Młodzi Polacy odwracają się od demokracji

1 dzień temu
Zdjęcie: Polacy


Tylko 48 proc. badanych uważa, iż demokracja stanowi najlepszy ustrój, a niemal co czwarty twierdzi, iż czasami autorytaryzm jest lepszym ustrojem. To najgorszy wynik w całej Europie.

Ukazały się wyniki sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badań opinii publicznej YouGov (na zlecenie Fundacji TUI) na grupie 6,7 tys. osób w siedmiu krajach zjednoczonej Europy (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja, Polska i Wielka Brytania). Celem badania było ustalenie poziomu zaufania Generacji Z (16-26 lat) do instytucji demokratycznych.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu

Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.

Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram

Wyniki sondażu nie napawają optymizmem: jedynie 48 proc. młodych Polaków uważa, iż demokracja stanowi najlepszy ustrój niezależnie od okoliczności. To najniższy wskaźnik zaufania do instytucji demokratycznych w całej Europie. Dodatkowo niemal co czwarty badany – 23 proc. – w pewnych okolicznościach preferowałby ustrój autorytarny, a 11 proc. wykazuje obojętność wobec tego, czy żyje w ustroju demokratycznym czy autorytarnym.

Choć poziom zaufania do demokracji jest najniższy wśród młodych Polaków, wyniki sondażu dla reszty Europy również nie są pocieszające: niskie wyniki poparcia dla demokracji osiągnęła również Hiszpania (51 proc.), Francja (52 proc.) i Włochy (56 proc.). Najwyższy wskaźnik, bo aż 71 proc. zaufania dla instytucji demokratycznych, deklarują młodzi Niemcy – również u naszych zachodnich sąsiadów odnotowano najniższy wskaźnik preferencji do ustrojów autorytarnych (15 proc.).

Powyższe wyniki korespondują z tym, jak respondenci oceniają lokalne funkcjonowanie demokracji: zaledwie 38 proc. młodych Polaków uważa, iż ustrój ten funkcjonuje dobrze w ich kraju, podczas gdy w Niemczech taką odpowiedź udzieliło 64 proc. badanych.

Co ciekawe, wśród młodych osób znacznie spadło poczucie przynależności do ponadnarodowej wspólnoty europejskiej – aż 48 proc. pytanych deklaruje przywiązanie jedynie do polskiej tożsamości, niepowiązanej z szerszą wspólnotą. To wzrost niemal dwukrotny od roku 2022, kiedy podobną odpowiedź udzieliło jedynie 25 proc. młodych Polaków i jednocześnie najwyższy wskaźnik tożsamości wyłącznie narodowej w całej Europie.

Te niepokojące dane z badania YouGov potwierdzają ostrzeżenia zawarte już dwa lata temu w raporcie „Twarze polskiej radykalizacji” opublikowanym przez Laboratorium „Więzi” we współpracy z Komitetem Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Już wówczas autorzy raportu alarmowali, iż 48 proc. młodych Polaków nie uważa demokracji za optymalny ustrój, aż 18 proc. osób z wykształceniem wyższym i średnim w Polsce wykazuje postawy autorytarne – co jest alarmujące, bo te grupy tradycyjnie uznaje się za bardziej odporne na radykalizację – a 30 proc. ogółu badanych deklaruje poparcie dla autokratycznego modelu władzy.

Przeczytaj również: Twarze polskiej radykalizacji

KG

Idź do oryginalnego materiału