Leszka Gęsiaka SJ, który został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP.

źródło: BP KEP| | styczeń 2025 |
fot. BP KEP

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Abp Gądecki przyznał, iż gdy myśli o tej książce i o Kościele, przychodzą mu na myśl problemy, które się w tym czasie pojawiły. Wśród nich hierarcha wymienił na pierwszym miejscu wojnę w Ukrainie. „Obserwowaliśmy niemoc, jaka ukazała się w tamtym czasie – z jednej strony przemoc, z drugiej chęć zachowania niepodległości. To, co udało się w tym czasie, to było przyjęcie kobiet i dzieci, które jako uchodźcy przybyli do naszego kraju” – zaznaczył. Dodał, iż budujące było przyjęcie dzieci ukraińskich do szkół oraz przygotowanie miejsc pracy dla Ukraińców, a także zaangażowanie wszystkich podmiotów tak państwowych jak i kościelnych.

Metropolita poznański zauważył, iż następnym wyzwaniem była pandemia. „Bolesne było komunikowanie restrykcji, które były konieczne w tamtym momencie, ale do których nie byliśmy przekonani. Wszystko to przełożyło się na duży spadek frekwencji na Mszach Świętych w okresie popandemicznym” – przyznał. „Nie wystarczy jednak słuchać i oglądać Mszy Świętej w telewizji, ale warunkiem niezbędnym jest spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej” – podkreślił.

Trzecia kwestia, na którą zwrócił uwagę abp Gądecki, była sprawa walki z pedofilią. „Jest to proces, który domaga się nawrócenia nie tylko Kościoła, ale całego społeczeństwa”. Przyznał, iż w tej chwili tylko Kościół ma standardy ochrony małoletnich.

Pośród trudnych spraw abp Gądecki wymienił także czarne marsze, które spowodowane były po części tym, iż została przyjęta ustawa godząca w chore nienarodzone dzieci.

Pośród pozytywnych momentów, które naznaczyły życie Kościoła podczas jego posługi jako zastępcy przewodniczącego i przewodniczącego Episkopatu, abp Gądecki wymienił: sposób przyjęcia Ukraińców w Polsce, obronę życia, 1050-lecie Chrztu Polski i Zgromadzenie Narodowe oraz wprowadzenie Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej, zaznaczył, iż „ta książka to jest pewnego rodzaju raport o Kościele w Polsce z jednoczesnym wskazaniem ku przyszłości”. Dodał, iż „punktem wyjścia do oceny sytuacji, a zatem ową drogą ku przyszłości, jest Prawda, której źródłem jest Boże Objawienie”.

Prof. dr hab. Roman Słowiński, wiceprzewodniczący Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim, przyznał, iż „książka jest wyznaniem wiary, zwierzeniem się z poglądów”. Profesor zwrócił uwagę na relacje abp. Gądeckiego z osobami świeckimi. Dodał, iż w relacjach ze świeckimi hierarcha nastawiony jest na słuchanie i szukanie dobrych intencji.

Idź do oryginalnego materiału