Pielgrzymka Róż Żywego Różańca w Haczowie

przemyska.pl 3 dni temu

W ostatnią sobotę poprzedzającą miesiąc październik, 28 września 2024 r., po raz kolejny odbyła się doroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca. Tym razem członkowie tych modlitewnych wspólnot licznie zgromadzili się przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie.

Październik to miesiąc szczególnie poświęcony Matce Najświętszej. To właśnie wtedy, każdego dnia licznie gromadzimy się w kościołach, aby wspólnie odmawiać różaniec. Są jednak i tacy, którym ta modlitwa towarzyszy każdego dnia. Tradycyjnie był to czas formacji, modlitwy i spotkania we wspólnocie, którym różaniec jest bardzo bliską formą modlitwą i zaufania Maryi.

Jak przypominał podczas pielgrzymki ks. Jan Smoła, archidiecezjalny moderator Róż Żywego Różańca, patronką modlących się na różańcu jest bł. Paulina Jaricot. – Kiedy bł. Paulina Jaricot usłyszała wezwanie, iż ma być odnowicielką różańca, to różaniec praktycznie upadł – mówił ks. Smoła. – W chwili jej śmierci ponad trzy miliony ludzi modliło się na różańcu w samej tylko Francji, nie mówiąc o Europie i świecie. Także papież Grzegorz XVI wsłuchiwał się w jej świadectwo, zapraszając ją do Rzymu.

Centrum pielgrzymki różańcowej w Archidiecezji Przemyskiej była jak zawsze uroczysta Eucharystia. Przewodniczył jej w tym roku Metropolita Przemyski abp Adam Szal, który wygłosił także okolicznościową homilię do uczestników spotkania w Haczowie.

Podczas rozważania nad Słowem Boży, abp Adam Szal przywołał historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, podczas których Maryja prosiła, aby Polacy odmawiali każdego dnia modlitwę różańcową, ale też uczestniczyli w Eucharystii. To jedyne w Polsce objawienia uznane przez Kościół.

Warto też podkreślić, iż pielgrzymka Róż Żywego Różańca posiada swoje trzy wyjątkowe symbole. To sztandar wspólnot różańcowych, obraz bł. Pauliny Jaricot oraz Złota Róża. Symbole te są co roku przekazywane do kolejnych parafii, które włączają się w dzieło szerzenia modlitwy różańcowej.

W tym roku sztandar Róż Żywego Różańca został przekazany do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, które będzie miejscem kolejnej pielgrzymki w 2025 r. Obraz bł. Pauliny Jaricot przekazano z kolei do parafii pw. Św. Doroty w Markowej, gdzie w sposób szczególny kult obiera bł. Rodzina Ulmów. Złota Róża została natomiast przekazana na najbliższy rok wspólnocie parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie, która była gospodarzem tegorocznej pielgrzymki.

Stanisław Gęsiorski

zdjęcia: parafia w Haczowie

Idź do oryginalnego materiału