W przesłaniu podpisanym przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, skierowanym do uczestników Szczytu ONZ „AI for Good” odbywającego się w Genewie, papież Leon XIV zachęca państwa do tworzenia ram i regulacji służących dobru wspólnemu.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Vatican NewsPhoto credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Papież Leon XIV, w przesłaniu z 10 lipca skierowanym do uczestników Szczytu „AI for Good” odbywającego się w dniach 8–11 lipca w Genewie, wezwał państwa do ustanowienia odpowiednich ram i regulacji, które pozwolą rozwijać i wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) z poszanowaniem dobra wspólnego.
„Pragnę wykorzystać tę okazję, by zachęcić was do poszukiwania etycznej przejrzystości i do ustanowienia skoordynowanego systemu lokalnego i globalnego zarządzania AI, opartego na wspólnym uznaniu przyrodzonej godności i podstawowych wolności osoby ludzkiej”
czytamy w przesłaniu podpisanym przez kardynała Pietro Parolina.Szczyt organizowany jest przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) ONZ we współpracy z rządem Szwajcarii. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele rządów, liderzy technologiczni, naukowcy oraz osoby zawodowo związane ze sztuczną inteligencją.
AI wymaga etycznego zarządzania i odpowiednich regulacji
W „epoce głębokich innowacji”, w której wielu zadaje pytania o istotę człowieczeństwa, świat stoi dziś na rozdrożu – wskazuje papież – konfrontując się z ogromnym potencjałem rewolucji cyfrowej napędzanej przez sztuczną inteligencję.
„W miarę jak AI staje się zdolna do autonomicznego dostosowywania się do różnych sytuacji i podejmowania wyłącznie technicznych decyzji algorytmicznych, niezwykle istotne staje się uwzględnianie jej antropologicznych i etycznych konsekwencji, wartości, które są stawką, oraz obowiązków i ram prawnych potrzebnych do ich ochrony” – podkreślił papież.
Zaznaczył, iż „odpowiedzialność za etyczne wykorzystanie systemów AI spoczywa przede wszystkim na tych, którzy je tworzą, zarządzają nimi i je nadzorują”, ale również użytkownicy mają w tym swój udział. Sztuczna inteligencja „wymaga odpowiedniego etycznego zarządzania i regulacji skoncentrowanych na osobie ludzkiej, wykraczających poza same kryteria użyteczności czy wydajności”.
Budowanie społeczeństw pokojowych
Papież, odwołując się do św. Augustyna i jego pojęcia „spokoju wynikającego z ładu”, wskazał, iż powinno to być wspólnym celem: AI powinna wspierać „bardziej ludzki porządek relacji społecznych” i „pokojowe oraz sprawiedliwe społeczeństwa służące integralnemu rozwojowi człowieka i dobru całej rodziny ludzkiej”.
Choć AI potrafi symulować ludzkie rozumowanie, działać gwałtownie i efektywnie oraz rewolucjonizować obszary takie jak edukacja, praca, sztuka, medycyna, administracja, wojsko czy komunikacja – „nie jest w stanie zastąpić moralnego rozeznania ani umiejętności tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich” – przestrzegł papież.
Dlatego rozwój tej technologii „musi iść w parze z poszanowaniem wartości ludzkich i społecznych, zdolnością do sądzenia z czystym sumieniem i wzrostem ludzkiej odpowiedzialności”. Wymaga to „rozeznania, by AI była rozwijana i wykorzystywana dla dobra wspólnego, budując mosty dialogu i wspierając braterstwo” – podkreślił papież.
AI musi służyć „interesom całej ludzkości”.
Papież Leon XIVsłowa kluczowe: Papież Leon XIV; sztuczna inteligencja; etyka AI; rozwój technologii; AI for Good; dobro wspólne; braterstwo i dialog; zarządzanie sztuczną inteligencją; wartości humanistyczne; przesłanie papieża AI