W studiu Dialog ks. Jan Żelazny – dyrektor Pomocy Kościołowi w Potrzebie – w rozmowie z Piotrem Pietrusem – opowiada o dramatycznej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Głód w Gazie, strach w Libanie, izolacja w Betlejem, niepewność w Iranie i zamachy w Syrii – mimo iż nie są stroną konfliktów, to oni płacą najwyższą cenę. Jak im pomóc? Modlitwa, konkretna pomoc i solidarność to dziś nasz obowiązek – nie tylko chrześcijański, ale i ludzki.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: EWTN PolskaTekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W studiu Dialog na Dworcu Głównym gościem jest ks. Jan Żelazny, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Rozmowa dotyczy dramatycznej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdzie – choć nie są stroną konfliktów – ponoszą ogromne koszty.
W Strefie Gazy z 1200 chrześcijan zostało zaledwie ok. 500. W maju z głodu zmarło ponad 29 osób. Organizacja prowadzi tam akcję „Światło nadziei dla Gazy”, by być gotowym do natychmiastowej pomocy, gdy tylko będzie to możliwe.
W Betlejem – mimo braku bezpośrednich działań wojennych – życie zamiera. Z powodu wojny i zamknięcia Zachodniego Brzegu upadła turystyka, a wraz z nią źródła utrzymania miejscowych chrześcijan.
W Iranie chrześcijanie – obecni tam od II wieku i posługujący się językiem Chrystusa – zaczynają doświadczać społecznej niechęci, mimo iż dotąd żyli w względnym spokoju. Zachód nieświadomie identyfikuje ich jako „swoich”, co rodzi napięcia.
W Libanie i Syrii sytuacja staje się coraz trudniejsza. Izraelskie ataki na pozycje Hezbollahu uderzają także w chrześcijańskie osiedla. Klasztory przyjmują setki uchodźców. W Syrii zamachy terrorystyczne pokazują, iż wojna się nie skończyła. Chrześcijanie są rozproszeni, a władza centralna praktycznie nie funkcjonuje.
Irak, Syria, Liban, Iran, Izrael – cała przestrzeń powietrzna nad tymi krajami jest zamknięta. Konflikt destabilizuje nie tylko region, ale wpływa również na Europę poprzez nasilającą się migrację.
Ks. Żelazny podkreśla, iż pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie to nie tylko kwestia humanitarna, ale i duchowa. To ludzie, którzy są świadkami Chrystusa w miejscach, gdzie On żył. Zadaniem Kościoła jest umożliwienie im życia i świadectwa na miejscu – przez modlitwę i konkretną pomoc.
Na zakończenie przypomina słowa kard. Bechary Raïa, maronickiego patriarchy Libanu, który wskazał modlitwę jako najważniejsze narzędzie przemiany społecznej i politycznej – to ona doprowadziła do przełomu w Libanie. Dlatego dziś szczególnie potrzeba wspólnej modlitwy i solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie.
Rozmowę z ks. Janem Żelaznym można oglądać na antenie telewizji katolickiej EWNT w paśmie Rozmowa Tygodnia.
słowa kluczowe: Bliski Wschód; prześladowania chrześcijan; Gaza; Syria; Liban; Irak; Iran; pomoc Kościołowi w Potrzebie; ks. Jan Żelazny; modlitwa i solidarność; wojna a chrześcijaństwo; Światło nadziei dla Gazy