Hiszpańscy biskupi ostro potępiają publiczną telewizję za obrazoburczy program, który kpił z Najświętszego Serca Jezusa!
Ten incydent wywołał falę oburzenia wśród wiernych, domagających się szacunku dla świętości i symboli religijnych.
Czas czytania: 2-3 minuty.
Źródło: Nicolás de Cárdenas | ACI Prensa | 03 stycznia 2025 |Photo credit: Niezidentyfikowany malarz, Domena publiczna, za pośrednictwem Wikimedia Commons
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Hiszpańscy biskupi zabrali głos po tym, jak gospodarz noworocznego programu telewizyjnego w hiszpańskiej telewizji publicznej pokazał w trakcie transmisji zdjęcie, na którym twarz maskotki znanego programu zastąpiła twarz Jezusa na tradycyjnym wizerunku Najświętszego Serca.
Laura Yustres Vélez, znana jako „Lalachús”, jest hiszpańską aktorką i komikiem, która występuje w programie „La Revuelta” („Bunt”), wieczornym programie komediowym w hiszpańskiej telewizji publicznej, który charakteryzuje się niekonwencjonalnym humorem. Goście programu są pytani o swoje życie seksualne i sytuację finansową.
Yustres wystąpił w sylwestrowym odcinku programu wraz z Davidem Broncano, gospodarzem programu „La Revuelta”, w segmencie na Puerta del Sol, dużym placu w Madrycie, gdy słynny zegar wybijał ostatnie chwile 2024 roku.
W pewnym momencie transmisji Lalachús pokazał obraz, na którym twarz byka, będącego bohaterem „El Gran Prix”, znanego hiszpańskiego programu rozrywkowego dla rodzin, została nałożona na twarz Jezusa, która znajdowałaby się na obrazie Najświętszego Serca.
Na obrazie widać aureolę nad głową postaci, Najświętsze Serce na piersi, na której spoczywa lewa ręka, a prawa ręka jest uniesiona z trzema wyprostowanymi i dwoma złożonymi palcami, symbolizującymi Trójcę.
„Zawsze noszę przy sobie mały obrazek Vaquilli [„słodkiego byka”] z „Gran Prix”” – powiedziała Yustres, pokazując go widzom jako jeden ze swoich amuletów na nowy rok.
Reakcja biskupów hiszpańskich
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, arcybiskup Luis Argüello, powiedział, iż jest zasmucony kontrowersyjnym obrazem. „Pod pretekstem wolności słowa i nadmiaru uroczystości TVE [hiszpańska telewizja publiczna] wyśmiewa symbol serca tak drogi wszystkim katolikom” – powiedział.
„Najsmutniejsze jest to, iż odpowiedzialni nie są świadomi tego, co robią. Po raz kolejny otacza nas banał” – dodał.
Arcybiskup Sewilli, José Ángel Saiz Meneses, również skrytykował kpiny i zapytał: „Jak długo będą wykorzystywać naszą cierpliwość?”
Arcybiskup Oviedo, Jesús Sanz Montes, podkreślił, iż „gdyby próbowała zrobić [to samo] z [wizerunkiem] Mahometa, wcale nie byłoby to śmieszne”.
Biskup Vitorii, Juan Carlos Elizalde, podkreślił, iż „katolicy nie są obywatelami drugiej kategorii, a tym bardziej w kraju, w którym zdecydowana większość obywateli jest ochrzczona lub jest dziećmi katolików”.
Biskup Bilbao Fernando Prado zaprosił ludzi do zaprotestowania przeciwko temu incydentowi poprzez wybranie innych opcji telewizyjnych na przyszły rok.
Fundacja Hiszpańskich Prawników Chrześcijańskich złożyła skargę przeciwko prezesowi hiszpańskiego Radia i Telewizji, José Pablo Lópezowi, i Yustresowi za rzekome przestępstwo z nienawiści na podstawie artykułu 510 hiszpańskiego kodeksu karnego, a także kolejną skargę dotyczącą naruszenia uczuć religijnych na podstawie artykułu 525 kodeksu.
Ponadto w skardze wskazano, iż López zamieścił w mediach społecznościowych wizerunek Yustresa trzymającego zmieniony obrazek święty, a także inne obrazy z programu, stwierdzając, iż „chętnie współpracuje z ludźmi, którzy podejmują ryzyko”.
Dla prawników „ta wiadomość w mediach społecznościowych pokazuje, iż drwiny z chrześcijan miały co najmniej jego aprobatę, a choćby zostały przez niego zaaranżowane”.
Organizacja zarzuciła również, iż „ataki na chrześcijan są wykorzystywane do wywoływania kontrowersji, a tym samym zwiększania oglądalności, co już miało miejsce podczas gali otwarcia Igrzysk Olimpijskich” oraz iż „użycie wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa jako [byka] na „Gran Prix” oznacza wyraźną pogardę i kpinę z obrzędów i symboli katolicyzmu oraz stanowi zniewagę, obelgę i znieważenie uczuć religijnych i wierzeń katolickich”.
Eliminacja przestępstw przeciwko uczuciom religijnym
W lipcu ubiegłego roku rząd Hiszpanii ogłosił, iż zajmie się kwestią wyeliminowania przestępstw przeciwko uczuciom religijnym z kodeksu karnego, co spotkało się z krytyką różnych podmiotów i osobistości, w tym przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii.
Ogłoszenie stało się oficjalne we wrześniu ubiegłego roku, kiedy środek ten został włączony do tzw. Planu działań na rzecz demokracji.
Argüello zauważył w X, iż „uczucia zostały podniesione do kategorii w prawie, na przykład, aby móc zmienić płeć; coraz więcej wyrażeń jest uznawanych za przestępstwa z nienawiści. W tym środowisku oddawania hołdu emocjom w prawie, uczucia religijne przestają być chronionym dobrem w prawie”.
Zamiarom rządu sprzeciwiły się również wyznania chrześcijańskie inne niż Kościół Katolicki, a także społeczności żydowska i muzułmańska.
W niedawnym wspólnym oświadczeniu podkreślili, iż „jako obywatele i wierzący, domagamy się również prawa naszych wiernych do życia w wierze w atmosferze szacunku dla uczuć religijnych, chronionej innymi prawami również chronionymi przez konstytucję, takimi jak prawo do wolności religijnej, wolność sumienia oraz prawo do godności i moralności”.
Środek ten spowodowałby usunięcie Hiszpanii z grona większości państw Unii Europejskiej chroniących wolność religijną, gdyż 21 z 27 państw członkowskich przewiduje kary za działania skierowane przeciwko uczuciom religijnym.
Minister ds. prezydencji, sprawiedliwości i relacji z parlamentem Félix Bolaños zareagował na skargę organizacji Christian Lawyers, publikując na kanale X wiadomość, w której stwierdził, iż ich skarga stanowi „próbę zastraszania ze strony prawicowej opozycji”. Bolaños powtórzył w niej, iż rząd zamierza uchylić karę za obrazę uczuć religijnych.
słowa kluczowe: Hiszpańscy biskupi, Najświętsze Serce Jezusa, obraza religii, telewizja publiczna, obrona wiary,