Groza Holokaustu nie może być nigdy zapomniana ani zanegowana – powiedział papież Franciszek. Nawiązał do poniedziałkowej 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. -Ponawiam mój apel o to, by wszyscy współpracowali, by wytępić plagę antysemityzmu – podkreślił.
Zwracając się do tysięcy osób przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański w Watykanie, papież Franciszek przypomniał: – Jutro obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 80 lat od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.
– Groza zagłady milionów Żydów i osób innych religii, do jakiej doszło w tamtych latach, nie może być ani zapomniana, ani zanegowana – oświadczył.
Wspomniał także o wielu zamordowanych chrześcijanach, wśród nich licznych męczennikach.
Papież Franciszek: Ponawiam mój apel
Następnie papież wezwał: – Ponawiam mój apel o to, by wszyscy współpracowali, by wytępić plagę antysemityzmu, a także wszelką formę dyskryminacji i prześladowań religijnych. Budujmy razem świat bardziej braterski, bardziej sprawiedliwy, edukując młodzież, by miała serce otwarte dla wszystkich, w logice braterstwa, przebaczenia i pokoju.
Franciszek powiedział również wiernym, że konflikt w Sudanie, rozpoczęty w kwietniu 2023 r., powoduje największy kryzys humanitarny na świecie z – jak dodał – „dramatycznymi konsekwencjami” także w Sudanie Południowym.
– Jestem blisko z ludnością obu państw i zachęcam do braterstwa oraz solidarności i do unikania wszelkiej przemocy – zaznaczył.
Watykan. Papież zaapelował o zakończenie działań zbrojnych
Papież zaapelował do stron konfliktu w Sudanie o zakończenie działań zbrojnych i o to, by zgodziły się przystąpić do negocjacji, a do wspólnoty międzynarodowej – by uczyniła wszystko, co możliwe na rzecz dostarczenia pomocy humanitarnej ludności cywilnej.
Wyraził również zaniepokojenie starciami grup zbrojnych w Kolumbii, skutkującymi licznymi ofiarami śmiertelnymi.
W oknie Pałacu Apostolskiego stanęło obok papieża dwoje dzieci z włoskiej Akcji Katolickiej; to uczestnicy dorocznej inicjatywy Karawana Pokoju.
an / PAP