Oświadczenie podpisane przez s. Lidię Waszkowiak, dyrektor Szkoły Sióstr Nazaretanek w Warszawie to reakcja na artykuł jaki ukazał się jeszcze w listopadzie zeszłego roku na łamach portali Newsweek i Onet, pt. „Sekrety liceum u nazaretanek. ‘Źródłem przemocy były siostry i uczennice. Zwykle te pobożne’”.
„W redakcji Onetu panuje zastraszenie i bicie pracowników.” Prawda? Oczywiście nie. Jednak taki tytuł z pewnością przyciągnąłby uwagę. Podobną metodę zastosował autor publikacji, który napisał artykuł dla Newsweeka i opublikował go także w Onecie” – piszą siostry nazaretanki. Jak podkreślają, tytuł artykułu jest mocny, „ale całkowicie oderwany od treści tekstu”.
Siostry i absolwentki szkoły przeczą tezie przedstawionej w artykule
„Szkoły prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek od dziesięcioleci są miejscem wychowania w duchu wartości chrześcijańskich. Wysoki poziom nauczania, troskliwa opieka oraz wspólnota oparta na szacunku to fundamenty, na których opiera się nasza misja. Sugestie o przemocy, jakie pojawiły się w artykule, są bezpodstawne i krzywdzące” – podkreśla dalej s. Lidia Waszkowiak, dyrektor Szkoły Sióstr Nazaretanek w Warszawie.
W oświadczeniu przedstawiono również świadectwa absolwentek, które przeczą przedstawionej w artykule tezie. Podkreślają, iż szkoła nazaretanek była dla nich „azylem”, czuły się tam bezpiecznie i nauczyły się m.in. odpowiedzialności i współpracy.
Nazaretanki zapraszają dziennikarzy do swojej szkoły
Dalej siostry nazaretanki zapraszają autora tekstu do osobistego odwiedzenia szkoły i zobaczenia, jak realnie wygląda rzeczywistość jej uczennic. „Jesteśmy otwarci na dialog i chętnie pokażemy, jak naprawdę wygląda życie w Nazarecie. Wierzymy, iż bezpośredni kontakt pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i zrozumieć, iż Nazaret jest miejscem, gdzie uczniowie mogą rozwijać swoje talenty, budować relacje i przygotowywać się do życia w duchu prawdy i dobra” – czytamy w oświadczeniu.
Siostry apelują również o rzetelność dziennikarską i niewprowadzanie czytelników w błąd. „Tytuły mają znaczenie. Prosimy autora, by w przyszłości unikał nadużywania sugestywnych i krzywdzących sformułowań, które mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną. Jednostkowe wspomnienia nie oddają prawdziwego obrazu szkoły i nie powinny niszczyć jej wieloletniej reputacji” – podkreślają.
Zapraszają wszystkich do poznania szkoły, jej oferty i historii. Do absolwentek kierują prośbę o przesyłanie swoich wspomnień z pobytu w szkole. „Zamierzamy bowiem już w styczniu opublikować nasz artykuł o „Dziewczynach z Twierdzy”. Mamy nadzieję, iż Newsweek jak i Onet opublikują nasz tekst w całości” – piszą siostry nazaretanki.
KAI, pa/Stacja7
Źródło
atom