Papież stanowczo apeluje. Chodzi o umorzenie długów

news.5v.pl 2 dni temu

Przypadający w Kościele katolickim na pierwszy dzień 2025 roku 58. Światowy Dzień Pokoju odbywa się pod hasłem „Odpuść nam nasze winy, obdarz nas twoim pokojem”. Co roku, papież Franciszek wręcza z tej okazji tekst orędzia odwiedzającym go na audiencjach przywódcom państw z całego świata. W przesłaniu i tym razem nie zabrakło ważnych, ale i stanowczych postulatów.

Orędzie papieża. Franciszek wskazuje na systemowe wyzwania

Jak czytamy w orędziu, Ojciec Święty stwierdza, iż rozpoczęty Rok Święty to wydarzenie, pobudzające do „poszukiwania wyzwalającej sprawiedliwości Bożej na całej ziemi„.

„Czujemy się wezwani, by stać się głosem w bardzo wielu sytuacjach wyzysku ziemi i ucisku bliźniego” – zaznacza, dodając, iż taką niesprawiedliwość św. Jan Paweł II nazywał „strukturami grzechu”.

ZOBACZ: Rok 2024 w Watykanie. Rekord papieża Franciszka

Zdaniem głowy Kościoła katolickiego każdy z nas musi poniekąd czuć się odpowiedzialny za „dewastację, na jaką narażony jest nasz wspólny dom, poczynając od tych działań, które, choćby choćby tylko pośrednio, podsycają konflikty targające ludzkością”.

Z tego powodu wśród systemowych wyzwań upatruje dziś m.in. „nieludzkie traktowanie migrantów, degradację środowiska, zamęt karygodnie wywołany przez dezinformację, odrzucenie jakiegokolwiek dialogu i znaczne finansowanie przemysłu zbrojeniowego”. W opinii Franciszka czynniki te stanowią „realne zagrożenie dla istnienia całej ludzkości„.

Ojciec Święty wzywa do redukcji lub likwidacji międzynarodowego zadłużenia

Papież nawołuje także w swoim przesłaniu do „zerwania łańcuchów niesprawiedliwości„, wskazując, iż pojedyncze akty filantropii to za mało. Jak zauważa, w globalnej wiosce „system międzynarodowy, jeżeli nie jest oparty na logice solidarności i współzależności, rodzi niesprawiedliwości, zaostrzone przez korupcję, które zamykają w pułapce kraje ubogie”.

Dotykający wiele państw rosnący dług zagraniczny widzi więc jako „narzędzie kontroli, dzięki którego niektóre rządy i prywatne instytucje finansowe państw najbogatszych”, wykorzystują zasoby ludzkie i naturalne państw biedniejszych, aby zaspokoić swoje własne rynki.

Znany ze swojej troski o ekologię Franciszek, podkreśla też, iż ludność niektórych państw obciążona jest nie tylko długiem międzynarodowym w wymiarze finansowym, ale również długiem ekologicznym państw bardziej rozwiniętych.

W związku z tym nieobcy jest mu apel Jana Pawła II z 2000 r., aby przemyśleć „sprawę redukcji, jeżeli nie całkowitej likwidacji zadłużenia międzynarodowego, które ciąży na losach wielu narodów.

ZOBACZ: Ksiądz pozwał biskupa i powiadomił Watykan. W tle gigantyczny majątek

„Uznając dług ekologiczny, zamożniejsze kraje powinny poczuć się wezwane do uczynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby umorzyć długi tym krajom, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań” – ocenia Ojciec Święty,

Zastrzega jednak przy tym, iż aby nie doprowadzić do kolejnego „błędnego cyklu finansowania i zadłużenia”, potrzebny jest „rozwój nowej architektury finansowej, prowadzącej do stworzenia globalnej Karty finansowej, opartej na solidarności i zgodzie między narodami”.

Papież chce m.in. utworzenia światowego funduszu walki z głodem

Wśród postulatów papieża znalazły się też zdecydowane zaangażowanie w promowanie poszanowania godności ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, oraz przeznaczenie co najmniej jednego procenta nakładów na zbrojenia na rzecz utworzenia światowego funduszu w celu walki z głodem i działań edukacyjnych w krajach najuboższych.

„Niech rok 2025 będzie tym rokiem, w którym będzie rozwijał się pokój! Taki prawdziwy i trwały pokój, który nie poprzestaje na kruczkach umów lub stołach ludzkich kompromisów” – wzywa głowa Kościoła katolickiego.

Zdaniem papieża drogą ku temu jest dążenie „do prawdziwego pokoju, który jest darowany przez Boga sercu rozbrojonemu: sercu, które nie wylicza, co jest moje, a co twoje; sercu, które przezwycięża egoizm, aby być gotowym do wyjścia naprzeciw innym”.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału